Milli Egemenliğin 98. Yılı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Çankırı’da da coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan program Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu’nda yapılan kutlama programı ile devam etti. Kutlama programına Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutan V. Albay Yusuf Dursun,  Belediye Başkanı İrfan Dinç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.


Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk tüm öğrenciler ve katılımcıların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.


Milli Eğitim Müdürü Öztürk, “Bugün, ulusal egemenliğimizin sembolü olan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 98. yıl dönümüdür.Bugün, vatanı işgal edilerek yok edilmek istenen bir milletin, vatanı uğruna tek bilek, tek yürek haline geldiği gündür.Bugün, milletimizin var olma ve yok olma savaşında, var olma mücadelesini kazandığı gündür. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür. 23 Nisan 1920, ulusal iradenin en açık bir şekilde belirdiği, Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bir gündür.” dedi.


“Cumhuriyetin özünü ve esasını milli irade teşkil etmektedir.” diyen Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Millet iradesine dayanmayan bir yönetimin, milletin varlığını ve kişiliğini anlamsız hale getireceği bir gerçektir. Onun içindir ki, milleti hesaba katmayan ve karar sürecine dahil etmeyen hiçbir yönetimin, millette değer duygusu oluşturması, huzur ve barışı sağlaması mümkün değildir.Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine, birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.Bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerine sahip çıkma günüdür. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının, Atatürk tarafından geleceğimizin kahramanları ve vatan müdafaasının neferleri olacak çocuklarımıza, bayram olarak armağan edilmesi de milli iradeyeverilen vazgeçilmez önemin ve neslimize duyulan sevgi ve güvenin somut bir nişanesidir. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir."


Öztürk’ün konuşmasının ardından okul öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan birbirinden güzel 23 Nisan gösterileri beğeniyle izlendi. Geleneksel çocuk oyunları şenliklerinde yapılan yarışmalarda dereceye giren okul ve öğrencilerin ödüllendirilmesinin ardından program sona erdi.


Haber-Foto: Ramazan SARICI


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top