4 Madalya ile Döndüler

8-16 Ekim 2018 tarihleri arasında Rusya'da düzenlenen Yıldız Bayanlar Avrupa Şampiyonası'na 6 sporcu ile katılan Yıldız Kız Boks Milli Takımı, 4 madalya ile dönerek büyük bir başarıya imza attı.


Rusya'nın Anapa şehrinde 8-16 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen şampiyonada mücadele eden ay-yıldızlılar, yurda döndü.


Yıldız Kız Boks Milli Takımı Sorumlu Antrenörü Ahmet Çınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 sporcu ile katıldıkları şampiyonadan 4 madalya ile dönerek büyük bir başarı elde ettiklerini söyledi.


“SPORCULARIMI BAŞARILARINDAN ÖTÜRÜ KUTLUYORUM”


Şampiyonada çok iyi mücadele ettiklerini belirten Çınar, “Şampiyonaya tek bir kampla katılma fırsatı bulduk. Katıldığımız sporcularla elimizden gelen en iyi mücadeleyi verdik. Ülkelerin hepsi bu tür şampiyonalara madalya için geliyor, şampiyon olmak için geliyor. Bizler de o ülkelerin arasından sıyrılıp başarılı olduğumuza inanıyorum. Şampiyonada +80 kg Büşra Işıldar şampiyon, 46 kg Gamze Soğuksu gümüş madalya, 63 kg Rümeysa Ataş bronz madalya, 75 kg Duygu Öztürk bronz madalya aldı. 48 kg Melikenur Güneş ve 80 kg Sena Kocaoğlu da çeyrek finalde yenilerek madalya kazanamadılar. Sporcularımın hepsini kutluyorum.” dedi.


“BİZ, TÜRK BAYAN BOKS TAKIMININ ALT YAPISIYIZ”


Çınar, yıldız kız boks takımının önemine değinerek, “Bizler Türk bayan boks takımının alt yapısıyız.  Bu anlamda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz. Burdan yetişen sporcular ilerleyen yıllarda ülkemizi olimpiyatlarda temsil etme hakkına sahip oluyorlar. Dolayısıyla fabrikanın girişi, ilk tohumun atıldığı yerler burası. Bizim burada şampiyon olan sporcular ülkemizi  olimpiyatlarda temsil etmeye aday gösteriliyor. Öyleki 2020 olimpiyatlarına şu an itibariyle aday gösterilen sporcular arasında Busenaz Sürmeneli, Esra Yıldız gibi sporcular var. İlk bizde Dünya ve Avrupa şampiyonluğunu elde ettiler. Şimdide o sporcularımız 2020 olimpiyatlarının en güçlü adayları. Bizlerde bunun bilincinde olarak gerek antrenörler gerek sporcular gerekse federasyonumuz olarak birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun neticesinde de meyveleri topluyoruz.” şeklinde konuştu.


“2018 YILINI 4 MADALYA İLE KAPATTIK”


2018 yılını 4 madalya ile kapattıklarını aktaran Çınar, “2018 yılında şampiyona olarak sadece Rusya’da düzenlenen Yıldız Bayanlar Avrupa Şampiyonası vardı. Onun dışında şampiyona olmadı. Bu şampiyonada bu yıl için ilk ve son müsabakaydı. 2019 yılında Dünya ve Avrupa şampiyonları yapılacak. Biz 2018 yılını 4 madalya ile kapatmış olduk.” açıklamasında bulundu.


Destek olanlara teşekkür eden Çınar, “Federasyon başkanımız Eyüp Gözgeç gerçekten Türk boksunun alt yapısına önem veriyor. Makro planla geleceğin olimpiyat şampiyonları veya madalyaları alabilecek sporcuların temellerini buradan atıyor. Kendisinede Türk boksunun alt yapısına gereken desteği verdiği için teşekkür ediyoruz.” dedi.


“SON 5 YILDA 51 MADALYA”


Çınar, son 5 yılda 51 madalya kazandıklarının da altını çizerek, konuşmasını şöyle noktaladı: “Yıldız Bayan Boks Milli Takımı olarak 2013- 2018 yılları arasında sorumluluğumuz süresine, antrenör arkadaşlarımızla birlikte Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında toplam 51 madalya kazandık.”


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top