Çerkeş'e doğalgaz müjdesi

KarGaz Çankırı İşletme Müdürlüğü Çerkeş İlçesi Şubesi’nin açılışı gerçekleştirildi.


Açılışa, KarGaz Genel Müdürü Kasım Kahraman, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan KarGaz Genel Müdürü Kahraman “2004 yılının öncesinde yani yaklaşık 10 yıl önce Çerkeş’e doğalgaz gelmesi hayal bile edilemezdi. Fakat bugün hayal bile edemediğimiz Çerkeş’e doğalgaz gelmesi olayını gerçekleştirmek için buradayız. Geçtiğimiz yıl temel atma törenini yapmıştık, ilk kazmamızı vurduk, boru hatlarımızı döşemeye başladık.” ifadesini kullandı.


Kahraman, çok yoğun bir şekilde çalışmaya başlandığını söyleyerek, “Başkanımız bizi bırakmadı. Biz çalışmaya başladığımızda, ‘Şu sokağı istiyorum, bu caddeyi yapalım, şu mahalleyi de yapalım’ dedi. Böylece Çerkeş’in büyük bölümüne doğalgaz hattının döşenmesine vesile oldu.” dedi.


Çalışmaların son sürat devam ettiğini söyleyen Kahraman, en geç ekim ayına kadar çalışmaların tamamlanacağı ve Çerkeşlilerin doğalgaza kavuşacağı sözünü verdi.


Kahraman, Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi’nde de doğalgaz altyapı çalışmalarının sürdüğünü de aktardı.


Doğalgaz kullananların ekonomik olarak da faydalandığını söyleyen Kahraman şöyle devam etti:


“Hemen yanımızda Kurşunlu ilçemiz var. Bu ilçemize 2011 yılında gaz verdik. Şuanda Kurşunlu ilçemizde gaz kullanmayan hiç kimse kalmadı. Bugün evimizde kömür kullanıyoruz, tüp kullanıyoruz, yarın doğalgazı kullanacağız. Bugün kömüre vermiş olduğunuz yıllık para 3 bin 200 – 3bin 500 lira civarında. Doğalgazda ise yıllık masraf yaklaşık bin 500 TL gibi bir bedel olacak. Yani her doğalgaz kullanan müşterimiz bir yılda bin 500 TL kar etmiş olacak.” diyerek doğalgaza geçtikten sonra vatandaşın ekonomik yükünün azalacağını belirtti.


Kahraman, ayrıca doğalgaz tesisatlarını yapacak kişilerin sertifikasının olması gerektiğini vurgulayarak sertifikası bulunmayan kişilere doğalgaz tesisatının yapım işlerinin verilmemesi konusunda uyardı.


Su tesisatı ile doğalgaz tesisatının aynı özellikte olmadığını dile getiren Kahraman, su tesisatçılarının gerekli eğitimi almadan doğalgaz tesisat işlerini yapmamalarını istedi.


Kahraman, doğalgaz tesisatının doğalgaz sertifikası almış mühendislerin kontrolü altında yapılması gereken bir işlem olduğunu ve KarGaz’dan sertifikası olmayan hiç kimseye doğalgaz işlerinin yaptırılmaması konusunda vatandaşları uyardı.


-Sopacı: 10 yıldır uğraşıyoruz-


Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, 10 yıldır Çerkeş’in doğalgaz hatlarından faydalanamadığını vurgulayarak, “Hepinizin bildiği gibi bölgemizden yaklaşık 10 yıl önce doğal gaz hattı geçti. Bu hat Kızılcahamam ve Karabük’te yaklaşık 10 yıldır kullanılıyor. Bu iki bölgede 10 yıldır kullanılan doğalgaz Çerkeş’in göbeğinden geçmesine rağmen Çerkeş bu hizmetten faydalanamadı. 10 yıldır bunun mücadelesini veriyorduk.  Çerkeşliler olarak soğuğu meşhur bir ilçede yaşıyoruz ve mağduriyet yaşıyoruz. 10 yıldır Çerkeş bu mağduriyeti yenemedi. Fakat iktidara geldiğimiz ilk günden beri hem üniversite hem de doğalgazla ilgili ciddi çalışmalarımız oldu.” dedi.


-Sopacı çalışmaların erken bitirilmesini talep etti-


Doğalgaz çalışmalarının Eylül ayında bitirilmesini talep eden Başkan Sopacı, “Gerekli şartların tümünü sağladıktan sonra milletvekilimiz Hüseyin Filiz’le birlikte Ankara’daki işlemleri de hallettik. Daha sonra KarGaz Çankırı İşletme Müdürlüğü’ne başvurduk. Başvurularımızın olumlu sonuçlanmasıyla birlikte doğalgazın Çerkeş’e verileceği sözünü aldık. Bugün ve bugünden sonra Çerkeş’teki çalışmalarımız devam edecektir. Genel Müdürümüz Ekim ayı diyor ama biz Eylül ayında doğalgazın verilmesini talep ediyoruz ” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Yapılan konuşmaların ardından açılış gerçekleştirildi. Başkan Sopacı abone olan ilk kişi oldu.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top