Atkaracalar Belediye Başkanından tepki

Atkaracalar Belediye Başkanı Altuntop: Başkanlık görevim bitmek üzere ama 1 tane çalışmanız yok


2018 yılı 3. İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı  Valilik Birlik salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Çankırı'da yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren DSİ 52. Şube Müdürü Murat Bingöl’e tepki gösteren Atkaracalar Belediye Başkanı Rıfat Altuntop, “Belediye Başkanlığı görevim bitmek üzere ama ilçemizde henüz bir projeniz yok. Siz baraj, gölet yapmadıktan sonra ben nasıl tekrar aday olayım?” açıklamasında bulundu.


2018 yılının son Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. İlçe kaymakam ve belediye başkanları ve ilgili kurum temsilcilerinin katıldığı Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısında su kaynaklarının bilinçli ve sağlıklı kullanılmasının önemi aktarıldı. Toplantısının açılış konuşmasını yapan DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Saadettin Ceylan,  DSİ olarak su kaynaklarını devamlı takip ettiklerini aktararak, "Geleceğimiz su. Çocuklarımıza daha sağlıklı ve temiz su verebilmek ve bu emanete sahip çıkmak için duyarlı olmamız lazım. Su kalitesinin izlenimlerini ne kadar düzenli yapsak da kurum yöneticileri ve vatandaş olarak duyarlı olmamız lazım. Öncelik su. Tabi ki taşkın koruma yapacağız. Ama kaliteyi bozduğumuz zaman  hayat bitiyor" dedi.


Çankırı'da yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren DSİ 52. Şube Müdürü Murat Bingöl, "Çankırı'da 23 tane tarım projemiz var. Bu projelerin dördü büyük proje ve bunlardan biri Hamzalı. 2018'in en önemli projesi Hamzalı sulama projesidir. 95 bin dönüm arazinin sulanması ile ilgili. Zaten 8 bin 800 hektarı sulanıyor, 700 hektarlık kısım ile ilgili çalışmamızı bitireceğiz. Bu işimiz %90'lık seviyede olup, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi  ikinci yüzyıllık eylem planında bitmesi öngörülen çalışmadır. Önemli bir çalışmadır. 13 köyü ilgilendiriyor, bunun 10'u Kızılırmak, 2'si Çankırı Merkez ve 1'i de Kırıkkale bulunuyor." şeklinde konuştu. Biten ve taşkın koruma çalışmaları hakkında da bilgi veren Bingöl, Çankırı'da ıslahı yapılması gereken 200 derenin olduğunu ve bunlardan 57 tanesinin planlamasının ve projesinin bittiğini aktadır.


"BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ"


Atkaracalar Belediye Başkanı Rıfat Altuntop, Bingöl’e tepki göstererek, “Başkanlık görevim bitmek üzere ama ilçemizde henüz bir projeniz yok. Siz baraj, gölet yapmadıktan sonra ben nasıl tekrar aday olayım?” açıklamasında bulundu.


Batı Karadeniz ve Kızılırmak Havzası Su potansiyeli ve kirlilik yükleri konusunda bilgi veren DSİ 5. Bölge Müdürlüğü Kimya Yüksek Mühendisi Fikriye Baltacı, "Su yaşamımızın en temel gereksinimidir, yaşam kaynağımızdır, dünyamızın ortak mirasıdır. Bu mirası gelecek nesillere iyi bir şekilde taşımamız lazım. Tabi ki artan nüfus ve buna bağlı olarak sanayi ,su talebini artırmakta. Birde bunlara  kirliliği eklediğimiz zaman su kaynaklarımız daha da kısıtlı hale gelmektedir." dedi.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top