Başkan Boz: Şimdi hizmet zamanı

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezinde düzenlenen basın toplantısında yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek şehir ve hizmetler hakkında genel değerlendirme yaptı. Koltuktan güç almaya değil, koltuğa güç vermeye geldiklerinin altını çizen Başkan Boz, “Herkese eşit mesafede olacağız. Yasalar, kanunlar ne diyorsa onu uygulayacağız. Koltuğumuzdan güç almayacağız. Çankırı’mız için çok önemli projelerimiz var. Artık Çankırı’ya hizmet zamanı.” dedi.


Belediye Başkanı Boz, 24 Haziran seçimlerinin Çankırı’mıza, ülkemize  hayırlı olmasını temenni ederek, “14 yıl Belediye Başkanlığımızı yapan değerli başkanımız İrfan Dinç Beyefendiye Çankırı’mıza kazandırdıkları ve hizmetleri için kendilerine teşekkür ediyorum. İrfan Bey’in Milletvekili Aday Adayı olması sebebi ile boşalan belediye başkanlığı makamına genel merkezimiz teşkilatımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın kararı ile yaklaşık 2 ay önce göreve başladım. İlk 10 gün çok yoğun ziyaretler oldu. Daha sonra Ramazan ayı ve seçim süreci başladı. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren esnafımızı ziyaret ettik. Vatandaşımız göreve yeni başlayan belediye başkanından neler bekliyor, ne istiyor diye istişarelerde bulunduk. Az da olsa gidemediğimiz yerler oldu onları da zaman buldukça ziyaret edeceğiz. Seçim sürecimiz bitti, artık, hizmet zamanı.” diye konuştu.


Projeler Hızla Tamamlanacak


Çankırı için düşünülen bazı projelerden bahseden Başkan Boz, “Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nın devamında göl projemiz var, çalışmalar devam ediyor. İtfaiye binamız devam ediyor. Güzel Sanatlar Lisesinin yanında üst geçit projemiz devam ediyor. Uzunyol çalışmaları son aşamasına geldi. Karataş Hamamı’ndaki Tuz Rehabilitasyon Merkezi bitmek üzere. Radyo Müzemiz tamamlandı buna benzer devam eden işlerimizi sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Devam eden projeleri en kısa sürede tamamlayacağız. Vatandaşlarımızın acil olarak talep ettiği işlerin başında Alparslan Türkeş Parkı yapımı geliyor. Önümüzdeki 1 ay içerisinde Alparslan Türkeş Parkının ihalesini gerçekleştirmiş olacağız.” açıklamasında bulundu.


Sorunlara Yeni Çözümler Yeni Projeler


Başkan Boz Çankırı’nın kanayan yarası trafik sorununa ivedilikle el atacaklarını vurgulayarak, “ Otoparkla ilgili şehrimizde ciddi sıkıntılar var.  Göreve geldiğim günden beri birim müdürlerimiz ve çalışma arkadaşlarımızla bu konu üzerinde çalışıyoruz. Bununla alakalı çözüm ürettiğimiz ve üretmeye çalıştığımız noktalar var. PTT arkasında Karatekin Parkı yanındaki şu an otopark olarak da kullanılan yere 4 katlı otopark düşüncemiz var. Ahmet Yesevi Camii yanında bulunan mevcut otoparkı da 2 katlı otoparka dönüştürmek istiyoruz. Yine Güneş okulunun karşısında, çay kenarında bir otopark düşüncemiz var.  Buraya seyyar katlı otopark düşüncemiz var.  Çay projesi başladığında bu seyyar otoparkı başka bir yere taşıyabileceğiz.  İnşallah en kısa sürede bunları hayata geçireceğiz.” ifadelerine yer verdi.


DSİ’nin alt tarafına köprü yapacaklarını da belirten Boz, “Yaranlar Caddesi ile Mehmetçik Caddesi arasında bulunan alanda hem yayalar için hem de araç trafiği için 20 metre genişliğinde 20 metre uzunluğunda bir köprü yapacağız. Bir hafta içinde ihalesi yapılacak ve bir iki ay içinde tamamlanarak şehrimize kazandırılmış olacak.” dedi.


Atatürk Bulvarı’na Alternatif yol


Şehrin en işlek caddesi Atatürk Bulvarı’ndaki yoğunluğu azaltmak adına yeni bir yol güzergahı belirlediklerini dile getiren Boz, “Şehir içinde Atatürk Bulvarı’nda şehir trafiği çok yoğun oluyor.  Araçların iki sıra park etmesinden kaynaklanan sıkıntılarda var. Tek şerit işliyor ve insanlar o yolda trafikle karşılaşıyor. Biz Atatürk Bulvarına alternatif bir yol nereye yapabiliriz diye düşündük. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu bulvarı  Aşiyan Köprülü Kavşak’tan  Uzunyola doğru, Cumhuriyet okulunun üstünden Mimar Sinan Öğrenci Yurdu  önünden karşıya geçip mezarlık  yoluna bağlantısı daha sonra da Yapraklı yoluna bağlantılı olacak şekilde 22 metre genişliğinde bir alternatif bulvar düşünüyoruz. Şehrimizi trafik yönünden rahatlatacak en önemli projelerden biri olacak.  Hem Buğday Pazarının Aksu ve hastane geçişini sağlayacak hem de Aksu ve hastane tarafından insanlarımızın şehir içine girmeden bu bulvarı kullanabilecek. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu. Başkan Boz’un konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şöyle:


Sel Baskınları İçin Acil Eylem Planı


Hem dünyada hem de ülkemizde son yıllarda yağmurlar ani ve şiddetli oluyor.  Bununla alakalı şehrimizin bazı noktalarında ev ve iş yerlerini su basıyor. Bununla alakalı çözmemiz gereken noktalar üzerinde çalışıyoruz. Bu noktada kaleden gelen suyun bulvara inmeden yukarıda nasıl kontrol altına alabiliriz üzerine düşünüyoruz. Kaleden gelen su önce bulvara, ardından kucaklama taşına oradan da fuar yoluna kadar geliyor ve o bölgelerde de su baskınları yaşanıyor.  ‘Kalenin eteklerinden gelen suyu olduğu yerde kontrol ederek yer altına nasıl alırız?’ diye çalışma başlattık. ÇASKİ Müdürlüğümüz belediyenin önünde ve yanında çalışmalara devam ediyor. DSİ Müdürlüğünden destekler alarak kale altında çalışmalar da başlayacak. Bu çalışmalar sonrasında, afet durumunda olmayan yağmurlarda, su baskınları olmayacak şekilde bu sorunu çözmüş olacağız.  En son yağan yağmurda 66 vatandaşımız mağduriyet yaşadı. Dolayısı ile bunu öncelikli konular arasına aldık.


Şehre Yeni Parklar Yapacağız


Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün kısa vadede yapacağı yerler var. Karataş Hamamının yanındaki yer yeşil alan olacak. Çarşamba Pazarının orada, KYK yurdu önündeki boş alana da güzel bir park yapacağız. Aksu Kurudere Aşiyan Köprü devamı da park olacak. Aşiyan köprülü kavşağının altının bir kısmı otopark bir kısmı da yeşil alan olarak değerlendirilecek.


Tuz Mağarası dünyaya açılacak


Gençlik ve Spor Bakanımız, Spor Vadisi Projemiz ile ilgili müjdeyi vermişti. Hükümet kurulduktan sonra bu projenin gerçekleşmesi için Bakanımızın peşinde olacağız. Tuz mağaramız için projemiz var. Çankırı’nın en iyi tanıtımının yapılabileceği bir yer. Burasıyla ilgili milletvekillerimizle teşkilatlarımızla konuştuk. Biz bunu devlet projesi ve milli proje haline getirmek istiyoruz. Daha sonra Çankırı’nın hem ülkede hem dünyada tanınır olduğunu asıl o zaman göreceğiz. Şu anda tadilat dolayısı ile kapalı olmasına rağmen aylık 5 bin insan mağarayı ziyaret ediyor. Bunların yüzde 99’u il dışından gelen misafirlerden oluşuyor. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil. Mağaradaki çalışmalar tamamlandıktan sonra ben inanıyorum ki Çankırı’nın turizm atağı başlayacaktır. Çay projemizle ilgili üzerinde durduğumuz gerçekleşmesini çok istediğimiz proje. Bununla alakalı olarak ilk etapta Aşiyan Köprülü Kavşak’tan başlayacak ve DSİ köprüsüne kadar devam edecek projeyi yapacağız. Bunun sözünü de almıştık. Hükümetimizin desteği ile yapacağımız diğer projeleri de şehrimize kazandırmak için geceli gündüzlü çalışmalarımıza devam edeceğiz.


TCDD Parkı start alıyor


TCDD Parkının KUZKA’ dan 5 milyon TL hibesini aldık. Protokolünü yaptık.  Önümüzdeki hafta ihaleye çıkacağız. Bu parkımızı da yapacağız.


Tüm Mal Varlığım 200 Bin TL


Boz, gazetecilerden gelen sorular üzerine mal varlığını açıkladı. Bankada biriktirdiği 200 bin TL ile geçtiğimiz günlerde bir ev satın aldığını ifade eden Boz, bunun dışında herhangi bir mal varlığının bulunmadığına dikkat çekti.


Bizim herkese kapımız açık. Belediye Başkanı olduğum süre boyunca vatandaşlarımız bize güvensin ve inansın. Verilen emanete asla ihanet etmeyiz. Herkese eşit mesafede duracak, imkânlarımızı değerlendirirken adil davranacağız. Koltuğu seven biri değilim. Koltuktan güç almayacağım koltuğa güç verebilirsem mutlu olacağım.


İmar konusunda benim görev sürem içinde İmar Müdürlüğümüzün, komisyonumuzun, yasalarımızın, bakanlığımızın uygun gördüğü ne varsa herkese eşit olarak verilecektir. Uygun olmayan hiçbir şey hiç kimseye verilmeyecektir.


Traktörcüler ve galericiler şehir dışına taşınacak


Büyük Otel’den Yapraklı yoluna kadar olan yolda oto galerilerin, traktörcüler ve kargocuların şehir dışına çıkması zorunlu bir hale gelmiştir. Bununla ilgili bir start henüz verilmedi. O işyerlerinin şehrin dışında uygun bir yer bulunup taşınması sağlanacak. Bunu kısa sürede yapamayabiliriz. Bu bir süreç. Olumsuz görüntülerden birisi bana göre de bu.


Hanımlar Lokali ve Gençlik Merkezlerinden bazıları kapatıldı


Hanımlar lokalinden kapattığımız var. 3 Tane yeri kapattık 2 tane de gençlik merkezini kapattık. Birde belediyenin 6. Katındaki Kadın İstihdam Merkezini kapattık. Diğer yerlerle alakalı farklı bir düşüncemiz yok. Hepsinin çalışma şekillerini gözden geçireceğiz. Daha verimli hizmetler nasıl yapılır bunun üzerinde çalışacağız.”


Basın toplantısı, Başkan Boz’un gazetecilerin sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi. 


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top