İstiklal Yolu Parkı'nda derslerini işlediler

Çankırı İsmet İnönü Ortaokulu öğrencileri Çankırı Belediyesi tarafından yapılan İstiklal Yolu parkında derslerini işlediler.


Yapılan etkinliğe İsmet İnönü Ortaokulu öğrencileriyle birlikte İstiklal Yolu Derneği Başkanı İsmail Çam katıldı.


İstiklal Yolu hakkında öğrencilere çeşitli bilgiler aktarılırken, Dernek Başkanı İsmail Çam tarafından kurtuluş savaşında istiklal yolunun öneminden bahsedildi.


Yapılan etkinlik hakkınnda açıklamada bulunan İsmet İnönü Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Abdullah Aslan,  “Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Valiliğimizin bilgileri dâhilinde sosyal etkinlikler yönetmeliği kapsamında gezi planı yapıyoruz. Çocuklarımız 9. İstiklal Yolu etkinliklerine de 21 Ekim’de katılacaklar. Onun öncesinde kapsamlı bir bilgi vermek için parkı tanıtmak için dersimizi burada yapmayı amaçladık. Öğrencilerimiz bu etkinlikte bu parkın hangi amaçla düzenlendiğini bu parkta bulunan bayrakların ne anlama geldiğini ve Türk kadınının Kurtuluş Savaşı’nda neler yaptığını ve en önemlisi Kurtuluş Savaşı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ecdadımızı İstiklal Yolu’nu isminin yanında anmak için burada olduk. Bunların bilincine varcak bunların ön bilgisini almış olacak. gelecek yıllarda da bu bilgilerin üzerine bilgiler katarak istiklal yolunun önemini daha da iyi pekiştirmiş olacak.” dedi.


Parka gelen öğrencilerde, Berkin Alşan,  “Bu yürüyüş için hazırlandık. Önemli bir yürüyüş kurtuluş savaşı için. Bunu yapmamamız gerçekten güzel. Bizim için onlarca binlerce asker şehit oldu. Bizde onlar için bu fedakarlıkları yapmalıyız. Burada ders işlememiz bizim tarihi anlamamızı sağlayacak. Sadece dersi işlemekle değil dersi yaşayarakta görmüş olacağız. Bu sayede tarih bilincimiz daha da artacak.” İfadelerine yer verdi.


İsmet İnönü Ortaokulu öğrencisi, “Ayşe Dilara Kuru ise, “Derslerimizde öğrendiğimiz konuları da buraya gelerek görsel olarak öğrenmemiz için atalarımızın ve annelerimizin babalarımız burada ne tür zorluklara karşı fedakarlıklar verdiklerini anlamak için buraya geldik. Hem de görsel olarak gördük ve sunum yaptık.” Şeklinde konuştu.


Yapılan fedakarlıkları yeniden hatırladıklarını ifade eden İsmet İnönü Ortaokulu öğrencisi Fatmanur Kaynar, “Benim için çok yararlı oldu. O gün bizden büyük ve bizim için savaşan askerlerin ve onların annelerinin yaptığı fedakarlıkları gördüm, kurtuluş savaşının önemini daha da anladım. Saygım daha çok arttı. Kimisi unutur yapılan fedakarlıkları yeniden hatırlamış olduk bizim için çok iyi oldu.” Dedi.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top