Yaz aylarında su sıkıntısı yaşanıyor

Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Yamaçbaşı köyünde yaşanan su sıkıntısı köy halkını çileden çıkarttı. Yamaçbaşı köyü sakinlerinin iddialarına göre köyde 2 ayı aşkın süredir su problemi yaşanıyor.


Çankırı merkeze yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan ve 35 hanenin yaşadığı, yaz aylarında nüfusun 300’ü aştığı Yamaçbaşı köyünde su sorunu yaşanıyor. Yamaçbaşı ve civarındaki 14 köyde yaşanan su sıkıntısı için köylüler yetkililerden en kısa sürede sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.


Her yıl yaz aylarında su problemi yaşadıklarını söyleyen Yamaçbaşı köyü muhtarı Yusuf Yusuf, “Her yıl Temmuz - Ağustos ayında aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. 2 aydır suyumuz akmıyor. Yetkililerden yardım istiyoruz. Burada 14 köy var hepsi aynı sorunu yaşıyor. Sürekli suyumuz kesik. Arada bir geldiği zaman da çok çamurlu akıyor kullanılamıyor.” dedi.


Muhtar Yusuf, köye 5 km ilerdeki bölgelerden su taşıyarak ihtiyaçlarını zorlukla gidermeye çalıştıklarını söyledi.


Köy halkından Perihan Karayel ise yaz aylarında köylerine geldiklerini ifade ederek, “Her yaz tatilinde köyümüze geliyoruz. Yaz aylarında sularımız sürekli kesiliyor. Sorduğumuzda borularda hatlarda patlak olduğu söyleniyor. Bir çözüm bulamadık.” şeklinde konuştu.


Karayel, Kurban Bayramı’nı susuz geçirdiklerinden yakınarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bayram tatilinde burada herkes zor anlar yaşadı. Bayram boyunca suyumuz akmadı. Çok mağduruz. Her yaz böyle sıkıntı yaşıyoruz. Burada olmadığımız sürede de fazla fazla su parası yazılıyor bizden fazlasıyla su parası istiyorlar. Aracımız yok, komşudan çevre köylerden 5 km öteden su taşıyoruz buraya. Bazen suyumuz aktığında suyumuz çok kötü, çamur gibi akıyor. Su akmaya başladığında köy içindeki çeşmede köylü birbiriyle kavga edecek noktaya geliyor su yüzünden. Çocuklarımız burada durmak istemiyor su olmadığından. Bayramda köye gelen herkes geri gitti. İçme ve kullanma su sorunumuzu gerçekten çok sıkıntılı. Cumhurbaşkanımızdan, yetkililerden sorunumuza çözüm bulmalarını istiyoruz.” 


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top