TOKİ Halkı Çözüm İstiyor

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz,  Mahalle Buluşmalarının startını Mimar Sinan Mahallesi’nden verdi. Başkan Boz, halkın istek ve önerilerini dinlemek için TOKİ Konutları sakinleri ile bir araya geldi.


Çankırı Belediyesi, yerel yönetim ile halkın daha iyi bütünleşmesini sağlamak ve ihtiyaçları yerinde tespit etmek için Mahalle Buluşmalarını başlattı. Belediye Başkanı Hüseyin Boz, birim müdürlerini de yanına alarak vatandaşların istek, şikâyet ve önerilerini dinledi.


Perşembe akşamı saat 19:00'da Mimar Sinan Mahallesi'nde gerçekleştirilen toplantıda vatandaşların tamamına yakını TOKİ'den dert yandı ve tepki gösterdi. Özellikle dönemin Belediye Başkanı İrfan Dinç ile İmar ve Şehircilik Müdürü Mehmet Okçu'ya tepki gösteren bazı vatandaşlar, yıllardır mağdur edildiklerini dile getirdiler. Toplantı esnasında orada bulunan Çankırı Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Mehmet Okçu’ya (dönemin İmar ve Şehircilik Müdürü) sinirlenen birkaç vatandaş ise, "Neden orada gülüyorsun" diye tepki gösterdi.


TOKİ'nin kendilerini çok mağdur ettiğini de aktaran mahalle sakinleri, eski milletvekili Hüseyin Filiz’in “TOKİ Türkiye genelinde her 100 metrekareye borçsuz bir daire veriyor” sözlerini hatırlatarak, mevcut yerde 100m2’den 300m2’ye kadar arsası bulunan vatandaşların dahi borçlandığını, sürekli mağduriyet yaşadıklarını savundu.


TOKİ’nin kendilerini sürekli kandırdıklarını ifade eden mahalle sakinleri, TOKİ’nin birinci ve ikinci etaplarında hep mağdur edildiklerini, bazı müteahhitlere neden fazla kat verildiğini sorgulayarak, kendilerinin de sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Mahalle sakinleri, TOKİ evlerinin kötü bir durumda olduğunu da söyledi.


Gerçekleştirilen toplantıda ayrıca mahalle sakinleri yolların bozukluğu, aydınlatma sıkıntısı ve otobüs servisleri konusuna değindi. Özellikle bayanlar ve yaşlılar mahalleye otobüs seferlerinin yapılmasını istedi.


Vatandaşların sorunlarını dinleyen Belediye Başkanı Hüseyin Boz, TOKİ konusuna değinerek, "TOKİ’yle alakalı mahalle muhtarlarımız konuya hakim. Bence TOKİ’ye kilitlenip kalmayalım. Ve TOKİ’yle ilgili bağlayıcı herhangi bir söz söylemeden İl Başkanımızla 2 milletvekilimizle muhtarlarımızla TOKİ’yle görüştükten sonra sizin adınıza iyileştirme mi olacak taşınmanızı hızlandırılması için talimatlar mı verdireceğiz 3. etabın başlaması için bunu mu hızlandıracağız bu konuşmayı yaptıktan sonra TOKİ’yle alakalı sizleri tekrar bilgilendirelim. TOKİ noktasına takılıp diğer sorunlarımızı da görmemezlik etmeyelim. TOKİ’yle ilgili şuan ne söylesek görüşmediğimiz için afaki bir konuşma olacak. Bakanlıklarımız yeni oluştu. Biz TOKİ’nin bu bölge için öncelikli bir konu olduğunu biliyoruz. Muhtarlarımızı da alarak TOKİ başkanımızla görüştükten sonra gerekirse size yine bilgi verelim. Bu konuya takılıp kalmayalım. En az 2 aydır belediye başkanıyım. 15 kere TOKİ’ye çıktım. TOKİ’yle ilgili 10 gün süre verin bize. Biz TOKİ başkanıyla görüştükten sonra bu konuyla ilgili size 2. Ve 3. etapla ilgili bilgi vereceğiz. Kalenin afet durumuyla alakalı afetten ya da TOKİ’den buranın tel örgüyle kapatılması ve korunmaya alınması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Arkadaşlar hem vatandaşlarımızın hem de çocuklarımızın eğlenebilmesi için bir park rica ediyorlar. En uygun yere size layık parkı bu mahallemize kazandıracağız. Biz sizin sorunlarınızı çözmeye geldik. Amaç bağcıyı dövmek olmasın üzüm yemek olsun. Kentsel dönüşümlerin içine müteahhitlerin çıkması çok zor. Biz üçüncü etabı TOKİ’ye yaptırmamız lazım." dedi.


Mahalle toplantısına katılan AK Parti Çankırı İl Başkanı  Celal Kaman, "Belediye Başkanımızla birlikte sizlerin talep ve isteklerini yerinde görmek ve hep birlikte çözüm yolu bulmak için buradayız. Bu tür toplantılarımız devam edecek." dedi.


Toplantıya sonradan katılan milletvekili Salim Çivitcioğlu'da "Biz buraya seçim kampanyası zamanında geldik ,bu mahallemizin sorunları neyse sonuna kadar arkasındayız ,bize düşen görev neyse sonuna kadar yapacağımıza da söz verdik." dedi.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top