Şehitler Tepesi'ne 200 ağaç dikildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Uluyazı Kampüsü içinde oluşturulan Şehitler Tepesi’ne 200 Çankırılı Şehit için 200 ağaç dikildi.


ÇAKÜ Uluyazu Kampüsü içinde yer alan Şehitler Tepesi’ne Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından organize edilen “200 Çankırılı Şehit için 200 ağaç dikilmesi” programı dün gerçekleştirildi. Programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, şehit ve gazi aileleri ile yakınları, akademisyenler, daire amirleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan programda açılış konuşması Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel kol tarafından yapıldı.


Konsey Başkanıl Kol, kendilerine destek olan Rektör Ayrancı ile yetkililere teşekkür etti. Kol konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kuran-ı Kerim’de buyrulduğu üzere ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz bilakis onlar diridirler, lakin siz anlayamazsınız.’ Ayeti bugün burada bir kez daha zuhur etmektedir. Bünyevi olarak şehitlerimizi görmesekte, seslerini duymasak da manen onların yaşadıklarını hissedebiliriz. Çünkü bugün burada onlar için toplandık, onların anısına fidanları toprak ile buluşturuyoruz. Nasıl ki her bir şehidimiz bizler nefes alalım diye bu mübarek toprakları kanlarıyla suladılarsa, bugün kan ve toprak yerine fidan ve toprak buluşuyor.  Ancak bizlere nefes oluşları hiç değişmiyor. Yaşıyorlar ve yaşatıyorlar. Bünyevi bedenleri burada olmasa dahi hizmetleri halen devam ediyor. Şehitler ölmez vatan asla bölünmez. Biz onlardan razıyız Rabbimde onlardan razı olsun. Burada bulunan ve bugün aramızda olmayan şehit anne ve babalarımızın o mübarek ellerinden öpüyorum kendilerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Desteklerinden ötürü Rektör Hasan Ayrancı başta olmak üzere Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Orman İşletme ve Fidanlık Müdürlüğü ile öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ederim.”


Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ise yaptığı konuşmada, “Bu Şehitler Tepesi alanını oluşturmak üniversite olarak bizim için bir mecburiyetti. Çünkü biz Emir Karatekin’in torunlarıyız, oda burayı yurt etmek için gönül coğrafyası haline getirmek için geldi buraları fethetti. Biz onların torunları olarak buradayız. Bildiğiniz gibi Çankırı’nın 200 şehidi var bu nedenle burada 200 ayrı ağacı dikeceğiz. Şehitlerimiz ölümü öldüren insanlar. Ölümü öldürmüş 200 şehidimiz burada dikilecek ağaçların manevi gölgesinde dinlenecekler. Bu çalışmada emeği geçen ve destek veren tüm kurumlara ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.


Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Bugün yine mutlu bir günümüz. Allah razı olsun teşekkür ediyoruz herkese. Böyle bir programdan bahsettiler bizde memnuniyetle karşıladık. Çankırı’da ikamet eden Şehit aileleri ve gazilerimizle katılarak şehit evlatlarımızın, şehit babalarımızın, şehit kardeşlerimizin, şehit eşlerimizin adına fidan dikmeyi seve seve koşa koşa geldik. Çankırı’da 200 tane şehidimiz var, yaklaşık 100 şehit ailemiz buradaydı. Bizzat kendi evlatlarının adına çam ağaçlarını kendiler diktiler. Duygulu anlar yaşandı. Bazı öğrencilerimiz gözyaşlarına sahip olamadı. Bizde mutlu oluyoruz şehitlerimizin unutulmaması noktasında gösterilen bu çabalar onların isimlerinin yaşatılması için gösterilen çabalar ve göründüğü gibi şimdiden adeta küçük bir orman gibi oldu. Bu çamlar büyüyüp yetiştiğinde Çankırı nüfusumuza kayıtlı bu şehitlerimizin isimleri burada yaşatılacak.”


Daha sonra hazırlanan alana ağaçlar şehit aileleri ve öğrenciler ile birlikte dikilerek ağaçlara şehitlerimizin isimleri asıldı. Program şehitlerimize edilen dua ile son buldu.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top