Karatay'dan kaya tuzu ile ilgili açıklama


Prof. Dr. Canan Karatay basında yer alan, kaya tuzunun zararlı olduğu iddialarına açıklık getirdi. Karatay, Kaya tuzunun sağlık açısından faydalı olduğunu söyledi.

Show TV’de Zahide Yetiş’in sunduğu programda yaptığı açıklamada kaya tuzunun kesinlikle zararlı olmadığını ifade eden Karatay; “Kaya tuzu asırlardan beri kullanılmaktadır. Yeni bir şey değildir. İçinde 84 tane mineral var.” dedi.

Karatay, Çankırı’da bulunan kaya tuzu mağarasını da ziyaret ettiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Girdiğim mağara Hititler zamanında açılmış. Bütün Yerkürede kaya tuzu var. Katiyen tehlikeli değil. İçinde 84 tane mineral var çok dengeli. Mutlaka herkes gitsin görsün. Mağarada 300 yıllık bir eşek fosili var. Üzerinde hala tüyler var. Orada kazı yaparken çıkarmışlar. Bir de tavşan fosili var. Çürümeden duruyor. Çünkü kaya tuzunun havası çok önemlidir. Polonya’da, New York’ta, Azerbaycan’da, Orta Asya’da kaya tuzu mağaralarında astım hastaları tedavi ediliyor. Kaya tuzu nefesi açıyor. Birçok çalışma var. Ayrıca kaybettiğimiz hocamız Ahmet Aydın’ın Yedi’den Yetmiş’e kitabında kaya tuzunun faydaları referanslar verilerek anlatılıyor. Kaya tuzu bugün her yerde kullanılıyor. Bütün dünyada kullanılıyor. Nükleer santrallerin dışında, dışarıya ışın salgılanmasın diye kaya tuzu izolasyonu yapılır. Çünkü radyasyonu önler. Baz istasyonları, televizyonlar, bilgisayarlar ve telefonlar pozitif iyon salgılar. Sağlığımıza zarar veren budur. Kaya tuzu lambası evinizde negatif iyon salgılar ve bunları emer ve sağlığımıza kavuşuruz. Negatif iyon ferahlık verir. Bu lambalar her odanızda bulunsun. Gayet rahat uyursunuz.”

Daha önce de çeşitli televizyon kanallarında da kaya tuzunun sağlığa faydalı olduğunu anlatan Prof. Dr. Canan Karatay, basında yer alan kaya tuzunun sağlığa zararlı olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını, aksine sağlık açısından çok faydalı olduğunun altını çizdi.Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top