"Yastık altı altınlar" değerlendirilecek

Ziraat Bankası Ankara 2. Bölge Yöneticisi Yusuf Cenk Şahım, Çankırı Ziraat Bankası Müdürü Ali İhsan Bulut ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyerek, Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracı hakkında açıklamalarda bulundu.


Projenin hükümetin bir politikası olduğunu söyleyen Ankara 2. Bölge  Yöneticisi Şahım, Çankırı’da altın alımının 23 Ekim Pazartesi günü başlayacağını ve 27 Ekim Cuma günü sona ereceğini ifade etti.


Şahım, yastık altı altınlarının ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini aktararak, “Halen yastık altında bulunan tahmini 2.200 ton altının ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazine Müsteşarlığı tarafından Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracı yapılacaktır. Çankırı Şubemiz 23-27.10.2017 tarihleri arasındatalep toplayacaktır. Bankamız ihraca aracı tek banka olarak belirlenmiştir.” dedi.


Altına Dayalı Kira Sertifikası sisteminde 6 ayda bir kira getirisi olacağını belirten Şahım, “Hazine Müsteşarlığı'nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak olan Altın Tahvili, yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi sağlayacak Devlet İç Borçlanma Senedidir. Altına Dayalı Kira Sertifikası ise 6 ayda bir kira getirisi (gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirleri sahip olunan pay oranında dağıtılacaktır) kazandıracaktır. Toplanacak hurda altın özellikleri; sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Şubelerimizde hazır bulunacak eksper, Darphane tarafından basılan altınları adet olarak, diğer altınları ise tartarak -herhangi bir kesintiye tabi tutmadan- değerini hesaplayacaktır. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir.” şeklinde konuştu.


Şahım proje ile altın sahibinin kazançlı çıkacağının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:


Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası'nın avantajları; altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama ve 6 aylık kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası kapsamında açılan hesaplardan müşteriden hesap işletim ücreti ya da komisyon kesilmeyecektir. Gelir vergisi (stopaj) oranı %0 olarak belirlenmiştir. 6 aylık kupon/kira oranı (dönemsel) %1,20 (yıllık getiri %2/40)'dır. Kupon/kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden, net  olarak aktarılacaktır. Kabul edilebilecek özelliklere sahip altınlar için her hangi bir alt veya üst limit tutarı bulunmamaktadır.


Müşteri vadesinden önce tahvili satmak isterse, Gram altın miktarı karşılığı Altın Tahvilleri/Altına Dayalı Kira Sertifikaları müşterilerin Bankamızdaki Yatırım Hesaplarına aktarılacaktır. Müşterilerin vadesiz altın mevduat hesaplarında yer alan her 1 gram altın karşılığında yatırım hesaplarına 1000adet Altın Tahvili aktarılacaktır. İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde Altın Tahvillerinin/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Bankamıza satılmak istenmesi durumunda, %1,5 oranında iskonto uygulanarak Bankamız tarafından geri alım fiyatı ilan edilecektir. 3 aylık süre sonrasında ise herhangi bir iskonto uygulanmayacaktır. Müşteriler vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek kişiye satabilir veya devredebilir.

Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 3 ayrı seçeneği olacaktır: Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir. Hazine Müsteşarlığının ihraç basın duyurusunda açıkladığı tarihler arasında Bankamıza başvuru yapmak koşuluyla, Altın Tahvilinin/Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedeli 995/1000saflıkta 1kg.'lık külçe veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak fiziken geri alınabilir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir.”


Ankara 2. Bölge  Yöneticisi Yusuf Cenk Şahım ve Çankırı Ziraat Bankası Müdürü Ali İhsan Bulut’un gazetecilerin sorularını yanıtlamasının ardından toplantı sona erdi.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top