ÇAYASAD Genel Kurul yaptı

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) Olağan Genel Kurul toplantısı 25 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirildi.


ÇAYASAD Sanat Evi’nde gerçekleştirilen toplantıya ÇAYASAD Başkanı Yüksel Arslan, eski başkanlar ve üyeler katıldı.


Divan kurulu oluşturularak başlanan toplantıda M. Kemal Karatatar Divan Başkanı seçilirken Nadir Kayaş ve Ali Yüzdemir ise katip üye olarak görev aldı.


Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Divan Başkanı Karatatar, “Çankırı’mızın çok seçkin bir topluluğu olan ÇAYASAD kurulduğu günden bugüne kadar  faaliyetleriyle kendisinden söz ettirmiştir. ÇAYASAD Çankırı’nın kültür ve sanat hayatına katkı yapmıştır.” dedi.


Ardından ÇAYASAD Başkanı Yüksel Arslan “Şu ana kadar yapmış olduğunuz çalışmalara vermiş olduğunuz destekten dolayı yönetim kurulundaki arkadaşlarımız adına hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.


ÇAYASAD Başkanı Yüksel Arslan tarafından Yönetim kurulu faaliyet raporu okundu.


ÇAYASAD Başkanı Arslan, rapor ile ilgili şunları söyledi: 2015 Şubat ayında yapılan olağan genel kurul ile yetki alan yönetim kurulumuz, kendi içerisinde görev dağılımı yaparak; demeğimizin daha güçlü ve daha dinamik bir yapıya ulaşması için etkinliklerini ara vermeden sürdürmüştür.


Bu süre içerisinde Demeğimiz yurt içi ve Balkan ülkelerini kapsayan bir projeyi içişleri Bakanlığı Demekler Dairesi başkanlığı desteği ile başarılı bir şekilde yürütmüş ve tamamlamıştır. Bunun dışında yayına hazırladığımız mevsimlik dergimiz Arasta yayına hazırlanmış ve halen yayın hayatına devam etmektedir. Yine Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ramazan Yelken Hoca başkanlığında “Medeniyet okumaları” ismiyle bir proje başlatılmış ve geçmiş dönemde başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Yeni dönemde de bu çalışma devam edecek olup hazırlıkları tamamlanmak üzeredir. Roman tahlilleri içeriği ile bir çalışma başlatılmış ve bu çalışma ikinci yılında Erciyes Üniversitesi öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek hocanın katılımı ve desteği ile farklı ve daha verimli bir şekilde devam etmiştir.


İl çapında ilimizdeki öğretmen ve öğrencileri kapsayan ödüllü öykü yarışmaları düzenlenmiş ve yapılan törenle ödülleri verilmiştir. Ayrıca geleneksel Ramazan sahur proğramları ve konserleri ile şiir dinletileri düzenlenmiştir. Demek binamızda özellikle kış aylarında ısınma sisteminde projeden kaynaklanan sebeplerden dolayı meydana gelen aksaklıların ortaya koyduğu olumsuz atmosferin dışında edebiyat sohbetleri devam etmektedir. Her Çarşamba akşamı musiki çalışmaları devam ederken, hafta sonları da gençlik toplantılarımız devam etmektedir.


Arasta dergimiz dışında ÇAYASAD tarafından düzenlenen konferans ve proğramlara davetli akademisyen ve yazarlarımızın konuşmalarından oluşan "Şehir, Medeniyet ve İnsan" isimli kitabımız hazırlanarak yayınlanmıştır. İl milli eğitim müdürlüğünce ilimizde geniş kapsamlı düzenlenen eğitim festivalinde demek olarak bir stand açmış ve demeğimiz burada bir hafta boyunca en güzel şekilde tanıtılmıştır. Yine demeğimiz ilimize gelen bir çok misafiri Sonutevimizde ağırlamıştır. Yapılan tüm çalışmalar esnasındu katkı sağlayan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, saygıdeğer üyelerimize ve halkımıza teşekkür eder hepinize saygılar sunarım.”


ÇAYASAD Başkanı Arslan tarafından okunan rapor  oy birliği ile kabul edildi. Denetim Kurulu raporu ise denetleme kurulu üyesi Çetin Kapdan tarafından okundu. Okunan rapor oy birliği ile kabul edildi.


Daha sonra yönetim kurulu ve denetim kurulu asil ve yedek üye seçimi gerçekleştirildi.


Yönetim Kurulu asil üyeliğine Yüksel Arslan, Murat Yıldırım, Orhan Kemal Karakurş, Hüseyin Çakır, M. Akif Demirelli, Ayhan Arslan ve İsmail Çubukçu seçildi.


Yönetim Kurulu yedek üyeliğine ise Murat Koca, Ali Yüzdemir, Mehtap Meydaneri, Ferda Yenikeçeci, Şeref Aydın, Mehmet Ateş ve Hasan Dağlar seçildi.


Denetleme Kurulu Asil üyeliğine Sadık Softa, Çetin Kapdan ve Ethem Yenigürbüz seçilirken yedek üyeliğe ise İsmair Kurt, Nuray Ayanoğlu ve Süheyla Balcı seçildi.


Dilek ve temenniler bölümünde ÇAYASAD Başkanı Arslan, eski Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’a emek ve desteklerinden ötürü teşekkür etti. Eski Vali Özcan’a teşekkür etmek için telefon bağlantısı kuran Arslan, “Geçmiş dönemde bu şehre kültür, sanat alanında, özellikle ÇAYASAD’a manevi bir çok destekleriniz oldu. Sizleri yad ettik.  Destekleriniz için teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımız sizlerin düşüncesini almak istiyor.” dedi.


Vahdettin Özcan yeni yönetime başarılar dileyerek “Allah’ın selamı ile sizleri selamlıyorum. Ben Çankırı’ya Vali olarak atandığımda ÇAYASAD üyelerine sizlerle çok işimiz olacak demiştim. Bizim yaptığımız size destek olmaktı, tüm başarı sizindi. Ben sizinle tanışmaktan çok mutlu olmuştum.” diye konuştu.


-Gençlerin sanata ihtiyacı var-


Özcan “Ülkemizin çok büyük problemleri var. Türkiye’miz de gençlerin sanata ihtiyacı var, düşünmeye ihtiyacı var. Bu konuda sizlere önemli vazifeler düşecektir. Allah sizlerin yardımcısı olsun. Allah, 15 Temmuz’da hepimizin yüzüne baktı. Bundan sonra çalışmaya devam edeceğiz. Çankırı’nın ayakları bu topraklarda. Ben Çankırılıları çok seviyorum. Tüm Çankırılılara selam olsun” dedi.


Toplantı dilek ve temenniler sonrası sona erdi.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top