Yıldıztepe, kış sporlarının tescilli starı


Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi, “Kış Sporlarının Tescilli Starı” başlığı ile yerel yönetim dergisi olan özel kalem dergisinin 88.sayısında yer aldı.

Ilgaz kış sporları turizm merkezi, İlimiz sınırları içerisinde, Çankırı Kastamonu karayoluna 700 metre mesafedeki Doruk Mevkiinde yer almaktadır. Bir telesiyej ile bir pist bulunan kayak merkezinin karayoluna olan mesafesi ve eşsiz manzarası, alanın cazibesini arttırmaktadır.

Çankırı Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinde yer alan kayak merkezi, Avrupa’nın ikinci en iyi kayaklı kros (Kuzey Disiplini) pistine sahip ve bu pist Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş durumda.

Olimpik kış sporlarının tamamının yapılabileceği bir rakamda. Kastamonu havalimanına ise 45 km, Ankara Esenboğa Havalimanına ise 190 km mesafede. Bazı imkanlar Ilgaz’da mevcut olup, yüksek rakım kayak yarışmaları işin dezavantaj olduğu gibi, rakım sınırı genç sporcularda 1650 metreye düşüyor ve bu da Yıldıztepe’nin 1500 metre rakım ile ülkemizde Uluslararası Kayak Federasyonunca tescillenmiş tek pistine sahip olmasını sağlayan çok ayrıcalıklı bir durum.

Yıldıztepe kayak merkezi Ilgaz Dağı tüneline sadece 2 km mesafede ve üstelik de tırmanma olmadan ulaşım söz konusudur. Kayak alanlarının tamamında düşük rakımda 3 ay kayak imkanı vardır.

Kayak alanlarının sadece 3 ay çalışması yatırımcı için cazip değil elbette. Bu nedenle de özellikle Yıldıztepe’de alternatif yaz aktiviteleri için futbol sahaları, zipline (kaytel), tabiat parkı, trekking parkurları, dağ bisikleti ve ATV parkurları hazırlanmış durumdadır.

Haberin tamamı özelkalem dergisinin 24-27. sayfaları arasında bulunmakta.Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top