Afrin Gazimiz babaevinde

AFRİN'de devam eden 'Zeytin Dalı Harekatı’nda yaralanan Çankırılı Jandarma Uzman Çavuş Oğuzhan Buran (28), Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki (GATA) tedavisinin ardından Çankırı'ya babaevine getirildi. Gazi Buran, doktorların kendisine, Hatay’da tedavi altında narkozluyken İstiklal Marşını okuduğunu ve  “Ben Türküm” diye bağırdını anlattıklarını söyledi.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekatı'nda 1 nisan 2018 tarihinde teröristlerin önceden tuzakladığı mayının infilak etmesi sonucunda yaralanan 2 çocuk babası Jandarma Uzman Çavuş Oğuzhan Buran, yaralandıktan sonra Hatay Kırıkhan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Gazi Buran ilk müdahalenin ardından ambulans uçakla GATA'ya gönderildi. Buran GATA'daki tedavisinin ardından Çankırı'daki evine getirildi.


Afrin’deki operasyonlar kapsamında askerlere gıda malzemesi götürdükleri esnada araçlarının EYP’ye bastığını söyleyen Gazi Buran, “Kilis Gülbaba’dan sabahları çıkıp Afrin’de akşama kadar askerlerimizi ziyaret ediyorduk, morallerini yükseltmek amacıyla. Onlara erzak götürüyorduk yiyecek, içeçek gibi. Onları götürünce askerlerimizde bizi görünce mutlu oluyordu. 1 Nisan’da Afrin’de aracımızla EYP’ye bastık. Araç 4-5 takla attı. Sağ çıktık elhamdülillah. Çıktıktan sonra emniyet aldık. Komutanımızla birlikte diğer yararıları kurtardık. Ancak Erzurum Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) paramedik personeli Burak Tatar şehit oldu. Araçta 4 kişiydik. 1 Albay, binbaşı doktor, UMKE’ci arkadaş ve ben vardım. Doktorun durumu kritik.” dedi.


-Narkozluyken İstiklal Marşı’nı söyledi-


Gazi Buran, Hatay’daki tedavisi esnasında narkozluyken İstiklal Marşı’nı söylediğini ifade ederek, “Tedavi için bizi Hatay Devlet Hastanesine götürdüler. Narkoz verdiler şoka girmişim. Narkozluykende İstiklal Marşını söylemişim ‘Ben Türküm’ diye bağırmışım. Doktorlar öyle söyledi. Narkozdan sonra Hatay valimiz, komutanlarımız, İçişleri Bakanımız ziyaretime geldi.  Hatayda 2 gün kaldım. Kafama ve dudağıma dikiş attılar, kaburgamda hafif ezik var. Daha sonra Ankara GATA’ya sevk ettiler psikiyatri bölümü baktı bir şey çıkmadı. Biraz raporla tekrar görevimin başına döneceğim.” şeklinde konuştu.


Tamamen iyileştikten sonra tekrar Afrin’e gitmek istediğini dile getiren Buran, “Ordaki arkadaşlarımın hepsine selam söylüyorum. Allaha emanet olsunlar hepsinin başları dik olsun. Bu millet hep onların arkasında. Bayrak inmez vatan bölünmez.” açıklamasında bulundu. 


Baba Kemal Buran ise oğlunun sağ sağlim evine dönmesine sevindiklerini aktararak, “Oğlumuz geldi sevinçliyiz, mutluyuz. İlk olayı duyduğumuzda şoka girdik böyle bir şey beklemiyorduk. Şu anda mutluyuz. Oradaki askerlerimizin Allah yardımcısı olsun. Gece gündüz duacılarıyız Allah analarına, babalarına, vatana bağışlasın.” ifadelerine yer verdi.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top