Organ nakli ile yeniden hayata tutundu

Çocukluğunda su çiçeği hastalığı geçiren Habibe Gül (35) bir gözünün görme işlevini neredeyse yitirmesinden dolayı büyük sıkıntılar yaşadı. Gül, sol gözündeki rahatsızlık nedeniyle hem görmede hem de arkadaşları arasında adeta alay konusu olmaktan dolayı büyük sıkıntılar yaşadı.


Gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Habibe Gül, 7 yaşında su çiçeği hastalığı geçirdiğini söyledi.


Gül, sabahları uyandığında gözünde şişlik olduğunu ve ilerleyen zamanda gözünün görme işlevini yitirmeye başladığını aktararak, “Su çiçeği hastalığını geçirdiğimde sabahları sol gözüm tamamen kapalı bir şekilde uyanıyordum. Birkaç gün gözüm kapalı kalabiliyordu.  Daha sonra bu ilerledi ve gözümde beyaz perde inmeye başladı.” dedi.


-Tedavi için birçok doktora gittim-


Tedavi için birçok doktora gittiğini dile getiren Gül, “Doktorlar genelde mikrop kaptığını  söylüyordu. Göz damlaları, dinlendirici gibi şeyler verdiler. Ama benim gözümdeki sorun geçmedi. Son olarak gözümdeki sorunun sadece göz nakli ile giderilebileceğini söylediler.” şeklinde konuştu.


-Kurul, göz nakli yapmak istemedi-


Gül, Ankara’da göz bankasında sıraya girdiğini ancak sıranın 3-4 yıl sonra geldiğini belirterek, “Göz bankasına gittiğimde sıra olduğunu ve sıranın 3-4 yıl sonra geleceğini söylediler. Zaman geçti, sıra geldi ve kurula girdim. Kurulda doktorlar, ameliyatın riskli olduğunu ve yapılması durumunda gözümü tamamen kaybedebileceğimi söyledi. Bu nedenle göz nakli yapmak istemediler.” ifadelerini kullandı.


-Cerrahpaşa’da ameliyat oldum-


Gözündeki rahatsızlığın giderilemediğini ve sorunun daha da ilerlediğini vurgulayan Gül, “Gözümdeki rahatsızlık giderek artıyordu. Bir yakınım vasıtasıyla İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde o dönem doçent olan Prof. Dr. Kazım Devranoğlu’na gittim. Göz nakli için bir süre bekledim. Ve uygun nakil bulundu ameliyat oldum. Tekrardan doktorumuza çok teşekkür ediyorum.” dedi.


-Görme oranı yüzde 10’dan yüzde 90’a çıktı-


Gül, 3 saatlik ameliyat sonrası gözündeki problemin yavaş yavaş gittiğini söyleyerek, “2001’de ameliyat oldum. Ameliyat olduktan sonra kimse bilmiyordu ne olacağını. Kardeşlerim, ailem endişeyle beni bekliyordu. Yaklaşık 3 hafta hastanede kaldım. Daha sonra hastaneden çıktık. Gözümdeki o beyazlık gitmişti.  Gözümde görmeye başladı tekrardan. Ameliyattan önce gözüm yüzde 10 civarında görüyordu. Ameliyat sonrasında yüzde 50 görmeye başlamıştım. Şimdi ise yüzde 90 görüyorum.” diye konuştu.


-Polis olamadım, üniversiteyi bıraktım-


Gözündeki sorun nedeniyle psikolojik olarak da zor zamanlar geçirdiğinden bahseden Gül, “Gözümdeki hastalık nedeniyle çok zorluklar yaşadım. Çünkü arkadaşlarımın sürekli dalga geçmesiyle uğraşıyordum. Eve kapanıp dışarı çıkmak istemiyordum. Polis olmayı çok istiyordum, polislik sınavlarına girecektim ama gözümdeki sorun nedeniyle giremedim. Anadolu Üniversitesi’ni kazanmıştım ama çok fazla okuyamadığım için üniversiteye de devam edemedim.” ifadelerine yer verdi.


Gül, ameliyat sonrası hayatının değiştinin altını çizerek, “Ameliyat olduktan sonra ben söylemesem kimse nakil olduğumu anlamıyor bile. Okul hayatıma tekrar başladım, evlendim, yeni bir işe girdim çalışıyorum. İşlerimi kolaylıkla yapabiliyorum artık.” dedi.


-Herkesi organ bağışına davet ediyorum-


Duyarlı herkesi organ nakli yapmaya davet eden Gül son olarak şunları kaydetti: “3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki organ nakli istenilen düzeyde değil. Organ naklinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Birgün herkesin organ nakline ihtiyacı olabilir. Herkesi organ bağışına davet ediyorum.” 


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top