Bu projeyle ücretsiz elektrik elde edilecek

Çankırı Lisesi 11. Sınıf öğrencileri Ayşe Uzun ve Beyza Yıldız’ın geliştirdiği proje ile piezoelektrik etki ile üzerine basıldığında mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren kaldırımlar sayesinde enerji bağımlılığı azaltılacak.


Çankırı Lisesi tarafından açılan TÜBİTAK Bilim Fuarı’na “Piezo Elektrik” projesi ile katılan 11. Sınıf Öğrencileri Ayşe Uzun ve Beyza Yıldız, kaldırımda yürüyen insanların yere uyguladıkları basınçları ile elektrik enerjisi üretecek bir proje geliştirdi.


Projeyi yapanlardan Ayşe Uzun, “Piezo Elektrik” projesinin enerji konusunda çok faydalı bir proje olduğunu belirterek, “Bizim projemizi arkadaşımız internetten ayakkabıda olan şeklini görmüş. Bizde ‘kaldırıma yapıldığında nasıl bir sistem olur?’ diye düşündük ve bu projeyi geliştirdik. Basınç ile elektrik üretiyoruz ve bu elektriği depolayarak sokakların, AVM’lerin elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanıyoruz. Kaldırımların altına döşenen bu sistem ile insanların her bastığında ki basıncı elektrik enerjisine dönüşcek. Elektrik bağımlılığını da azaltabilecek bir proje.” dedi. 


Bilim fuarına farklı bir proje ile katılmak istediğini dile getiren Beyza Yıldız da ilk olarak internette araştırma yaptığını söyledi.


Yıldız, projenin küçük bir örneğini yaptıklarını aktararak, “Projede 9 tane piezo elektrik, led, kablolar ve şarj edilebilir boş piller kullandık. Elimize uyguladığımız basınç ile led lambalar yanıyor ve boş piller için elektrik depo ediliyor. Bizim yaptığımız küçük bir örnek. Kaldırım altlarına yapılan sistem çok daha büyük olacak. İnsanlar yolda yürürken bu sistemin farkına bile varmayacaklar.” şeklinde konuştu.


Projenin faydasından bahseden Yıldız, “İlerde tükenecek olan enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynağı olacak. Bu projemizde yenilenebilir bir enerji kaynağı şeklinde tasarlandı. Bu sistem ile sokak lambaları, dükkanlar, AVM’lerin elektrik ihtiyacı giderilmiş olacak.” açıklamasında bulundu.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top