"Çankırı çiftçisi üç-beş zahirecinin..."

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli,  tarımsal ürünlerde gümrük vergilerinin düşürülmesiyle çiftçilerin mağduriyet yaşadığını belirterek, “Çankırı İç Anadolu bölgesinin tahıl ambarı illerinden biridir. Üretimin çok olmasına rağmen çözülmesi gereken sorunlarda vardır. Çankırı’da Ticaret Borsası satış salonunun olmaması ürün satışlarımızın düşük gerçekleşmesine yol açmaktadır. Çankırı çiftçisi üç beş zahirecinin kendisine vereceği fiyata mahkum edilmektedir” dedi.


Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli makamında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Başkan Gamzeli’ye yönetim kurulu üyeleri ile ilçe oda başkanları eşlik etti.


Gamzeli, Çankırı’da Ticaret Borsası Satış Salonu’nun olmamasından dolayı satışların düşük gerçekleştiğini ifade ederek, “Ülkemizin tahıl ambarı İç Anadolu Bölgemizin önemli tahıl üreticisi illerinden biri de Çankırı’dır. Çankırı’da 2016’da 1 milyon 179 bin 271 dekar alanda dörtte üçünden fazlası, 252 bin 563 tonu buğday olmak üzere 335 bin 473 ton tahıl üretimi gerçekleşmiştir. Bu kadar üretim yapmamıza rağmen çözülmesi gereken sorunlarımız da bulunmaktadır. Çankırı’da Ticaret Borsası satış salonunun olmaması ürün satışlarımızın düşük gerçekleşmesine yol açmaktadır. Çankırı çiftçisi üç beş zahirecinin kendisine vereceği fiyata mahkum edilmektedir. Kızılırmak ilçemizde ise Borsa Satış Salonu açılmasına rağmen hiçbir işlem yapılmamaktadır.” diye konuştu.


Çankırılı çiftçilerin kuraklık başvurusu yaptığını söyleyen Gamzeli, “İlimizde ve bölgemizde 2016/2017 üretim döneminin başında, yağışların yetersiz kalması verimi önemli ölçüde etkilemiştir. Geçen yıl dekarda 400-500 kilogram buğday aldığımız  arazide buğday veriminin bu yıl 200 kilogramın altında kalacağını tahmin ediyoruz. Bu olumsuz durumu bertaraf etmek üzere merkez köy muhtarları ve üreticiler olarak kuraklık başvurusu yaptık.” açıklamasında bulundu.


Gamzeli, Çankırı’da hasatın geç yapılmasının da kendileri için dezavantaj olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bir diğer sorunumuz hasadın güney illerine göre gecikmesidir. İlk hasat Güneydoğu ve Akdeniz bölgesinde yapılıyor. Bu bölgelerde buğday, kilogramı 1 lira 15 kuruşa kadar çıkan fiyatlarla alıcı buluyor.  Ayrıca bu bölgeler yılda iki sefer ürün alabiliyorlar. İç Anadolu Bölgemizde böyle bir imkân söz konusu değil. Onlar yılda iki ürün alırken, İç Anadolu’da yağışların yetersiz kalmasının bir sonucu olarak, kıraç yerlerde iki yılda bir ürün ancak alabiliyoruz.


Üstelik sulanan güney illerindeki verimle bölgemizdeki verim karşılaştırılamaz bile. İki-üç kat verim farkı var. Bölge üreticilerimiz desteklere çok daha muhtaç durumda. Bu sorun çözülmeli, kıraçta üretim yapanlara belki ilave destekler verilmelidir. Hasat yoğunlaştıkça buğday fiyatı önemli bir oranda düşüyor.  


Şu sıralar gümrük vergi indiriminin de etkisiyle fiyatlar buğdayda ve arpada 78 kuruşa kadar indi. Bu rakamlar, ortalama maliyetimizi ancak karşılıyor.” Tahıl ürünlerde fiyatların düştüğünü ancak yem fiyatlarında bir düşüşün henüz yaşanmadığını kaydeden Gamzeli, “İşin ilginç bir yönü ise, buğday ve arpa fiyatlarındaki düşüşe rağmen yem fiyatlarında herhangi bir düşüş söz konusu değildir. Çiftçi kesimi olarak tarladan markete 6 kata varan fiyat artışlarından mağduruz. Geçen sene 2 lira 80 kuruş ile 3 lira 20 kuruş arasında elden çıkardığımız nohut, bazı aracılar tarafından stoklanarak 3 ay sonra tüketiciye 10-14 liraya varan fiyatlarla satılıyor. Aynı fiyatlara çiftçimize de tohumluk satılması işin bir başka yönüdür. Gümrük vergilerini indirmeden önce yapılması gereken bellidir. Bu fiyat farklarını düşürmek için tedbirler alınmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.


Gamzeli, banka borçlarının da üreticiye ekstra yük getirdiğinin altını çizerek, “Bir başka sorunumuz banka borçlarımızdır. Bu borçlar üzerimize önemli bir finansman yükü getirmektedir. Çiftçimiz, kazandığı parayı borçlarını ödemek üzere kullanmakta, kendisine bir şey kalmamaktadır. Ülkemizin her bölgesinde her zorluğa göğüs gererek üretim yapan tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat dönemi diliyorum. Allah yardımcıları olsun.” dedi.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top