"Teknokent üniversitemize çağ atlatacak"

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, üniversitenin eğitim ve öğrenci konusunda uluslararası bir kalite yakalayacağını belirterek, “Uluslararasılaşma bizim için çok önemli.  Uluslararası eğitim merkezi olacağız. Çankırı uluslararası bir eğitim merkezi haline gelecek. Bunu başaracağız. Herkes hazırlansın, hazırlıklarını yapsın. Çalışacağız gayret edeceğiz. Hepimiz karınca kararınca kendimizi geliştireceğiz. Çankırı için de çok faydalı olacak.” dedi.


Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı Ramazan Bayramı nedeniyle üniversitedeki mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı. Rektör Ayrancı bayramlaşma programının ardından üniversite ile ilgili yaşanan gelişmeleri paylaştı. Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) bünyesinde, 8 Fakülte, 1 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitü ve 8 Araştırma Merkezi olduğunu aktaran Rektör Ayrancı,  “635’i akademik olmak üzere, toplam 1241 personelin görev yaptığı üniversitemizin, 2009 yılı öğrenci sayısı 4793 iken şu anda öğrenci sayımız 14.400’dür. Bu sayının, 2018 yılı kayıtlar ile 18.000’in üzerine çıkmasını hedefliyoruz.” dedi.


-Yeni bölümler açılıyor ve öğrenci alacak-


Rektör Ayrancı, üniversite bünyesinde yeni fakülte ve bölümlerin açılacağını buna bağlı olarak öğrenci de alınacağını belirterek, “2018 ÖSYS kontenjanımız 4012 kişi olup bu kontenjana İlaveten 2018 yılında yeni öğrenci alınacak olan programlara 415 kontenjanımız bulunmaktadır. (Biyoloji 15, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 60, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İÖ) 40, İnşaat Mühendisliği 60, İslami İlimler 80, İslami İlimler (İÖ) 60, Turizm Rehberliği 60, Çocuk Gelişimi 40) Toplamda 4427 (+540 Yabancı öğrenci) yeni öğrenci arkadaşımızın aramıza katılması beklenmektedir. Yani altyapı çalışmalarını tamamlayıp akademik kadrolarını büyük bir titiz çalışma ama bir o kadarda zor şartlar altında tamamlayarak açtığımız 11 yeni bölüm; (Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü, Bilgi ve Belge Yönetimi Doktora Programı, İktisat Doktora Programı, Biyoloji Doktora Programı,  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Beslenme Bilimleri Yüksek Lisans, Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi Tezli Yüksek Lisans Programı, 2 yıllık Grafik Tasarımı Bölümü(Çerkeş MYO), 2 yıllık Tapu Kadastro Bölümü (Çerkeş MYO), 2 yıllık Acil Durum ve Afet Bölümü (Yapraklı MYO),  Genele vurduğumuzda 3 yeni fakülteye denk geliyor. Açtığımız bölümler günün startlarına ve mesleklerine kalifiye eleman yetiştirecek ve mezun olduğunda öğrencilerimize hemen iş imkanı sağlayacak prestijli bölümler; ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜH -İNŞAAT MÜH. İSLAMİ İLİMLER, TURİZM REHBERLİĞİ, ÇOÇUK GELİŞİMİ (SAĞLIK BİLİMLERİ FAK),  BİYOLOJİ BÖLÜMÜ, GÜZEL SANATLAR BU ÖĞRETİM DÖNEMİNDE Y. LİSANS ÖĞRENCİSİ ALDI. Ayrıca üniversitemizde 50’si lisans, ön lisans; 35’i yüksek lisans, doktora olmak üzere 85 yabancı uyruklu öğrenci eğitimine devam etmektedir. 2018 yılı yurt dışından öğrenci kabulü belirlenen 540 kontenjana 551 aday başvuruda bulunmuştur.” şeklinde konuştu.


-Teknokent üniversitemize ve Çankırı’ya çağ atlatacak-


Üniversite ve ilimize adeta çağ atlatması beklenen Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile ilgili bilgi veren Ayrancı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniversitemizin koordinasyonu ve yürütücülüğünde ilimiz Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi içerisinde ‘Teknokent’ kurulmasına ilişkin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapılmış̧ olup Bakanlık değerlendirme kurulundan geçmiş̧ onay almış̧ ve ayrıca Bakanlar Kurulunda imzaya açılarak kabul edilmiştir. Üniversitemiz Teknokent’i diğer Teknokentlerden farklı olarak kampüs içerisinde değil doğrudan Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulacak olup, Meslek Yüksekokulları, Mühendislik ve Fen Fakültelerimiz de Teknokent arazisinin komsu parselinde ve 50 dönümlük alanda sanayinin içerisinde yapılandırılarak eğitim verecektir. Ülkemizin ve şehrimizin ihtiyacı olan ileri teknoloji alanlarında sonuç odaklı profesyonel AR-GE çalışmalarının yapılacağı, üniversite - sanayi iş birliğinin kurumsallaşacağı ve şehrimizin ekonomik ve sosyal yönden daha cazip hale gelmesine katkı yapacak ‘Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Çankırı Teknopark)’ ülkemize ve şehrimize hayırlı olsun. Bu proje üniversitemize ve Çankırı’ya büyük katkılar sağlayacak. Projeye başından beri özel destek veren Sayın Bakanımız Dr. Faruk Özlü başta olmak üzere bakanlık çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”


-Hukuk Fakültemizi açıyoruz-


Hukuk Fakültesinin Başbakan Binali Yıldırım tarafından müjdelenerek ilimize kazandırıldığını vurgulayan Rektör Ayrancı, “Normalde Hukuk Fakültesi artık verilmiyordu. Ama biz çok çalıştık, çalmadığımız kapı kalmadı. Dosyalarımızı hazırladık. En son, Başbakanımız Binali Yıldırım da ‘hayırlı olsun’ diyerek müjdeyi verdi. Ertesi gün YÖK olumlu kararı vermiş oldu. Bugün açılmış olsa kendi içimizde çok kaliteli eğitim verebilecek hocalarımız var.  Üniversitemizi atağa kaldıracak olan Hukuk Fakültesi kurulum dosyamız Yükseköğretim Kurulu eğitim komisyonunda kabul edilmiş̧ olup 12 Haziran 2018 tarihinde konuya ilişkin razımızı kendisine ilettiğimiz Sayın Başbakanımızın da 15 Temmuz meydanında yaptığı konuşmasında ‘Çankırı’ya Hukuk Fakültesi yakışır. Hayırlı olsun.’ Müjdesinin ertesinde dosyamız YÖK Denetleme Kurulundan geçmiş̧ ve Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasına sunulmuştur. Hukuk Fakültesi, her üniversitenin ve üniversitesi olan şehirlerin hayalini kurduğu bir fakültedir. Çünkü üniversitenin öğrenci kalitesi ve bilgi seviyesini yükseltecek bir fakültedir. Üniversitenin ve şehrin vizyonunu değiştirir. Bu fakülteyi sınav dönemlerinde yüzdelik dilimde üst seviyede olan öğrenciler tercih eder. Bu öğrenciler, şüphesiz bizim öğrenci kalitemizi yukarı taşırken şehrin de sosyo-kültürel gelişimine katkı sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.


Üniversite ile ilgili son gelişmeleri paylaşan Ayrancı’nın konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle: “İstiklal Yolu Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulması ile ilgili dosyamız da ilgili komisyonda görüşülmektedir. Eskiden üniversiteler bir kampüs ya da sınıfta eğitim veren daha donuk yapılara sahipti. Artık durum değişti bizim de içinde olduğumuz 3'üncü nesil üniversiteler artık bulundukları şehir ya da merkezlerin sosyal ve ekonomik fayda merkezi bilimsel kurumlar olarak şehirlerle birleşmişlerdir. 3'üncü nesil üniversiteler eğitim, öğretim, araştırma ve Ar-Ge faaliyetleriyle bilimsel verileri toplum faydasına dönüştürebilen model üniversitelerdir. Yani sektöre daha profesyonel eleman kazandırmak için pratik ağırlıklı müfredat uygulayan araştırmacı 3'üncü nesil üniversite modeline geçmiş̧ bir üniversitedir Çankırı Karatekin üniversitesi. Bunun en somut örneği de Yakınkent OSB’de kuracağımız Çankırı Teknopark projesidir.


- Uluslararası eğitim merkezi haline geleceğiz-


Yabancı öğrenci kayıtları üniversitemize artarak devam edecek. Onlarca farklı ülkeden üniversitemize öğrenciler gelecek. Buna bağlı olarak eğitim kalitemiz de artacaktır. Uluslararasılaşma bizim için çok önemli.  Uluslararası eğitim merkezi olacağız. Çankırı uluslararası bir eğitim merkezi haline gelecek. Bunu başaracağız. Herkes hazırlansın, hazırlıklarını yapsın. Çalışacağız gayret edeceğiz. Hepimiz karınca kararınca kendimizi geliştireceğiz. Çankırı için de çok faydalı olacak. Türkiye’de verilmeyen dil eğitimi Çankırı’da veriliyor. Uluslararası Dil Öğrenme Merkezi’miz de ABD’li ve yerli çok kaliteli hocalarımız var. Üniversitemizdeki herkesin bu fırsatı kaçırmamasını öneriyorum.  Küresel dünyada tek kalamazsın, çok yönlü olmalısınız.


-Eğitimde iyi yerdeyiz-


Sürekli gündemde tutulan öğrenci sayısı aslında şehrin yapısı, imkânları ve öğrenciye bakış̧ açısı ile bir durumdur biraz da. Öğrenci sayısının çokluğu bir üniversitenin bilimsel kalitesi için tek önemli veri değildir aslında. Bugün URAB verilerine göre bizimle kurulan üniversiteler arasında öğrenci sayıları hep gündeme getirilen Karabük Üniversitesi 33. Kastamonu Üniversitesi 37. Artvin Çoruh Üniversitesi 41. Kilis 7 Aralık Üniversitesi 48. sırada iken Çankırı Karatekin Üniversitesi 19. sıradadır ve bizim önümüzde olan üniversitelerin birçoğu da özel üniversitedir. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren yaşanan hain 15 Temmuz darbe girişiminin üniversitemizin gelişim sürecini uğrattığı inkıtaın izlerini en kısa sürede silmek için ilk önce moral motivasyonu düşen akademik ve idari personelimizin enerjisini yükselterek başladığımız çalışmalarımızda karamsar düşünerek zamanı öldürmek ve böyle gelmiş̧ böyle gitsin mantığını bir kenara iterek zamanı kovaladık zamanla yarıştık. Kısaca bakarsak; Bir üniversitenin en önemli ayağı olan bilimsel ayağını yere daha sağlam basıp daha sağlam yürüyebilmek için yeni yüksek lisans ve doktora bölümleri açtık. Yukarda da arz ettiğim gibi bu yıl toplamı 3 fakülteye denk 11 yeni bölüm açtık.


Türkiye’nin en gelişmiş̧ teknik laboratuvarlarından biri olan merkezi laboratuvarımızı daha da büyütüp daha geniş̧ şekilde hizmet verebilmek için ek bir bina daha yapacağız. Bunun için gerekli kaynağı ilgili bakanlıktan bütçemize aktardık. Hatta iç donanımı yani teknik cihazlar için de 2X1.000.000 TL’lik kaynağımız da şu an bizim bütçemizde hazır.


-Cami için Çankırılı işadamlarından destek bekliyoruz-


Sağlık Bilimleri Enstitümüzü kurduk ve o da bilimsel ayağımıza katkı sağlayacak önemli bir birimimiz olacak. Bilimsel ayağımızı yere sağlam basarken fiziki alanlarımız içinde yeni bir yönetim anlayışı getirdiğimiz Yapı İsleri Daire Başkanlığımızın eldeki veriler ile hazırladığı raporlar doğrultusunda Yeni bir bina inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun dışında tamamlandığında geleneksel ve modern mimarinin en belirgin özellikleri taşımasıyla kampüsümüzün en gözde yapılarından birisi olacak olan Kampüs cami inşaatı için yüklenici firma ile yaptığımız yeni protokol ile 2018 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Cami için bir miktar daha kaynak eksiğimiz bulunmakta bunun içinde sizlerin vasıtasıyla Çankırılı hayırseverlerden destek beklediğimizi de ifade etmek istiyorum.


-Çankırı üniversite şehri olsun istiyoruz ama hep bir direnç var-


Aynı sıkıntıyı Güzel Sanatlar Fakültesinin eğitim gördüğü bina için yasamaktayız. Düne kadar 5.000 TL kira alınan yerden 100.000'tl aylık kira talep edilmiş̧ ve aleyhimizde dava açılmıştır. Bu zihniyet şehre bir katkı sağlamaz bizim tüm birimlerimizi Uluyazı kampüsümüzde toplama imkanımız var Biz istiyoruz ki öğrencilerimiz şehrin içerisinde olsun Çankırı bir üniversite şehri olsun ama karsımızda hep bir direnç var, bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bunlar dışında üniversitenin şehir ile bütünleşmesini geliştirmek için yürüttüğümüz bakanlık düzeyindeki ikili temaslar ve sunduğumuz proje dosyaları ile bazı tarihi mekânlarını üniversitemize devrini sağladık. Burada konu gelmiş̧ iken bir sitemimi de iletmek istiyorum tüm şehirlerde o şehrin insanları ve kurumları üniversitenin gelişimine katkı sağlamak için ellerinden gelen her türlü kolaylığı sağlar. Ulaşım, mekan, barınma sıkıntısını gidermek için var güçleriyle çalışırlar. Bizde maalesef bu tam da böyle değil bazı kurumlar ve kişiler şehrin lokomotifi üniversiteye destek vermek yerine üniversiteden ne alabiliriz zihniyetindeler ve üniversiteyi şehirden uzaklaştırmak için zamanında bize tahsis edilmiş̧ binaları alma gayreti gösterdiler. Son örneğini ek hizmet binasında yasadık öğrenci islerimizin olduğu 40 kişinin çalıştığı; üniversite arşivinin bulunduğu binayı bir kurum kendisine tahsis ettirmişken bakanlık düzeyinde ve ikili ilişkilerimiz sayesinde binamızı tekrar geri aldık.


-Üniversite ve Çankırı’yı ulusalda temsil ettik-


Bilindiği gibi çağımız bilgi çağı olmasının yanında medya ve tanıtım çağı. Çankırı’nın parlayan yıldızı olan Çankırı Karatekin Üniversitesini her platformda en iyi şekilde tanıtmak ve temsil etmek için görevde olduğumuz 16 ay içerisinde 10 tanesi en çok reyting yapan CNN Türk TV olmak üzere 20’ye yakın ulusal TV yayınında hem şehrimizin hem üniversitemizin adını duyurabilmek için tüm bilgi birikim ve ikili ilişkilerimizi kullandık bunda da büyük ölçüde başarı sağladığımızı düşünüyorum. Amacımız, Çankırı’ya ve Çankırı Karatekin Üniversitesine devletin bize verdiği görev süresi boyunca en iyi hizmeti yaparak kalıcı eserler bırakabilmektir. Birlikte yaptık tüm işleri. Herkesin üniversitesi ile gurur duymasını istiyorum. Önemli şeyler yapıldı. Bizlere her türlü desteği veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Binali Yıldırım’a, bakanlarımıza, YÖK başkanımız ve üyeleri ile devletimizin ilgili kurumlarına teşekkür ediyorum.”


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top