9 Milyon TL ödendi

Çankırı Defterdarı Ahmet Seçim Güldoğan borç yapılandırması ile ilgili yaptığı açıklamada, Çankırı’dan 2740 kişinin yapılandırmadan yararlandığını, yaklaşık 9 milyon TL’nin ödendiğini söyledi.


Çankırı Defterdarı Ahmet Seçim Güldoğan, makamında basın mensupları ile bir araya geldi.


Defterdar Güldoğan,  devlete borcu olan mükelleflerin çıkarılan yapılandırma fırsatından yararlandığını söyleyerek, “Borç yapılandırması için 2740 kişi müracat etti. Yapılandırdığımız borç 9 milyon 100 bin TL civarında. Büyük çoğunluğu trafik cezaları ile ilgili. Bu trafik cezası yapılandırmasına yoğun talep oldu. Trafik cezalarına gelen faiz oranları yüksek olduğu için yüksek müracat bekliyorduk. Kesinleşmiş borçluların büyük çoğunluğu trafikten geldi.”  diye konuştu.


Yapılandırmadan beklentinin üzerinde kişinin faydalandığını ifade eden Güldoğan, “Borçların faizlerini silmiştik.  Vatandaşlarımız ilgi gösterdi. Yapılandırmanın son  gününde saat 24.00 e kadar çalıştık. Son saate kadar vatandaşlarımız ilgi gösterdi. Bizde yapılandırmadan memnunuz, hedefimize ulaştığımıza inanıyoruz. Hem 6736 hemde 7020 sayılı yasada başta serbest muhasebeciler, ticaret odası, esnaf sanatkarlar odası ve siz basının gösterdiği yakın ilgi ile bu sonuca ulaştığımıza inanıyoruz . Katkılarınız azımsanmayacak kadar fazla.  Hem Türkiye çapında hem Çankırı ölçeğinde beklenti üzerinde müracat sayısı ve tahsilat oranı yakalandı.” açıklamasında bulundu.


-3 İlçede üst düzey personel yok-


Güldoğan, Çankırı’da 3 ilçede müdür veya müdür yardımcısı düzeyinde personelin olmadığını belirterek, “Temmuz ayı tayin ayıdır. Bizden gidenlerde oldu, gelecekler de olacak. İlçelerde mal müdürlüklerimiz ile hizmet veriyoruz. Şu anda Kurşunlu, Bayramören ve Atkaracalar ilçelerimizde müdür veya müdür yardımcısı düzeyinde personelimiz yok. ilçelerde mal müdürlükleri ile paralar toplanıyor ve ödemeler yapılıyor. İlçede kaymakamdan önce mal müdürlüğünün orada teşkilatlanması lazım.” dedi.


-Personel konusunda sıkıntı var-


Personel konusunda sıkıntılarının olduğunu vurgulayan Güldoğan, “Personel anlamında sıkıntı çekiyoruz. Ama olmazsa olmaz mal müdürlüklerini kuruyoruz. Bir merkezden de idare edilse mutlaka hizmet veriyoruz.” şeklinde konuştu.


Güldoğan, taksit ödemelerinin bu ay sonuna kadar yapılması gerektiğinin altını çizerek, “İlk taksitlerin bu ay sonuna kadar yatırılması lazım. 31 Temmuz son tarih. Bir ay bize yatırılıyor bir ay SGK yapılandırma borcu yatırılıyor. Vatandaşı zorlamayalım diye 2 ayda bir yatırılıyor. Temmuzda bize Ağustosta SGK yatırılacak. Yasa vatandaşa yardımcı oluyor, kolaylık sağlıyor.” ifadelerini kullandı.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top