Filiz, müjdeleri peş peşe sıraladı

AK Parti Çankırı İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Orta ilçesine müjdeleri peş peşe sıraladı.


AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Orta ilçesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Filiz, “Yatırımlarımız arasında Orta ilçemiz bizim için önemliydi. Orta’ya sözümüz vardı. Orta’ya sorumluluklarımız arttı.” dedi.


-Orta’ya cezaevi ile birlikte süt işleme tesisi projesi-


Orta ilçesine yapılacak cezaevi projesinin içinde süt işleme tesisinin de olacağını müjdeleyen Filiz, “Orta cezaevinin projesine başlamıştık. Cezaevi birkalkınma veya gurur verecek bir iş değil bence utanılacak bir iş. Sanayinin gelmesi lazım. Cezaevine bir üretim düşündük ve 374 köyümüzün sütleri Orta cezaevine gelecek ve Orta’da işlenerek Türkiye’deki cezaevlerine dağılacak. Günlük 12 ton üretim olacak şekilde planladık. Bundan dolayı proje uzadı. Süt işleme tesisinin cezaevi ile birlikte ihaleye çıkarılacağı zaman sadece yarı açık cezaevinin olduğunu gördük. Kalecik cezaevinin tesislerine zarar verebilir diye bizim süt işleme tesisinin projeden çıkarıldığını öğrendik. Ama dedik ki ‘Projemiz ya beraber olacak ya da hiç olmayacak’ diye direttik. Ocak ayı sonuna kadar bu işin ihalesinin yapılağını düşünüyoruz. Orta tarihinde bir ilktir bu. Ortaya hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.


Filiz, Orta OSB ile ilgili gelişmelerden de bahsederek şöyle devam etti: “Orta OSB ile ilgili işlemler hızla sürüyor. Kalkınma Bakanlığımızın çalışma programına alındı. Bu yıl içinde alt yapı ihalesi yapılacak.   ‘Çankırı OSB’de neden alt yapı bitmeden yatırımcı alındı’ diye sorunlar oldu. ‘Çankırı OSB’de alt yapı bitmeden yatırımcı aldık, doğrudur’ dedik. Yatırımcıya ‘Sen temelini at, fabrikanı yap bizde o sırada alt yapının işlerini yapacağız’ dedik ama noldu yatırımcı fabrikayı kurdu üretime başladı bürokrasi arkadan geldi. Alt yapı yetişmedi. Bürokrasi sınıfta kaldı. Burada kabahatçi aranıyorsa kabahati üzerime alıyorum. Önce alt yapı sonra yatırımcı deseydik bu sefer de yatırımcıyı kaçırırdık. Japonları bakanlar kuruluna götürecez, tanıştıracağız ve sorunlarını orda da dile getirecekler.  Orta OSB’de bekleyen yatırımcılar çok büyük olmadığından önce alt yapı yapılacak sonra fabrikalar yapılacak.”


-Söz namustur dedik ve sözümüzü yetine getirdik-


Orta’da grup yollarında sıcak asfalt çalışmaları yapıldığını da söyleyen Filiz, “Orta’ya sıcak asfalt yapıldı. Kalfat’a, Doğanlar -Sancak arasına,  Yaylakent’e sıcak asfalt yapıldı.  Tarihte Orta’da 4-5 grup yolunun sıcak asfaltı yoktu. Söz namustur dedik ve sözümüzü yetine getirdik.” açıklamasında bulundu.


Filiz Orta’da yapılacak olan TOKİ ile ilgili olarak da, “Orta’da TOKİ projesi var. Son işlemleri geçen hafta TOKİ Başkanı ile görüştük ve hallettik. TOKİ’de Orta’ya hayırlı olsun. Orta’nın bundan sonra hizmete vereceği oy yüzde 95 olmalıdır.” ifadelerine  yer verdi.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top