“Çorakyerler çok önemli bir değer”

Çankırı sınırları içerisinde 1997 yılında başlatılan Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi kazı alanında çalışmalar bu yılda başladı.


Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, 3 farklı üniversiteden akademisyen ve öğrencilerle birlikte 22 kişilik bir ekibin kazı alanında çalışmalara başladığını söyledi.


Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, “Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde bu yılda kazı çalışmalarına başladık. 3 farklı üniversiteden 22 kişilik bir ekiple Çankırı’nın, bizim için çok önemli olan bir fosil lokalitesini başlatmış olup devam ediyoruz. Kurban Bayramı’na kadar kesin buradayız.” dedi.


“Çorakyerler çok önemli bir değer”


Prof. Dr. Erol, Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi kazı alanının çok önemli bir değer olduğunu aktararak, “Fosil yatağımız aslında Türkiye’nin en önemli ve dünyanın en ender fosil yataklarından bir tanesidir. Daha önceki yıllarda 30’un üzerinde türleri elde ettiğimiz bir alan. Alandan Çankırı’ya, bu çevreye özgü 6 tane farklı türü, Çankırı’ya özgü olarak tespit ettik. Dünya jeoloji, paleontoloji dünyası için önemli bir lokalitedir. Hem fosilleşme açısından hem hangi türlerin yaşamış olduğunu hem de Çankırı’nın 8 milyon eskiye inen coğrafyası açısından bir takım buluntular bunlar. Bu buluntuların detaylı analizleri yapılıyor.” şeklinde konuştu.


“5 binden fazla fosil bulundu”


Bugüne kadar ki çalışmalarda 5 binden fazla fosil elde ettiklerini dile getiren Erol, “Bu zamana kadar 5 bine yakın fosil çıkardık. Bunlar bizim numaralandırdığımız fosillerdir. Yeri belirlenemeyen ya da parçalanmış çok sayıda fosiller de var. Onların hepsinin üzerinde bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Kimi hayvan türlerinin dağılımı, kimi buradan çıkan etçillerin ne türde olduğunu ve nasıl bir çevrede yaşadığını bazı hocalarımız nasıl fosilleştiğini ve o dönemden nerden nereye bir fosilleşme gösterdiğini anlamaya çalışıyoruz.  Domuzgiller, filgiller, atgiller, öküz, koyun keçi türü hayvanlar, zürafaa, ceylan, geyik, şu anda Çankırı çevresinde yaşamayan etçillerin içerisinde leşçiller, kılıç dişli kaplanlar, su samurlar gibi 30 civarında tür var. Daha fazlasını da bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.


Erol son olarak, şunları söyledi: “Kazı çalışmalarımızı devam ettirmemizin nedenlerinden birtanesi de parçalarını daha önceki yıllar elde ettiğimiz devamının geleceğini düşündüğümüz türler.”


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top