KYK kız yurdunda öğrenciler 97 dilek feneri uçurdu

Çankırı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğünce, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Ulu Yazı Kampüsü'nde etkinlik düzenlendi. KYK yurdunda kalan üniversite öğrencileri törende, İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümü dolayısıyla 97 dilek feneri uçurdu.


Uluyazı kampüsü Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur'an tilaveti sonrasında bir konuşma yapan KYK İl Müdürü Sadık Ak, İstiklal Marşı'nın dünya'da ayakta dinlenilen tek marşı olduğu aktardı.


İl Müdürü Ak, İstiklal Marşı'mızın kabulünün 97. Yılını kutladığımızı aktararak,  "Vatan ve millet sevgisinin bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan istiklal marşımızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygıyla anıyoruz. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren istiklal Marşımız, milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerleridir. İstiklal Marşı, Dünyada ayakta dinlenen ve okunan tek marştır. İstiklâl Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir" dedi.


İstiklal Marş'ının "korkma" diye başladığını dile getiren Ak, " Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak; Sönmeden yurdumu üstünde tüten en son ocak. O benim milletlinin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak.’ dizeleri bu ülkede hala nefes alan tek bir kişi kalsa dahi ülke için umut ışığının sönmediğini ifade etmektedir. Bu ülke alçakların hayasızca istilasından her ferdinin göğsünü siper etmesi ile nasıl kurtulmuşta, bundan sonra da aynı anlayışla hareket etmeye, temel değerlerinden aldığı güçle devam edecektir" ifadelerine yer verdi.


Şehitlerimiz için duada yapıldığı programda daha sonra üniversite öğrencisi Güldemet Küçük, İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okudu. Program sonunda öğrenciler İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümü dolayısıyla 97 dilek feneri uçurdu.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top