Trafik sorununa çözüm bulunamıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı tarafından 2018 yılı Mart ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistikleri açıklandı. TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 51 bin 880 oldu. TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:


“2018 Mart ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 51 bin 880 adet taşıtın %42,9’unu otomobil (22 bin 278), %26,6’sını traktör (13 bin 817), %15,7’sini kamyonet (8 bin 132), %8,2’sini motosiklet (4 bin 244), %3,7’sini kamyon (bin 909), %1,5’ini minibüs (753), %1’ini otobüs (520) ve %0,4’ünü ise özel amaçlı taşıtlar (227) oluşturdu.Çankırı’da bin kişi başına 28 motorlu kara taşıtı düşerken bin kişi başına düşen otomobil sayısı 120, bin kişi başına düşen traktör sayısı ise 74 olarak hesaplandı. Mart ayında en fazla artış 86 adet ile otomobilde gerçekleşirken otomobili sırasıyla; 40 adet artış ile traktör, 32 adet artış ile motosiklet, 3’er adet artış ile kamyonet, özel amaçlı taşıt ve minibüs takip etmiştir. Otobüs sayısı ise geçen aya göre 8 adet azalırken kamyon sayısında 1 adetlik azalış görülmüştür."


-Trafik sorununa çözüm bulunamıyor-


İlimiz genelinde araç sayısı her geçen gün artıyor. Bu artışa bağlı olarak şehir merkezinde trafik sorunu da çığ gibi büyüyor. Bilinçsiz sürücülerin gelişi güzel park etmeleri de trafikte büyük sorunlar oluşturuyor. Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise trafik sorununa şu ana kadar kalıcı bir çözümü ne yazık ki bulamadı. Yetkililerden "Trafik Sorunlarının Araştırılması" ile ilgili bir komisyon kurulmasını öneriyoruz ki kalıcı çözümler üretilebilsin. 


Trafik sorununun çok fazla olduğu bir yerde sürücüler ne yazık ki yaya ve engelli geçitlerine araçlarını park etmekten de çekinmiyor. Ya cezalar caydırıcı değil yada ceza kesme yetkisi olan kurum/kişiler görevlerini layıkıyla yerine getirmiyor.


Yetkililerin trafik sorununa çözüm bulmasını,  sürücülerimizin de bilinçlenmesini temenni ederiz.


Haber: Ramazan Sarıcı


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top