Hastanede güvenlik skandalı

Çankırı Devlet Hastanesi özel güvenlik görevlileri gün geçmiyor ki yeni bir olayla karşımıza çıkmasın. Gazetecilerin görevini yapmasını sık sık engelleyerek gündeme gelen güvenlik görevlileri akıllara acaba "Bir şeyleri mi saklıyorlar?" düşüncesini getiriyor. 


Geçtiğimiz gün Kastamonu’dan Çankırı’ya doğru gitmekte olan tur otobüsü Ilgaz Derbent mevkisinde devrilip 17 kişi yaralanmıştı. Yaralılara olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından tedaviye alınmak üzere Çankırı Devlet Hastanesi’ne yönlendirildi.


Çankırı Devlet Hastanesi’nde kazadan gelen ambulansların görüntüsünü alıp görevini yapmaya çalışan Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ramazan Sarıcı’ya hastane güvenlik görevlileri engel olmaya çalıştı.


Kamuoyunun ve vatandaşın haber alma özgürlüğü için çalışan basın mensupları, bu tür engellere sürekli maruz kalıyor.


Kendilerine verilen görevi yerine getirmeye çalışan, kimi zaman haddi olmayan davranışlarda bulunan güvenlik görevlileri ile basın mensupları sürekli bu tür olaylarla karşı karşıya geliyor.


-Olay nasıl gelişti?-

Devlet hastanesi acil girişi tarafından ambulansların görüntüsünü almaya çalışan Sarıcı, “Ilgaz’daki kaza haberini aldıktan sonra ambulansların devlet hastanesine getirileceğini öğrendim. Görevim gereği hastaneye gittim. Bir süre sonra yanıma bir güvenlik görevlisi geldi. Görevli, kendilerine verilen talimat doğrultusunda, acil bölümünün içine girmediğim sürece dışarıdan görüntü alabileceğimi söyledi. Güvenlik görevlisinin bu uyarısını bildiğimi kendisine ilettim” dedi.


Sarıcı, “Daha sonra görüntü almaya başladığım sırada acil bölümünden çıkan başka bir güvenlik görevlisi bana tepki gösterdi. Görevli, görüntü almanın yasak olduğunu ileri sürerek fiziksel temasta bulundu ve kameramı indirmeye çalıştı. Kendisine konuyu anlatmama rağmen beni dinlemedi. Kendilerinin iddialarına göre güvenlik amirinin konudan haberi yokmuş, her zaman kendilerine haber verilmesi ve izin alınması gerekiyormuş. Kendilerinden önce başka bir görevliden izin aldığımı söylememe rağmen kendilerinin haberdar edilmesini yinelediler” açıklamasında bulundu.


Nihayetinde bir üst makamı bilgilendiren görevliler görevimi uzaktan yapabileceğimi söyledi. O izin gelesiye kadar zaten çoktan iş işten geçmişti.


Ne zaman hastanede bir haber konusu olsa güvenlik görevlileri basın mensuplarına sürekli zorluk çıkartıyor. Bu tür olayların artık son bulması gerekiyor. Biz kendi sınırlarımızı biliyoruz ve sadece işimizi yapmaya çalışıyoruz. Artistlik yaparak görevimizin engellenmesine karşıyız. Yetkilileri bu konuda uyarıyor böylesi bir olayın bir daha yaşanmamasını istiyoruz.


Birbirinden haberi olmayan güvenlik görevlileri acaba Devlet Hastanesini nasıl koruyor?


Haber Yorum Ekle

Bu Habere 2 yorum yapılmıştır.

vatandaş ( 08.06.2016 )

Bu güvenlikler kim oluyorda bana geleceksin izin alacaksın çekeceksin diyor hayırdır ya güvenlik artık hastane yöneticisi mi oldu Ve ne tesadüf ki güvenlik kendi kendini ele veriyor ^^ çekme kardeşim sonra yazacaksın ki güvenlik görevlisi hasta indiriyor hasta karşılayan yok yazarsan ya diyor ^^ anladıgım kadarıyla.. Güvenlik hattini beya zorlamıs :) :)

by baskan ( 06.06.2016 )

Haberciye yasak diyecegine hastanenin eksiklerini dile getirsinler asonser hala arzali bi asonsoru yapamadilar kndi isleriyle ilgilensinler

Scroll To Top