Hayvancılığın artırılmasını talep etti

Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hacı Dirican Çankırı'nın kurtuluşu için bacasız fabrikalar olan tarım ve hayvancılığın gelişmesinden başka çare olmadığını söyledi.


Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hacı Dirican, hayvancılığı geliştirmek adına geçen yıl yaklaşık 600 büyükbaş hayvan dağıttıklarını söyleyerek, “2015 yılında 600 gebe düve dağıttık. Bunların 540 tanesi buzağıladı. Hayvan sayımız otomatikman 540 adet arttı. Bu sene 150 tane dağıttık ama anlaşmalı banka ile yapılan kredi işbirliği durduruldu. Bunun durdurulması Çankırı için iyi olmadı. Normalde 400 tane daha hayvan dağıtımı yapacaktık. Bizden sertifikalı hayvan dağıtmamızı istiyor. Çankırı coğrafi yapı olarak sertifikalı, kapalı alanlarda yetişecek hayvana uygun değil. Bizim buralarda daha çok mera olayı olduğu için bize daha çok kırma tip simentaller lazım” dedi.


Dirican, sütün fazla etin az olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:


“Sütümüz fazla ama etimiz az. Onun için simental projesi yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2017’de de aynı şekilde hayvan dağıtımına devam edeceğiz.


Bizim dağıttığımız hayvan süt hayvanı değil, kombine ırk. Zaten Türkiye genelinde de sütümüz fazla etimiz az. Yetkililerden bunun dikkate alınmasını istiyoruz ama işte sektörde olmadıklarından bu konuyu bilmiyorlar.”


-Çankırı'nın kurtuluşu için tarım ve hayvancılıktan başka çare yok-


Çankırı'nın kurtuluşu için tarım ve hayvancılıktan başka çaresinin olmadığını dile getiren Dirican, “Çankırı’nın kurtuluşu için bacasız fabrikalar lazım. O da tarım ve hayvancılık, başka çare yok. Çankırı olarak kendi ürettiğimiz kendimize yetmiyor. Et ve sütte dışardan geliyor. Mera hayvancılığında da fazla ilgi yok. Meralarımızın çoğu boş duruyor. Köyden kente göç artarak devam ediyor. Et hayvancılığını artıracak projeleri geliştirmeliyiz” açıklamasında bulundu.


Dirican, yaklaşan kurban bayramı öncesi kurbanlıkların tam anlamıyla önümüzdeki pazartesi gününden itibaren hayvan pazarında yerlerini alacaklarını, fiyatlar da ise geçen seneye göre bir artış olacağını söyledi. Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top