Tartışma konusu parkta değişiklik yapılıyor

Çankırı Belediyesi tarafından İstasyon Kavşağı’nda Şehitler Anıtı ile Tren Kütüphane arkasında yapımı devam eden İstiklal Yolu Parkı’nda yer alan cam platformun “Haç” şekline benzediği iddiaları vatandaştan tepki topladı. Ekipler, tepkiler üzerine cam platformda değişiklik yapıyor.


2017 yılı Temmuz ayında ilk kazma vurulan, tamamlandığında Çankırı’nın en güzel parklarından birisi olacak olan İstiklal Yolu Parkı’nda çalışmalar devam ediyor. Park içinde tarihi eser bir kağnının sergileneceği cam platformun Haç şekline benzediği iddiaları sosyal medyada büyük tepkiler topladı.


Parkta çalışmalarını sürdüren ekipler, gelen tepkiler üzerine cam platformda değişikliğe gitti. Cam platformun bir kenarı kaldırılarak yeniden düzenleme çalışmaları başlatıldı. İhale bedeli 2 milyon 600 TL+ KDV olan parkın birkaç ay içinde tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.


-Milli Mücadele Ruhu Bu Parkta Yaşatılacak-


İstiklal Yolu Parkı tamamlandığında içerisinde; fosforlu çakıl taşları ile yapılmış sergi alanı, yaşayan heykeller, şehitler anıtının yansıması ile 3 boyutlu bir görüntü oluşturacağı ayna havuzu, cam platform ve altında İstiklal Yolu’na ait materyaller, traversten doğal yollar, İstiklal Yolu’nun önemini anlatan bilgilendirme panoları, korten malzemeden yapılmış dekoratif İstiklal Yolu yazısı, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan rölyef duvarlar, üzerinden köprüler geçecek bitki havuzları ve hediyelik eşya butik ofis yer alacak.


Parkın bulunduğu bölgede tescilli binalardan biri İstiklal Yolu Müzesi’ne dönüştürülürken, tescilli diğer bina da idari bina olarak kullanılacak. Tarihte yaşanmışlıkları günümüzün modern çizgileri ile birleştirecek İstiklal Yolu Parkı, geçmiş ile bugün arasında köprü kuracak.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top