İlk aday Beşirli oldu

Kulislerde uzun zamandır aday olacağı konuşulan Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli, sosyal medya hesabından, 26 Temmuz’da yapılacak rektörlük seçiminde aday olacağını açıkladı.


26 Temmuz 2016 tarihinde Karatekin Üniversitesi'nde yapılacak olan rektörlük seçimlerinde aday olacağını sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyuran Beşirli, açıklamasında şunlara yer verdi:


Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin Kıymetli Akademisyenleri, dostlarım, arkadaşlarım, idari personelimiz, sevgili öğrencilerim ve Aziz Çankırılılar,

26 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak Üniversitemiz Rektörlük Seçimlerinde Rektör Adayı olduğumu buradan sizlere duyurmak isterim. Adaylık süreci içinde beni mehmetbesirli.com adlı web sitemden takip edebilir, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Adaylığımın hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan temenni eder, destek ve dualarınızı beklerim. Saygılarımla."


-Beşirli Kimdir?-


Prof. Dr. Mehmet Beşirli, 1969 yılında Samsun`un Terme ilçesi Yukarı Söğütlü Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Terme Lisesi’nde bitirdi. 1990 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Samsun Salıpazarı Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği, aynı yıllar arasında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı.


YÖK’ün açtığı ÖSYM’nin gerçekleştirdiği YLS sınavını kazanarak 1994 yılında doktora eğitimini yapmak üzere Almanya’ya gitti. 1999 Mart’ında Almanya'nın Berlin Humboldt Üniversitesi Tarih Enstitüsü Yeniçağ ve Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayarak yurda döndü. 1999-2003 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde araştırma görevlisi doktor olarak görev yaptı. 2003 yılında aynı üniversiteye yardımcı doçent olarak atandı.


Yeniçağ ve Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı’nda 2005 yılında doçentliğini alan Prof. Dr. Beşirli’nin kadrosu 2008’de verildi. 2009 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne naklen atandı. 2010 yılı Temmuz ayına kadar Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Tarih Bölümü Başkanlığı, 2010 yılından itibaren iki dönem Edebiyat Fakültesi kurucu Dekanlığı yaptı.


2010-2011 yılları arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevinde bulundu. 2011 yılının sonunda bu görevinden istifa etti. 2009 yılından itibaren her seviyede görev, komisyon ve kurullarda yer alarak üniversitenin kurucuları arasında yer aldı.


“Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı” çalışmalarına katıldı ve Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri ve Bölge Ülkeleri İlişkileri Özel İhtisas Komisyonu Sosyal İşler Alt Komisyonu Üyeliği'nde bulundu.


2000-2001 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Fon Saymanlığı tarafından desteklenen “Şer’iye Sicillerine Göre Tokat’ın Sosyal ve Ekonomik Tarihi (1771-1840)” adlı projede yardımcı olarak yer aldı. 2002-2005 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı destekli “Karadeniz Şehirlerinin Sosyal ve Ekonomik Tarihi (1785-1840) I: Tokat-Trabzon-Samsun” adlı İleri Araştırma Projesini tamamladı. 2008-2010 yılları arasında “Ninelerimizin Komşuları. Türk-Ermeni İlişkilerinin Barışçı Yönleri” adlı TÜBİTAK projesinde araştırmacı olarak görev yaptı. Osmanlı şehir tarihi, modernleşme tarihi, Osmanlı-Alman askeri ve iktisadî ilişkileri üzerine uluslar arası ve ulusal dergilerde yayımlanmış makaleleri, uluslar arası ve ulusal sempozyum bildirileri, Almanca basılmış doktora tezi dışında 2 kitabı bulunmaktadır.


Prof. Dr. Mehmet Beşirli, panel, konferans, toplantı, sempozyum ve TV’lerde bilimsel konuşmalar, yerel gazete ve web sitelerinde siyaset, tarih, kültür, sosyal hayat başta olmak üzere çeşitli konularda yazılar yazmıştır. Çeşitli bilimsel dergilerde yayın kurulu ve danışma kurulu üyelikleri devam etmektedir.


İyi derecede Almanca ve temel düzeyde Arapça bilen Prof. Dr. Mehmet Beşirli, evli ve üç çocuk babasıdır.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top