Filiz, Sırbistan meclisinde konuştu

AK Parti Çankırı Milletvekili TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu üyesi Hüseyin Filiz, Sırbistan meclisinde konuşma yaptı. Filiz, “Sırbistan bizim için Balkanlar’daki kilit ülke konumundadır. Bölge barış ve istikrarı bakımından belirleyici aktördür. Ortak sınırımız olmasa da Sırbistan’ı komşumuz olarak görüyoruz. İlişkilerimizin başta ekonomi olmak üzere her alanda geliştirilmesine önem veriyoruz.”  dedi.


IPARD Fonları Konferansı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da gerçekleştirildi. Konferansa AK Parti Çankırı Milletvekili TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Katip Üyesi Hüseyin Filiz, komisyon üyeleri AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ile AB'ye aday ve potansiyel aday ülkelerden temsilciler katıldı. TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu üyeleri Sırbistan ve Sırbistan meclisini ziyaret etti. Komisyon üyesi AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’de mecliste konuşma yaptı.


Milletvekili Filiz Sırbistan`da Avrupalı meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, “15 Temmuz gibi hain bir darbe girişimi yaşayan Türkiye herşeye rağmen dimdik ayakta durmaktadır. Hainler hukuk çerçevesi içinde yargılaması devam etmekte ve hak ettikleri cezayı alacaklardır. Türkiye büyük bir ülkedir. Kimse Türkiye`ye demokrasi hususunda ders verecek durumda değildir. Teröre destek verenlerin önce kendi demokrasi anlayışlarını sorgumaları gerekmektedir. 59 senedir Türkiye’yi AB’ye yanaştırmayanların AB yolu Brüksel’den geçer diyenlerin terörü ekonomiyi ve demokrasiyi bahane etmeleri milletimizi de bizleri de aldatmaktadır.” diye konuştu.


Türkiye’nin yaptığı ihracat ve yatırımlarla her geçen yıl büyüdüğünü söyleyen Filiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Milletimiz gibi bizde biliyoruzki bunlar asla bahane değil olay tamamen Türkiye’ye bakılan siyasi bakış açısıdır. Bugün bu terör yarın onları da bulacaktır. IPARD programı Türkiye’de gelişmişlik düzeyi ve göç unsuru ile beraber tarımsal üretim potansiyeli de göz önünde bulundurularak, yapılan değerlendirme neticesinde belirlenen 42 ilimizde ve ihtiyaçlara binaen öncelikli addedilen 3 tedbir kapsamında uygulanmıştır. Son olarak AB’ye aday ülkeler arasında Sırbistan’ın lider konumu ile bölgesel iş birliğine öncelik verileceğine ve reformların uygulanmasının hızlandırılacağına inanıyorum.  Avrupa Birliğinin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) fonları aracılığıyla Sırbistan'daki çiftçilere 2020 yılına kadar toplam da 230 milyon Avroluk destek sağlanacak. Sırbistan hükümetine teşekkür ediyoruz.”


Meclis binasındaki konferansta konuşan Sırbistan Avrupa Entegrasyonu Bakanı Jadranka Joksimovic’de bir konuşma yaptı. Joksimovic, IPARD fonlarının kullanılmasına ilişkin anlaşmayı 2 ay içerisinde imzalayacaklarını ve her yıl 5 milyon avro artırılarak sağlanacak bu desteğin, üreticiler için güzel bir haber olduğunu vurguladı.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top