Çankırılı girişimcilere müjde!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi, yapılan son toplantıda Genel Destek Programı ve İşbirliği Güçbirliği Destek Programı başta olmak üzere birçok destek programında çeşitli revizyonlar yapılmasını kararlaştırdı. Yapılan değişiklikler ilgili destek programlarının Uygulama Esaslarında yayınlandı.


KOSGEB, 05 Ocak 2017 tarihinde yayınladığı revize edilmiş Uygulama Esaslarında Genel Destek Programı ve İşbirliği – Güçbirliği Destek Programı kapsamında bölgelere göre verilen destek oranlarını yeniden düzenledi. Çankırı’nın da içinde bulunduğu 5. ve 6. Bölgelerde 60 olan bu destek oranı yeni düzenleme ile yüzde 70’e çıkarıldı.


Yapılan revizyonlar ile ilgili bilgi veren KOSGEB Çankırı İl Müdürü Yüksel Özdemir, yeni destek oranları ile Çankırı’daki Kobilere desteklerden daha yüksek oranda faydalanma imkanı tanınmış olduğunu belirtti.


İl Müdürü Özdemir, “Kobilerimize daha fazla destek vermek üzere yenilikler yapan kurumumuz son revize ile 5. ve 6. bölgelerdeki Kobilerimizin destek oranını yüzde 70’e çıkardı. İlimizin de içinde bulunduğu 5. Bölgede artık Kobiler Genel Destek Programı ve İşbirliği – Güçbirliği Destek Programlarından 10 puan daha fazla destek alacak. Ayrıca İşbirliği – Güçbirliği Destek Programında Projeye konu satın alınacak makine ve teçhizatın;  yerli malı olması durumunda, bu destek oranına % 15 (on beş) ilave edilmektedir.  KOSGEB İl Müdürlüğü olarak Çankırı’daki Kobilerimizin daha fazla destekten yararlanması için tüm ekibimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.


KOSGEB’in dönemsel desteklerinin yanı sıra yıl boyunca faydalanılabilen desteklerin bulunduğuna dikkat çeken Özdemir, Çankırı’daki KOBİ’leri bu desteklerden azami ölçüde faydalanmaya davet ettiklerini ifade etti.


Özdemir, son olarak şunları kaydetti: “Dönemsel olarak açılan KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ve Kredi Faiz Desteği dışında Desteklerimizin çoğunluğu tüm yıl boyunca açık olan programlardan oluşmaktadır. İşletmelerimiz özellikle başvuru süreci çok kısa olan Genel Destek Programı desteklerinden (Yurt İçi Fuar Desteği, Yurt Dışı İş Gezisi Desteği, Belgelendirme Desteği, Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği  vb.)  kolay bir şekilde faydalanabilirler. Özellikle Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında 2 yıllık Önlisans mezunları da artık destek kapsamına alınmış olup işletmelerimiz 3 yıl boyunca çalıştıracakları 2 yıllık önlisans ve üzeri eğitime sahip personelin net ücretinin %70’ni KOSGEB’ten destek olarak alabilirler.”     


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top