İstiklal Yolu’nu anlatan dev resim yapıldı

Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından okulun girişine İstiklal Yolu’nu anlatan dev resim yapıldı.


Anadolu insanının Kurtuluş Savaşı'nda göstermiş olduğu fedakarlık ve vatan sevgisinin gelecek kuşaklara daha iyi anlatılabilmesi amacıyla 10 metrekare boyutlarındaki İstiklal Yolu tablosu Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi'nin girişindeki duvarında sergilenecek.


Daha önce Çankırı’daki bir AVM’de İstiklal Yolu resmine başlayan öğrenci ve öğretmenler 5x2 ebadındaki tabloyu tamamlayarak okulun girişine astılar.


Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Resim öğretmeni Okan Zeğerek, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstiklal Yolu'nun önemine değindi.


Çoğu insanın İstiklal Yolu’nun önemini bilmediğini anlatan Resim öğretmeni Zeğerek, “İstiklal Yolu, Karadeniz'den alınan yardımların Çankırı üzerinden cepheye ulaştırıldığı yoldur. Yolun bir bölümü de Çankırı'dan geçiyor. Toplumda farkındalık oluşturmak, insanların bu yolu hatırlamasını sağlamak istediğimiz için resmin çizimini alışveriş merkezinde yaptık. Bu sayede yolu bilmeyenler, bu konuda fikir sahibi oldu.” şeklinde konuştu.


Zeğerek, şöyle devam etti: “Ülkemizin bağımsızlaşmasında önemli bir yere sahip olan İstiklal Yolu hakkında öğrencilerimizde de farkındalık oluşturmak için yaptığımız resmi okulumuza asmaya karar verdik. Resmi yaparken öğrencilerimiz bu duyguyu yaşadı, bakarken de diğer öğrencilerimizin yaşamasını istedik. Bu tablo ile gelecek nesillerimize tarih bilincini, vatan sevgisini, fedakarlığı aşılamayı hedefliyoruz."


Resmi 10 günde tamamladıklarını söyleyen okulun öğretmenlerinden Zekeriya Harmanda resmi 11 öğrenciyle birlikte hummalı bir çalışma sonucunda tamamladıklarını aktardı.


Harmanda, "Tablomuz okulumuzun duvarlarına çok yakıştı. Benzer çalışamları ilerleyen zanalarda yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.


Okulun girişine asılan 5x2 ebadındaki İstiklal Yolu tablosu, Türk insanının vatan sevgisi ve fedakarlığını anlatıyor.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top