Çavuşoğlu'ndan Türkiye İkinciliği

Türkiye Aşçılar Federasyonu 'TAŞFED' ve Antalya Aşçılar Birliği tarafından 9.'cusu düzenlenen Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasında ilimizi temsil eden Canoğlu Pasta ve Kafe aşçılarından Ömer Fikri Çavuşoğlu, kendi kategorisinde Türkiye 2.’si oldu.


Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Antalya Aşçılar Birliği tarafından 18-21 Ocak 2017 tarihleri arasında dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması’na ilimizi temsilen Canoğlu Pasta ve Kafe aşçılarından Ömer Fikri Çavuşoğlu (24) katıldı.


9. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması Türkiye Genç Aşçılar kategorisinde yarışan Ömer Fikri Çavuşoğlu, gazetemiz muhabirine yarışma ile ilgili açıklamada bulundu.


Çavuşoğlu, 12 yıldır aşçılık mesleğini yaptığını söyledi.


Yarışmaya son üç senedir katıldığını dile getiren Çavuşoğlu, “Yarışmaya 3 senedir katılıyorum. İlk katıldığımda, kendi kategorimde Türkiye 3.’sü oldum. Geçen senede bu sene olduğu gibi kategorimde ikincilik elde ettim.” dedi.


Çavuşoğlu, yarışmaya elinden geldiği kadar iyi bir şekilde hazırlandığını belirterek, “Yarışmaya elimden geldiği kadar iyi hazırlanmaya çalıştım. Yemeğimizi hazırlarken kendi hayal gücümün yanı sıra ustalarımızdan öğrendiklerimizi de katarak ortaya çok güzel bir yemek çıkardık.” şeklinde konuştu.


Kendisine Türkiye ikinciliği getiren yemeğinden bahseden Çavuşoğlu, “Yemeğimin adı Kuzu Terkib-i Çeşidiyye. Yemeğimin çıkış hikayesi, içeriğinde çok sayıda melzemelerden ve Farsça’da ‘tadına bakılmış, beğenilmiş’ anlamındaki ‘Çeşidiyye’den gelmektedir. Bu yemek Osmanlı dönemindeki en çok rağbet edilen şekerli ve meyveli yemeklerin özel bir örneğidir. Yemeğimiz, kuru meyveli kuskus pilavı yatağında kuzu gömlek yağına sarılmış kuzu pirzola ve taze közlenmiş biber sosu ile servis ediliyor.” ifadelerine yer verdi.


Çavuşoğlu, 100’den fazla rakibini geride bıraktığını vurgulayarak, “ Yarışmaya yoğun bir katılım oldu. Ben, ‘Türkiye Genç Aşçılar’ kategorisinde 100’den fazla yarışmacıyla yarıştım. 60 dakikalık bir süre vardı. Bu sure içinde yemeği yapıp sunumumuzu yaptık, jüriye yemeğimizi tattırdık. Özel yemeğim bana, kendi kategorimde Türkiye ikinciliği getirdi.” açıklamasında bulundu. 


Seneye de yarışmaya katılmayı düşündüğünü ifade eden Çavuşoğlu, “Seneye, yaşımdan dolayı Genç Aşçılar kategorisine katılamayacağım için ‘Yılın Altın Şefi’  kategorisinde katılacağım. Seneye, birinci olabilmek için daha fazla çalışacağım.” diye konuştu.


Çavuşoğlu, kendisine her zaman destek olan Canoğlu Pasta ve Kafe İşletme Sahibi Recep Tarhan’a teşekkür ederek, “Hem Çankırı’mızı hem işletmemizi elimden geldiği kadar temsil etmeye çalıştım. Yemeği yapmamda, yarışmaya katılmamda Canoğlu Pasta ve Kafe İşletme Sahibi Recep Tarhan sponsor oldu.  Kendisine, iş arkadaşlarıma ve aileme desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.” dedi.


Canoğlu Pasta ve Kafe İşletme Sahibi Recep Tarhan’da aşçılarından Ömer Fikri Çavuşoğlu’nun yarışmada çok iyi mücadele ettiğini söyledi.


Tarhan, “Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı illerinden gelen katılımcılar arasında Türkiye ikincisi olabilmek bizim için çok önemli, gurur verici ve sevindirici bir durum. Çankırı’mızı elimizden geldiği kadar iyi temsil etmeye çalıştık.” ifadelerine yer verdi.


Seneye daha iyi hazırlanarak birinci olmayı istediklerinin altını çizen Tarhan, Ömer Fikri Çavuşoğlu’nu kutlayarak başarılarının devamını diledi. 


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top