"Sen kandırılmayacaksın, sen devletsin"

Referandum süreci ile ilgili Çankırı’ya gelen CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, parti binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin geneline baktığınızda devletin her kurumunda, ülkenin en ücra köşesindeki devlet memurunda Bylock tespit ediliyor ama ne hikmetse siyasette bir tek FETÖ’cü yok. AKP’nin geçmiş dönemlerde kendi vekilleri, ‘Bizde siyasette yükselmenin tek yolu Fetullah Gülen Cemaatine yakınlıktı’ diyordu. Bu cümleler bizlere ait değil. Kimse kimseyi kandırmasın. Kimin ne olduğunu ne yaptığını herkes bilir.” dedi.


CHPTekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Parti Meclis Üyesi Yaşar Seyman, 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği halk oylaması için Çankırı’ya geldi. Heyet parti binasında partililerle bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.


CHP’li heyeti İl Başkanı Fikret Tatlıcı karşıladı. Tatlıcı CHP’li heyete teşekkür ederek 16 Nisan sonucunun hayırlı olması temennisinde bulundu.


CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çankırı’ya gelerek hayırlı çalışmalar yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.


Aydın, içinde bulunduğumuz durumda başkanlık sisteminden daha çok işsizliği, terörü, ekonomiyi, tarımı ve hayvancılığı konuşulması gerektiğini belirtti.


-Çankırı’nın hayırlı sonucu vereceğine inanıyorum-


Halkın 16 Nisan’da bir karar vereceğini aktaran Aydın, “Hiçbir demokratik ülkede olmayan yetkileri bir kişiye verip vermemeyi oylayacağız. Enflasyon açıklandı. Son 10 yılın en yükseği. 4 milyona yakın da işsiz var. Ama biz 100 yıllık parlementer  sistem deneyimimizi, 150 yıllık demokrasi birikimimizi bırakıp bir kişinin herşeye karar vermesini oylayacağız. Gerek Bursa’da gerek Anadolu’nun birçok kentinde halk buna onay vermiyor. Halk gerçekten kendi geleceği ile ilgili sıkıntıların konuşulmasını arzu ediyor. Umarım Çankırı’da da hayırlı bir sonuçla sonlandıracağız, inanıyorum." şeklinde konuştu.


CHP Parti Meclis Üyesi Yaşar Seyman ise “Hayır” çalışmaları yürttüklerini belirterek, kendisinin Cumhuriyetin eseri bir kadın olduğunu dile getirdi.


Seyman, sendikacı olduğunu da ifade ederek, “ Türk -İş kongrelerine Abdullah Gül  geldiğinde şöyle demişti; ‘Bende bir demirci işçisinin oğluyum.’ Bir demirci işçisinin oğlu bu ülkede Cumhurbaşkanı oluyorsa bu Cumhuriyetin güzelliğidir. O nedenle biz bu referendumda Cumhurbaşkanı veya parti seçmeyeceğiz. Rejimimiz oylanacak. Cumhuriyet rejminin karşısında olanlara, yanlış yaptıklarını anlatacağız. Cumhuriyetimize ve Atatürk'e sahip çıkacağız. Onun için kadınlar, gençler bu çalışmanın en önemli dinamiği.” dedi.


-İslam ülkeleri içinde tek demokratik, laik ülkeTürkiye-


İslam ülkeleri içinde tek demokratik ve laik ülkeninTürkiye olduğunu açıklayan Seyman, “Bütün partimiz olarak çalışıyoruz, koşturuyoruz. Çünkü biz şuna inanıyoruz, ‘İslam ülkeleri içinde tek demokratik laik ülkeTürkiye’. Ve Türkiye’de, burada laiklik ışıldıyor. Terör olaylarıİslam ülkelerine yakışan şeyler değil. O nedenle Türkiye bütün islam coğrafyasına örnek olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.


Seyman, Çankırı’nın önemli bir il olduğunun altını çizerek, “Çankırı önemli bir il. Anadolu’nun bozkırında ayakta durabilen bir il.  Burada güçlü bir örgütümüz var. İl başkanımız, ilçe başkanlarıamız buradalar.  Çünkü biz Cumhuriyetin  güzellikleriyle büyüdük. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi oldu ve olmaya da devam edecek. O nedenle biz hayırlı bir sonuç çıkacağına inanıyoruz.” diye konuştu.


-Bizim vergilerimizle evet kampanyası yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz-


Devletin imkanları kullanılarak “Evet” kampanyası yapıldığını ve kendi vergileriyle bu kampayayı yapanlara haklarını helal etmeyeceklerini söyleyen Seyman,  son olarak şunlara yer verdi: “Biz gönülden çalışıyoruz. Ne tabelalar, ne billboardlar, ne televizyon kanalları, ne helikopterler bizim, ne de arkamızda büyük güçler ve devletin imkanları var. Yani bizim verdiğimiz vergilerle evet kampanyası yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Hayırında çıkacağına inanıyoruz. Halkımıza inanıyorum.”


Şırnak’taki hain saldırıda şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet ve yaralılara baş sağlığı dileyerek konuşmasına başlayan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Partimizin görevlendirmesi sonucu bugün Çankırı'dayız. Bizde buradaki partimize destek vermek için hayırları çoğaltmak için onların çalışmalarına katkı vermek için buradayız.” dedi.


Tekirdağ Milletvekili Yüceer, 16 Nisan’daki halk oylamasının bir seçim ve parti meselesi olmadığını aktararak, “ Biz bu referendum sürecini bir parti  meselesi olarak görmediğimizi belirttik ve bu süreçte de ne bir parti flaması ne amblemi olmadan Türk bayrakları ile yönettik. Çünkü önümüzde bir seçim yok. Biz kimseyi seçmiyoruz. 16 Nisan’da bir seçim sandığı değil. Türkiye'nin nasıl  yönetileceğine karar vereceğiz gideceğimiz sandıkta, vereceğimiz oylarla. Çocuklarımıza nasıl bir Türkiye bırakacağız, nasıl bir yönetim şekli bırakacağız, bunu oylayacağız.” ifadelerine yer verdi.


Yeni sistemin tek adamlık sistemi olacağını dile getiren Yüceer, şöyle devam etti:


“Yeni sistemi inceleyen siyaset bilimciler, bu sistemin diktatörlüğe, otariterleşmeye götürecek yani tek adam yönetimine götürecek bir sistem diyorlar. Tek adamın elindeki güç kontrolsüz bir güce dönüşebilir. Hatalar yanlışlara sebep olabilir. Biz bunları söylediğimizde  böyle birşey yok diyorlar.  Ama maddelere baktığımızda gücün tek elde toplandığı ve hçibir denetimin olmadığı bir sistem.


Cumhurbaşkanı bu ülkenin kimliğidir. Devleti temsil eder. Biz bayrağımızın Cumhurbaşkanının karşısında ayağa kalkarız. Çünkü o millet, devleti, bizlerin birlik ve beraberliğini temsil eder. Partili bir Cumhurbaşkanı nasıl hepimizi temsil eder, nasıl ulusal birliğimizi sağlayacak?


Gelinen sistemde en tehlikelisi şu; Bir ülkenin birliği beraberliği tehdit altına girerse onu muhafaza etmek çok zordur. Türkiye’yi bekleyen bence en büyük tehlike bu. Çünkü bu arzu edilen tek adam rejimlerinin olduğu Irak, Suriye, Libya gibi örnekleri var. Geçen gün Başbakan ‘Fırat Kalkanını başarıyla tamamladık’ dedi. Başarı ile kasıt nedir? 2 askerimiz diri diri yakıldığında kafayı başka tarafa çevirip ‘bilmiyoruz’ demek mi başarı? Yoksa 71 şehidimiz mi? Niye o şehitleri verdiğimizi bilmiyoruz.  Diyorlar ki IŞİD ile mücadele etmek, sınır güvenliğimizi korumaktı. Sınır güvenliğimiz sağlandı mı, IŞİD tehdidi bitti mi? Ya da bir tane Suriyeli gitti mi? Türkiye geldiği nokta itibariyle bugün, toplumsal barışımız hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı. Geleceğe dair bu kadar endişe ile bakmıyordur.


Bugün hayır diyenlere terörist, vatan haini, FETÖ’cü diyorlar.  Evet de diyen hayır da diyen bu ülkenin evladı. 17 Nisan da hep birlikte olmayacak mıyız? Yüz yüze bakmayacak mıyız? Bu kutuplaştırıcı, düşmanlaştırıcı dil Türkiye’ye verdiği en büyük zarar ve en büyük tehdittir. İşte diyoruz ki biz, bu tek adamlık rejimi Türkiye’yi buna sürükleyecektir."


- Ne hikmetse siyasette bir tek FETÖ’cü yok!-


“Ne hikmetse hiçbir siyasette bir tek FETÖ’cü yok” diyen Yüceer, “Türkiye’nin geneline baktığınızda devletin her kurumunda, ülkenin en ücra köşesindeki devlet memurunda Bylock tespit ediliyor ama ne hikmetse hiçbir siyasette bir tek FETÖ’cü yok. AKP’nin geçmiş dönemlerde kendi vekilleri, ‘Bizde siyasette yükselmenin tek yolu Fetullah Gülen cemaatine yakınlıktı’ diyordu. Bu cümleler bizlere ait değil. Kimse kimseyi kandırmasın. Kimin ne olduğunu ne yaptığını herkes bilir.  Başbakan da diyor ‘Siyasette çok şükür FETÖ’cü yok.’ Muhakkak ki yargının bağımsız, ve güçlü bir adaletin, hukukun olması gerekiyor. Sen kandırılmayacaksın, sen devletsin.” dedi.

 

CHP’li heyet daha sonra basına kapalı olarak yaptıkları toplantının ardından Kurşunlu ve Çerkeş'te esnafları ziyaret ederek STK'lar ile bir araya geldi. Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top