Kaya tuzu ile ilgili çalışmalar sürüyor


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Uluyazı Kampüsü Yemekhanesi’nde basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, Kaya tuzu ile ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, kaya tuzu hakkında bilimsel araştırma yapmak üzere İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden uzman bir ismin ilimize gelerek tuz mağarasında incelemeler yapacağını belirtti.

Demirtaş, “Üniversite olarak kaya tuzuyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemiz Çankırı’nın en önemli tanıtım malzemesi olan kaya tuzunu dünyaya tanıtacak çalışmalar yapacak. Bunun için İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden uzman bir isim olan Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle hocamızı ilimize davet ettik.  Bu ayın 18’inde hocamız ilimize gelecek ve görüşmelerimizi yapacağız. İlk olarak tuz mağaramızı birlikte gezeceğiz. Toplantılarımızı yapacağız. Hocamızın geldiği gün basın mensupları da bizlere eşlik edebilir” şeklinde konuştu.

Kaya tuzunun ilimiz için çok önemli olduğuna değinen Demirtaş, “ İlimizin adının duyulması için kaya tuzumuzun adını duyurmalıyız. Kaya tuzumuz ilimiz için çok önemli. Onun için olabildiğince haberler ile reklamlar ile tuzumuzun adını daha çok duyurmalıyız. İlimize de hem sağlık turizmi açısından hem de ekonomik açıdan çok fazla katkısı olacağından eminiz” dedi.

İlimize gelecek olan Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle, havadaki partiküllerin insan sağlığına olumlu ya da olumsuz etkileri konusunda uzmanlaşmış bir isim olarak biliniyor.Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top