Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş Çankırı'da

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Metin Memiş, "Biz, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar 6 ay boyunca sağlık giderlerini cebinden karşılasın, sosyal güvenlik kurumu sağlık giderini karşılamasın diyoruz" dedi.

Memiş, Yapraklı ilçesine bağlı Yüklü Aile Sağlığı Merkezi'nin önünde yaptığı açıklamada, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanlarına kadro verilmesini talep etti. 

Kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanlarının iş güvencesinin bulunmadığını dile getiren Memiş, "Her an sözleşmeleri fes edildiğinde mağdur olmaları söz konusu. Yeni dönemde kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil ebe ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda ders karşılığı çalışan öğretmenlerimize kadro verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 

Sağlık çalışanlarının yıpranma kapsamına alınması gerektiğini dile getiren Memiş, "Sağlık çalışanlarının umutla beklediği, ek ödemenin emekliliğe yansıtılması konusu bizim önemsediğimiz bir konu. Sağlık çalışanlarının emekli olduklarında aldıkları ücretin yarısını alacak duruma bırakılmış olmaları gelecek kaygısı yaşamalarını sağlıyor. Onun için hükümetin önümüzdeki dönemde ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması noktasında adımlar atmasını ve çalışanların gelecek kaygısı yaşamasının önüne geçmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

-Sağlık çalışanlarına şiddet- 

Şiddetle mücadeleyi önemsediklerini dile getiren Memiş, şöyle devam etti:

"Son hazırlanan eylem planında sağlık çalışanlarına şiddetle mücadele konusunda kararlılıktan bahsediliyor. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Bu konuda bizimde taleplerimiz sonucunda bir düzenleme çıktı. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması gibi önemli bir kanun maddesi çıkmasına rağmen maalesef bunun uygulamasındaki sıkıntılar nedeniyle yapılamıyor.  Geçtiğimiz günlerde bir sağlık çalışanı arkadaşımızın yüzüne sekiz dikiş atılmasına rağmen bu saldırıyı gerçekleştirilen kişitutuklanmadı. İfadesi alındıktan sonra salıverildi. Daha caydırıcı tedbirlerin alınmasını istiyoruz."

Memiş, şiddet uygulayanların sosyal güvenceden mahrum bırakılması gerektiğini belirterek, "Biz, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar 6 ay boyunca sağlık giderlerini cebinden karşılasın, sosyal güvenlik kurumu sağlık giderini karşılamasın diyoruz. Bu önemli bir caydırıcılık maddesi olur diye düşünüyorum. Kararlılığı göstermek için alınacak kararın önemli olduğunu düşünüyoruz. Sağlık-Sen olarak bizim de üzerimze ne düşüyorsa bu katkıyı sağlayacağız" dedi. 

Yüklü Aile Sağlığı Merkezi doktoru Dr. Zeynep Yıldız Sarıoğlu da sağlık alanında şiddetin biran önce sonlandırılmasını istedi

Sağlıkta şiddet görmek istemediklerini dile getiren Sarıoğlu, "Sağlıkta şiddeti artık biz görmek istemiyoruz. Artık yaptırımı olan adımlar atılsın istiyoruz. yani bize kalkan ellere ertesi gün hizmet vermek istemiyoruz" dedi.Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top