Çankırı Milletvekili Filiz’den müjde

AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, su problemi yaşayan Kızılırmak ilçesi ile merkeze bağlı bazı köy ve mahallelerinin sorununu gideriyor. Bakanlar ve Genel Müdürler düzeyinde girişimlerini aralıksız sürdüren Filiz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığı son görüşmede, su sorunu yaşayan bölgeler için Güldürcek Barajı’ndan su verilmesinin uygun olacağı açıklandı. Karar sonrası Bakanlar Kurulu onayı ile Güldürcek Barajı’ndan Kızılırmak bölgesine su verilerek bölgenin sorunu giderilmiş olacak.


Çankırı Milletvekili Filiz, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Bilindiği üzere Kızılırmak ve merkeze bağlı 30 köy ve 8 mahallenin yaz aylarındaki su problemi gideriliyor. Bu köy ve mahallelerimizin içme suyuna kavuşması için takip ve çalışmalarımız bilindiği üzere hızla devam etmekte idi. Daha önce yapılan teknik çalışmalar ve DSİ Genel Müdürlüğünü ziyaretimizde ve aynı zamanda Sayin Bakanımız Veysel Eroğlu ile yapılan istişareler sonucunda, susuzluk çeken köylerimizin içme su temini Çankırı merkezininde içme suyunu sağlayan Güldürcek hattından alınmasının uygun olacağı kararına varılmıştı.


Bu kapsamda çalışmalarımızı hızlandırıp önce Tarım Komisyonuna sunulmak üzere tarafımdan kanun teklifi hazırlanmiş olup, daha sonra ise Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na suyun tahsisi noktasında, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile de Bakanlar Kuruluna sunulması yönünde yeniden görüşmeler gerçekleştirdik. Bu sürede Çankırı İl Özel İdaremiz tarafından Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne problem yaşayan bu köylerimizin liste haline getirilerek müracaatlarını sağladık. Bakanlar kurulunda görüşülen ve alınan karar gereğince 09.05.2018 tarih ve 2018/11693 karar sayılı resmi gazetede yayınlandığı şekilde Saraycık grup içme suyu tesisimizden istifade eden köylerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızında onayı ile Çankırı Belediyeleri Su ve Hizmet Birliğine üyelikleri kabul edilmiş oldu.


Bu sayede yılın belli mevsiminde susuzluk problemi çeken Saraycık grubuna bağlı köylerimizin yeterli içme ve kullanma suyuna kavuşmalarının önü açılmış oldu. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top