19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle, Çankırı merkez muhtarları Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Program Çelenk sunumundan sonra Çankırı Valiliği Birlik Salonu’nda günün anlam ve önemine yönelik konuşmayla devam etti.


Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Merkez Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemile Eskisucu tarafından günün anlam ve önemine yönelik açıklama yapıldı.


Eskisucu, “Türkiye muhtarlar konfederasyonunun 3 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığına yapmış olduğu müracaat neticesinde Osmanlı arşivinde 2. Mahmut döneminde yayınlanan ferman ile 19 ekim 1829 tarihinde kurulan muhtarlık teşkilatının kuruluş tarihi esas alınarak 19 ekimin muhtarlar günü olarak kutlanılmasına karar verilmiştir. Bu kararın verilmesinde önemli katkıları olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçen herkese tüm muhtarlar adına teşekkür ederim.” dedi.


Konuşmasını sürdüren Eskisucu, “Bizler devletimizin mühür ve beraatı olan tek seçilmiş kişileriyiz. Büyük devlet olma vizyonu en başta yerelde başlar. Muhtarlarımız halka hizmet, hakka hizmet anlayışıyla görev yaparlar. Ülkemizin önemli yapı taşlarından olayın muhtarlarımız halk ile resmi kurumlar arasında köprü vazifesi görürler. Mahallelerinde yaşanan her türlü sorunların çözüme kavuşması için fedakarca mücadele eden muhtarlarımızın, ülkemizde bu yıl 3.’sü kutlanacak olan ve bundan sonra her yıl muhtarlar günü olarak kabul edilen gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli görevleri yürüten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Görev yapan tüm arkadaşlarımın 19 Ekim muhtarlar gününü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.


Yapılan konuşma sonrasında muhtarlar, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ı makamında ziyaret etti.


“MUHTARLIK DEMOKRASİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ TEK REJİMDİR”


Çankırı Valisi Aktaş, muhtarlığın demokrasinin gerçekleştiği tek rejim olduğunu aktararak, “Önceden halk doğrudan kendi yöneticisini seçerdi. Adaylık bile söz konusu değildi. Aday olabilir ama olmayanda vardı. Muhtarlıkta bu var şimdi. Muhtarlık gerçekten demokrasinin gerçekleştiği tek rejimdir. Çünkü halk doğrudan kendi temsilcisini kendisi seçiyor.  Bundan dolayı muhtarlık seçimi Türkiye’nin en zor seçimidir. Allah yardımcısınız olsun.” şeklinde konuştu.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top