TZOB Başkan Vekili Gamzeli’den fırsatçılara tepki

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, ekonomide yaşanan fiyat artışları karşısında fırsatçı ve stokçuların vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.


Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı'nın yeni yerine taşınması nedeniyle basın mensupları ile bir araya gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeligündeme dair konularda açıklamalarda bulundu.


Özellikle döviz artışını bahane ederek fahiş fiyat uygulayanlara tepki gösteren Gamzeli, "Yaşanan döviz krizi nedeniyle gübre konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Fakat bizde hükümetle aynı düşüncesindeyiz. Dövizdeki artış %25-30 ama bizim girdi fiyatlarımız %100 arttı. Bu fırsatçılar fazlasıyla insanlarımızı vurmaya başladı. Toptancı %40 ile %10 arasında indirim yapacağız diyor. Öyle bir şey var mı? Kaç lira artırdın da indirim yapıyorsun?” dedi.


Gamzeli, nohut üretiminde yaşanılanları örnek vererek açıklayarak, "Çiftçilerimiz nohutta üretim yaptı. Bugün elenmiş nohudu 2 TL 30 kuruş ile 2 TL 70 kuruş arasında ofisler alıyor.  Tarım Kredide 9,5 TL. Çiftçi dostu Tarım Kredide bu fiyata satılıyor düşünebiliyor musunuz? 3,5 katı. Bir büyük markette ise 18,5 TL nohudun fiyatı. Üretici 2,3 ile 2,7 TL'ye satıyor hem de elenmiş, sadece paketlenecek. Aradaki oran kaç kat artıyor. Peki bu aradaki alıcılar kim? Dövizi yansıtacak olsak bu fiyat en fazla 4 TL yapar, 18,5 TL nasıl oluyor? Piyasayla ciddi manada oynayanlar var.” ifadelerine yer verdi.


Çankırı'da arpa ve buğday fiyatlarının 7 senedir değişmediğini de aktaran Gamzeli, "Nohudun Türkiye'ye giriş fiyatı yani ithalatı 8 TL. Buğday ise 1,5 TL. Ama bizim çiftçimizin buğday satış fiyatı 1 TL ile 1,1 TL arasında. Şuanda gübre ve ilaçta astronomik rakamlar var.  Tamam bir sıkıntı yaşadık, dövizde artış oldu. Fakat bunu fırsatçılığa çevirdiler. Şu anda döviz düşüyor, neden fiyatlar düşmüyor? Stokçular yada toplayanlar şuanda piyasayı ellerinde tutuyorlar. Çiftçinin elinde şuan mal kalmadı. Çünkü borcunu ödemek için biran önce elinden çakırdı." şeklinde konuştu.


"Çiftçi borçları yapılandırılsın"


Gamzeli, çiftçinin borç batağında olduğunu da belirterek, "Çankırı'da 4-5 yıldır kuraklık yaşanıyor. Bu sene verimlerimiz iyi oldu. Çiftçi şimdi bu 4-5 yıllık borcu biranda ödeyemez. Bunun yapılandırılmasını istiyoruz. Yani bu borçların uzun bir süreye dökülüp çiftçimizin rahatlatılması lazım. Çünkü borç bekleye bekleye yükseldi. Bu borcun bir seneki ürünle ödenmesi çok zor. Onun için bu borçların mutlaka yapılandırılması ve çiftçimizin rahat bir nefes alması lazım." dedi.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top