Binlerce Çankırılı demokrasi nöbetinde

Çankırı’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında demokrasi nöbeti tutuldu.


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında Kucaklama Taşı mevkiinden başlayarak belediye meydanına kadar yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından burada miting yapıldı ve demokrasi nöbeti tutuldu. Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ile Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Alb. Murat Bozkurt, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, daire amirleri, askeri erkan, emniyet mensupları, şehit ve gazi aileleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Yürüyüşün ardından meydandaki program saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından başladı.


Kur’an-ı Kerim tilavetinin  ardından Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, “Gazi milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü kutluyor, vatan ve millet uğruna biz onurumuzla yaşayalım diye bu mukaddes dava ve topraklar için toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum.” dedi.


Başkan Boz, 15 Temmuz’un üzerinden 2 yıl geçtiğini aktararak, “O gece kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, sivil toplumuyla, medyasıyla 7’den 70’e herkesimden vatandaşımız özgürlüğüne, bağımsızlığına , bayrağına, Kur’an-ına ve ezanına sahip çıktı. Onurunu iradesini aklını 1 dolara satan FETÖ’ye, üniforma zırhına bürümüş teröristlerine ve onların arkasındaki karanlık odaklara gereken dersi vererek bu vatan geçilmez dedi.” şeklinde konuştu.


Milletin büyük bir destan yazdığını dile getiren Başkan Boz, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“O gece hep birlikte çocuklarımızla vedalaşarak, ailelerimizile helalleşerek çıktık meydanlara. Darbecilerin tanklarına sokakları, uçaklarına gökyüzünü darettik. 15 Temmuz, Malazgirt Zaferi, İstanbul’un Fethi, İstiklal Savaşı, ve Çanakkale gibi tarihimizin dönüm noktalarından biri olmuştur. Milletimizin tarihin nesnesi değil öznesi olduğunu, tarih yazan bir millet olduğunu tüm dünyaya birkez daha göstermiştir.


O gece bu işgal girişiminin planlayıcıları ve onların maşaları olan FETÖ’cü alçaklar nereleri bombalayacaklarını çok iyi hesap etmişlerdi. Neler Yapacaklarını çok iyi biliyorlardı. Ama bu milletin ölümü öldüren derinişini rabbimizin bu millete bahşettiği diriliş ruhunu hesap edememişlerdi. Rabbim tüm şehitlerimizden, gazilerimizden ve milletimizden razı olsun, şehitlerimizin ruhları şad olsun.”


AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu da Çankırı’nın her zaman iradesine sahip çıktığını aktararak, “Çankırı her zaman, her konuda iradesini sergilemiştir. Vatanına bağlılığını, milletine bağlılığını, toprağının 1 karışını vermeme adına canını her zaman verebilmeyi göstermiştir. Bunun içinde bugüne kadar Çankırı’da birçok şehitleri ve gazileri vardır. Biz kıymetli şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Gazilerimize şifalar diliyoruz. İnşallah bundan sonra böyle bir sıkıntı yaşamayız.” açıklamasında bulundu.


Çivitcioğlu, FETÖ’ye lanetler okuyarak, “Sıkıntıları oluşturan, bizden gibi görünüp bizim içimizde yılan gibi yaşayarak bizleri sokmaya çalışan FETÖ illetine lanet olsun. Bunlar benim il başkanlığım zamanında partimize geldiler 2013’de dershanelerin kapatılmaması yönünde telkinde bulundular. Bunun sonucunda onları o makamdan kovdum. ‘Siz kimsiniz de miletin iradesi ile seçilmiş Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlarına tepki gösterecek güce sahipsiniz, hadi oradan.’ dedim ve kovdum. İl başkanlığımızın her ay yaptığı danışma toplantılarında, 2014’deki beyanım şudur, ‘Fetullah Gülen ABD’den gelecek ama elleri kelepçeli gelecek’ dedim. Bu zihniyetim hiçbir zaman değişmedi ve değişmeyecek.” diye konuştu.


AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin 12-13 saatte bastırıldığını ifade ederek, Türk Milleti’nin vatanına, devletine, özgürlüğüne, bağımsızlığına sahip çıktığını söyledi.


Akbaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “15 Temmuz gecesinde hep beraber bu meydandaydık. Yaklaşık 1- 1,5 saatlik bir zaman dilimi içerisinde  30 bine yakın hemşehrimiz bu meydanı hınca hınç doldurdu. Ve buradan nasıl ki dedelerimiz İnebolu, Kastamonu, Ilgaz Çankırı, Ankara hattını 1. İstiklal Yolunda tarihi bir zaferin yolu olarak yürümüşlerse tarihin tevafukudur ki sayın Binali Yıldırım Bey’de 15 Temmuz gecesinde Ilgaz, Çankırı, Ankara hattından bu uluslararası darbe ve işgal girişiminin püskürtüldüğünü meclise gelmek suretiyle tüm dünyaya haykırmış ve 1. Ve 2. İstiklal mücadelesinin karargahının Çankırı Ilgaz olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. O sebeple Çankırı’yı tebrik ediyorum.


15 Temmuz bütün uluslararası planların dürülüp çöp sepetine atılıp yeni bir başlangıcın, yeni bir müjdenin tarihi dönüm noktasıdır. 15 Temmuz’un kahramanı aziz ve asil milletimizdir.  Onun lideri ve komutanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz Türk milleti olarak tarih yapan bir milletiz. Sadece tarih okumayız. Aynı zamanda tarih okuturuz. Çankırı’nın aziz ve asil insanları her zaman bu milli birlik milli dirlik ve milli vizyon, milli hedefler konusunda öncü rol oynamıştır.”


Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ise milletin demokrasisine sahip çıktığını belirterek, “Ülkemiz 15 Temmuz 2016 günü, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşi benzeri görülmemiş hain bir saldırıya maruz kalmıştır. Bundan 2 yıl önce tam da bu saatlerde ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş; milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır.


Ancak milletimiz tek yürek olup Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokakları ve meydanları doldurmuş; canlarını hiçe sayarak, FETÖ terör örgütü mensuplarının darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır. Hamdolsun ki hainlerin darbe girişimi, milletimizin demokrasi zaferine dönüşmüştür. Türk milletinin iradesini kimsenin çiğneyemeyeceği, tüm dünyaya haykırılmıştır.” dedi.


Vatanımız, bayrağımız, özgürlüğümüz ve geleceğimiz uğruna darbecilere meydan okuyan herkese teşekkür eden Vali Aktaş, “Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da bu vatan kolay kazanılmadı. Ülkemizi kolayca ele geçirebileceklerini sananlar 15 Temmuz’da bir kez daha yanıldılar. Bizler binlerce yıllık geçmişi olan kadim bir devlet ve millettin mensuplarıyız. 15 Temmuz gecesinin karanlığında bir ışık gibi parlayarak tanklara karşı duran, kurşunların üzerine gözünü kırpmadan yürüyen memleketimizin aziz evlatları, işte binlerce yıllık bu ruhla hareket etmişlerdir.


Bilinmelidir ki, bizler millet olarak birlik beraberlik içinde nasıl o karanlık geceyi atlatmışsak, adı her ne olursa olsun bundan sonra da karşımıza çıkacak tüm hain ve terörist oluşumları milletçe ezip geçeceğiz. Hainler yaptıklarının karşılığını en ağır şekilde alacaklardır. Allah şer odaklarına fırsat vermesin.


Ülkemizi bölmeye, milletimizin içine nifak tohumları ekmeye çalışanlara karşı, 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir olmalıyız, birbirimize kenetlenmeliyiz. Vatanımızın kıymetini bilmeli, birlikteliğimizden asla ödün vermemeliyiz. Bu vatan hepimizin. Vatanımızı seviyorsak, milletimizi seviyorsak, işimizi iyi yapacağız. Her kim ne görev yapıyorsa yapsın, daha büyük bir aşk ve şevkle çalışmalıdır. Ancak bu şekilde büyük ve güçlü Türkiye hedefimize ulaşabilmemiz mümkündür.” ifadelerine yer verdi.


Vali Aktaş, Çankırılıların vatanı için canlarını seve seve vereceğine inandığının altını çizerek, “Yarenler diyarı Çankırı’mız, şehitler diyarıdır. Her daim ülkesinin, devletinin yanında olan Çankırılı vatandaşlarımız, bu kutsal vatan toprakları için canlarını feda etmekten hiçbir zaman imtina etmemişler, her şeylerini geride bırakarak vatan savunmasına koşmuşlardır. Şehitlik mertebesine erişen vatandaşlarımızın fedakâr aileleri, bizlere şehitlerimizin emanetleridir. Devletimiz, milletimiz bütün imkânlarıyla onların yanlarındadır.


 Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, 15 Temmuz Şehitlerimize ve kutsal değerlerimiz için şehadet şerbetini içmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Siz kıymetli vatandaşlarımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, sağlıklı, huzurlu günler ve yarınlar diliyorum.” şeklinde konuştu.


AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk de 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi gibi bir olayın bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Şentürk, vatanına, bağımsızlığına sahip çıkan Çankırılılara teşekkür etti.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top