ÇAKÜ Akademik Yıl Açılışı Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2018-2019 Akademik yılı açılış töreni dün Uluyazı Kampüsü’nde gerçekleştirildi.


Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, HSK Üyeleri, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Garnizon Komutanı Tuğgenerel Ahmet Kurumahmut, Belediye Başkanı Hüseyin Boz,  İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, ilçe belediye başkanları, daire amirleri, akademisyenler, siyasi parti ve STK temsilcileri, davetliler ile çok sayıda öğrenci katıldı.


Açılış programı ilk olarak spor kompleksi önünde Rektör Ayrancı’nın meşale yakması ile başladı. Rektörlük binasına kadar yapılan yürüyüşün ardından halk oyunları gösterisi beğeniyle izlendi.


Rektörlük Konferans Salonu’nda devam eden programda saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Üniversitenin tanıtımıyla devam eden programın açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Yüksel Kol yaptı.


Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Üniversitemiz 9 fakültesi, dört meslek yüksek okulu ve bir yüksek okulu sekseni aşan bölümü yaklaşık bin beş yüz personeli, yedi yüze yakın akademik personeli, on altı binin üzerinde öğrencisi ile akademik hayata hizmet vermektedir.” dedi.


Ayrancı’nın konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şöyle:


“Yeni bir ilim ve irfan medeniyeti kurma idealimize sonuna kadar bağlıyız. Bu amacımız için tüm personelimizle sonsuz bir gayretin içindeyiz.  Bir proje ve araştırma üniversitesi olarak ulusal değerlendirmelerde üniversitemiz önemli bir seviyede bulunmaktadır. Bu haliyle üniversitemiz her bakımdan kendini geliştirmekte ve varlığın hissettirmektedir.  Son bir sene içinde bu amaçlarla 21 Bölüm açılmıştır. Geçen sene akademik yıla başlarken hedef olarak gösterdiğimiz bölümlerin hemen tamamı açılmıştır. Bu anlamda elektrik elektronik mühendisliğinden inşaat mühendisliğine; turizm rehberliğinden Eldivan’a kadar pek çok bölüm açılmıştır. Bu çalışmalar, bölümlerin çeşitlendirilmesi artarak devam edecektir. Bu meyanda İslami ilimler fakültesi öğrenci almaya başlamış, hukuk fakültesi açılma noktasına gelmiş, üçüncü nesil üniversite anlayışı kapsamında girişimci üniversitenin göstergelerinden teknopark kurulma izni; buna bağlı olarak AKO AR-GE merkezi kurulmasına KUSİ üzerinden destek verilmiştir, dün itibariyle sonuç alınmıştır.


Üniversitemiz yeni ve büyük bir binayı bir sene içinde bitirme noktasına getirmiş, şehir üniversitesi olarak İmaret -Kasım Bey medresesi Vakıflar Genel Müdürlüğünden devir alınmış, on yıldır bitirilemeyen cami bitirilme noktasına getirilmiş; diğer kültürel kazanımlar konusunda önemli noktalara gelinmiştir. Üniversitemizin şehirle birlikte nefes alacağı, birbirini besleyen ve birbirinden güç alan iki ruh olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle modern kampüsümüz geliştirilirken şehir içinde bulunan merkezlerimizin mevcudu da artırılmaktadır. Pek çok ortak çalışma, araştırma ve işbirliği imkanları geliştirilmektedir. Yüksek lisans ve doktora da yeni bölümler açılmış, açılmaya devam etmektedir."


Rektör Ayrancı’nın konuşmasının ardından ilk ders Prof. Dr. Halil Tanyer Eyüpoğlu tarafından verildi. Program kokteyl ile sona erdi. 


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top