"Halkımız, suyumuzu güvenle içebilir"

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Güldürcek Barajı’ndan gelen içme suyunun Çankırı’ya ne şekilde ve nasıl getirildiğini basın mensuplarına yerinde gösterdi. Son dönemde içme suyu hakkında çıkarılan iddialara da net şekilde cevap veren Başkan Boz, “Halkımız bize ve suyumuzla ilgili yaptırdığımız analizlere güvensin. Halkımızın sağlığını tehdit edecek bir suyu zaten çeşmelerimizden akıtmayız. 90 bin insanın sağlığı, Belediye Başkanlığımdan daha kıymetli.” dedi.


Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz son zamanlarda Çankırı gündemini sarsan su sorunu hakkında basın mensuplarıyla Güldürcek Barajı'nda bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.


Başkan Boz yaptığı açıklamada, "Çankırı merkezde birkaç gün süreyle içme suyumuzun renklenmesi durumu çözülmüş, hâlihazırda çeşmelerden akan suyumuzda renk olayı kalmamış olmasına ve halkımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir süreç yaşanmamasına rağmen bazı çevrelere sosyal medya kullanmak ve halk arasında söylentiler çıkarmak sureti ile asılsız söylentilere devam edilmektedir. Gerçeği yansıtmayan iddiaların dillendirilmesi sebebi ile kamuoyunun doğru bilgi almasının gerektiği görülerek ilgili konu hakkında doğru bilgilerin paylaşılması ihtiyacı duyulmuştur." dedi.


Boz, barajda mevsime bağlı olarak su seviyesinde düşmelerin olduğunu belirterek, "Şehrimiz ile birlikte Orta, Kurşunlu, Şabanözü ve Eldivan ilçelerimiz, Yaylakent beldemiz ve on dört köyümüz aynı içme suyunu kullanmaktadır.  İçme suyumuz Orta ilçemiz sınırlarında, şehrimize 80 kilometre mesafede bulunan arıtma tesisimizden gelmektedir. Arıtma tesisimizin ham su kaynağı ise tesise 5 kilometre mesafede bulunan Güldürcek Barajı’dır. Güldürcek Barajı kışın karla, bahar aylarında ise yağan yağmurlarla dolan yüzeysel bir su kaynağıdır. Haziran ayından sonra yağışlar kesilmekte, sıcaklıklar artmakta, buna karşın yüzey buharlaşması ve tüketimdeki artış nedeniyle su seviyesi hızla düşmektedir.   Kurban Bayramı öncesinde şehrimizin üst kotlarında zaman zaman yaşanan su sıkıntısının sebebi; arıtma tesisimizden kapasitesinin üzerinde su talebinin ve tesisin bu ihtiyacı karşılayamamış olmasıdır. Yine de tesisin verimini %120’ye çıkarıp talebi karşılamak adına bayram sonrası farklı yöntemler denenmiş, konusunda uzman teknik elemanlar tesisimize getirilerek incelemeler yaptırılmıştır. Barajdaki su seviyesinin azalması nedeniyle su alma yapımız dibe doğru inmiştir." ifadelerine yer verdi.


Başkan Boz konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Su alma yapımız, şamandıralı tip olup baraj üst kotuna sabittir. Yüzeyden 4–5 metre aşağıdan su alınmaktadır. Su seviyesindeki azalma sonrası, su alma yapımız dipten gelen farklı bir yapıya denk gelmiş, bu katmandan gelen ve gözle bakıldığında çok berrak gözüken su, arıtma işlemleri sonrasında depolarda beklerken renklenmektedir. Bu sorunu gidermek amacı ile su alma yapımızın derinliği bir gün arayla iki kez ayarlanmış, 02.09.2018 tarihinde saat 14.00 civarında yaptığımız son ayarlamadan sonra istediğimiz değerler yakalanmıştır. Bu saatten sonra sorun çözülmüş olmasına rağmen tesiste, 80 kilometrelik isale hattında, Çankırı depolarında ve şebekesinde bulunan mevcut suyun tesisten gelecek suyla karışması ve renginin düzelmesi birkaç günü bulmuştur. 03.09.2018 Pazar günü teknik ekibimizle belediye hizmet binamızda oluşturduğumuz kriz masasında alınması gereken önlemleri aldık. Şehrimizin alt kademelerinde biriken yoğun renkli su, tahliye noktalarından çaya deşarj edilerek içme suyunun renginin düzelmesi hızlandırılmıştır. Aynı gün şehrimizin farklı kesimlerinde çeşmelerden akan su numunelerinin fotoğrafları istenerek renk düzelmesi saat saat izlenmiştir.


Burada altı çizilmesi gereken husus şudur ki; yaşanan bütün bu süreçte halkımızın sağlığını tehlikeye atacak bir içme suyu, şebekemizden verilmemiştir. Arıtma tesisimizde biyolojik ve kimyasal analizler sürekli yapılmakta olup, sağlıksız şartların oluşmasına asla izin verilmemektedir. Çankırı Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimi ve Halk Sağlığı Laboratuvarı da farklı noktalardan yaptığı analizler ile suyumuzu sürekli izlemektedir. Son analiz sonuçları ve serbest bakiye klor ölçümlerinde şüpheye mahal verecek herhangi bir sonuca rastlanmamıştır.


Vatandaşlarımızın sağlık, huzur ve güven ortamını istikrarlı bir biçimde sürdürebilmenin en önemli kriterimiz olduğu herkesçe bilinmelidir. Bu süreçte; halkımızın sadece yetkili merciler tarafından yapılan resmi açıklamaların dışında kaynağı ve amacı kuşkulu hiçbir bilgi ve paylaşıma itibar etmemelerini önemle rica ederiz.


90 Bin İnsanın Sağlığı Belediye Başkanlığımdan Daha Kıymetli


Bu süreçte; halkımızın sadece yetkili merciler tarafından yapılan resmi açıklamaların dışında kaynağı ve amacı kuşkulu hiçbir bilgi ve paylaşıma itibar etmemelerini önemle rica ediyorum. 90 bin insanın sağlığı benim Belediye Başkanlığımdan daha kıymetlidir.”


Başkan Hüseyin Boz, basın toplantısının ardından yerel ve ulusal basın temsilcilerine arıtma tesisinin otomasyon ve kontrol merkezini, kimya analiz laboratuvarını, mikrobiyoloji laboratuvarını, kaskat havalandırma, hızlı ve yavaş karıştırıcı ünitelerini, durultucu, hızlı kum filtrelerini, klor temas tankı ile depoyu gezdirdi.Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top