60 kişi 40 yıl sonra memleketlerini ziyaret etti

40 yıl önce memleketleri Çankırı’dan ayrılarak farklı illere ve yurt dışına çalışmaya giden dönem arkadaşları yıllar sonra Çankırı’da bir araya geldi.


Ömer Gökmen, Necdet Tunçkafa, ve Şahap Erbil’in organize ettiği buluşma Çankırı Yaran Evinde gerçekleştirildi. Eşleri ile birlikte 60 kişinin katıldığı etkinlik Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Orhan Özkan’ın “Yaran Kültürü” hakkında bilgi vermesiyle başladı.


Orhan Özkan, Yaran Kültürünün Çankırı’da geçmişten günümüze kadar aslına uygun olarak yaşatıldığını, bunun da yörede yaşayan insanları olumlu yönde etkilediğini söyleyerek “Yaranın giriş, kahve ikramı, mumların yakılması, akşam havası, mani satma, mahalli oyunlar ve kişilerin zeka ürünü olan orta oyunlarından oluştuğunu, bunlarla yetişen genç neslin arkadaşları arasında yıkılmaz samimi bağ ile bağlandıklarını asla kötülüğe yer vermeyerek düzgün ve dürüst bir hayat yaşadıkları gözlenmiştir” dedi.


Özkan “ Yaran Kültürünün gelecek nesillere aktarılmasının toplum hayatına olması gereken katkı sağlayacağını bu da hem bizim için hem geleceğimiz için çok önemli olduğunu belirtti.


Grubun hanım üyeleri ise Yaran Evinin üst katında Çankırı’ya ait kız kınası töreni yapan kız öğrencilerle beraber eğlendi. Kına töreni esnasında duygulanan  hanımlar yıllar önceki kendi kına törenlerini yaşadıklarını ifade ettiler.


Gecendin sonunda Çankırı’nın yetiştirdiği değerli bilim adamı Prof. Dr. Aydın Dalgıç “Bu gecede bulunmaktan ben ve arkadaşlarım büyük mutluluk duyduk. Bu güzel geceyi unutmayacağız, bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür ederiz” dedi.Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top