"Erciyes ve Uludağ'dan Farkımız Yok"

Ilgaz Yıldıztepe'de yeni yapılan bir kafeteryada Kamu kurum ve kuruluşları ile bir araya gelen Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.  Ilgaz'ın artık yalnızca yerel basında değil ulusal mecralarda da tanıtılmasının gerektiğini vurgulayan Çayır, "Ben 2014 yılında seçimlere girdiğimde şunu ifade ettim, Bizim unumuz var, şekerimiz var fakat bir türlü helvayı oluşturamamışız. Neden bunu yapamamışız? Çünkü bu topraklara bir can vermek gerekiyor. Bir bütünlük içinde el birliği ile gayret etmek gerekiyor." dedi.


“Erciyes ve Uludağ'dan ne farkımız ne de eksikliğimiz var”


"Ilgaz büyürse Çankırı büyür, Çankırı büyürse Ilgaz büyür" diyen Çayır, "Buraya yapılan bu eserle kim kazandı. Ilgaz ve Çankırı kazandı. Eğer turizm alanındaki çalışmalarımızı artırırsak bundan yine biz kazançlı çıkarız. Bir Erciyesten, yada Uludağ'da ne farkımız  ne eksikliğimiz var. Doğa harikası bir merkeziz. Burada daha farklı bir çok otel olabilir. Ben buradan müteşebbislere sesleniyorum, gelin yatırım yapın. Ilgaz artık kabuğunu yırttı. Yeşilin içinde kayak yapıyorsunuz, var mı böyle bir güzellik? Antalya'da yapılan bir çok organizasyon niye burada yapılmasın. Buraya gelen misafirler sadece Yıldıztepeyi değil, tuz mağarasını, Çavundur kaplıcalarını ve daha birçok güzelliğimizi de görecek. Bu nedenle burayı kongre merkezi haline getirmemiz lazım." dedi.


“Ilgaz Turizm Yüksek Okulu İlçemize bir hareket kattı”


Ilgaz  Turizm Yüksek Okulu'nun artık yeterli olmadığını da aktaran Çayır,  "Ilgaz Turizm  Yüksek Okulu'nun ilçemize açılması esnasında biliyorsunuz yeni yapılan belediye hizmet binamızı bu güzel amaç için kullandık. Çünkü biz eğitim hayatımızı çok zor şartlarda yaptık. Bu nedenle çocuklarımızın daha iyi ve güzel eğitim almaları bizim için çok önemli ve bir görev. Fakat okulumuz büyüyor ve genişliyor. Mevcut yer dar geliyor. Çünkü Ilgaz Turizm  Yüksek Okulu ilçemize bir hareketlilik kattı ve bu katkıları ileriki günlerde daha da aratacak.  Ilgaz'ın kaderini değiştirecek bu okulumuz.  Bu nedenle yer arayışına girdik. Biliyorsunuz ilçemizde Turizm Lisesi var.  2007 yılında yapılan okulumuzun 60 öğrencisi var.  Büyük bir kampüs şeklinde bu okulumuz. Bu konuyu sayın valimize ve rektörümüze aktardık. Yerinde incelemelerde bulundular. Bir takas olsun düşüncesindeyiz. Eğer böyle bir çalışma olursa Turizm Yüksek Okulumuz daha büyür ve gelişir, yeni bölümler açılır. Büyük düşünmek lazım, geleceği düşünmek lazım.  Bu konuda bir değerlendirme yapılacak ve İnşallah ileriki günlerde sayın milletvekillerimizden de destek bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.


Konuşmasının devamında Ilgaz Yıldıztepeye yeni yapılan kafeterya konusuna değinen Ilgaz Belediye Başkanı Çayır, "O günün şartlarında güzel bir hizmet yapılmış, Allah hepsinden razı olsun.  Fakat yapılan kafe zamanla yetersiz kaldı. Çünkü Kış turizmi Ilgazımızda gelişiyor ve büyüyor. Ankara'ya 2 saat, Kastamonu havaalanına 30 dakikada, 15 Temmuz tüneline ise 4 km uzaklıkta olan Yıldıztepe kayak merkezinin Yıldızı parlıyor. Yapılan çalışma ve yatırımlarla bölgenin cazibe merkezi olacak. Tünelden buyana olan yolumuzu da yaptık. Artık turizm biliyorsunuz  ülkeyi ayakta tutan bacasız bir sermaye.  Bu nedenle burayı yeni çalışma ve yatırımlarla herkesin tercih edebileceği bir yer haline getirme gayretindeyiz. Burayı sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim cazip hale getirmemiz lazım. Bu nedenle Özel İdaremizin sayesinde, sayın valimizin ve kaymakamımızın, siyasilerimizin destekleri ile bu güzel eser ortaya çıktı. Yeni Yıldıztepe kafemizi tanıtmak için bugün bir program yaptık" dedi.


“Yıldıztepe yolu artık akan bir yol”


Yıldıdıztepe Kayak Merkezi yolunun akan bir yol olduğunu da aktaran Çayır, artık ulaşımın daha rahat yapıldığını dile getirdi. Armar otel konusuna da değinen Çayır, Bir çok kamu kurum ve kuruluşunun ülkenin bir çok yerinde tesisi olduğunu, Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin de burada bir tesisi olması gerektiğini vurgulayarak, "Bu otelin mutlaka değerlendirilmesi lazım. Sayın rektörümüze bu konuyu anlattık ve Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin büyük bir üniversite olduğunu gelen misafirler ve burada bulunan Turizm Yüksek Okulu için bir uygulama merkezi için otelin uygun olduğunu dile getirdik ve oteli alın dedik" sözlerine yer verdi.


Ilgaz Dağında belediyenin de bir tesisi olmasını çok istediğini ve en büyük hayali olduğunu da dile getiren Çayır, "Ama maalesef yıllardır ötelenmiş. Ilgaz'ın içinde bir çok çalışma yaptık. Dağda da bir çalışmamız olması lazım dedik. Buraya bir kafeterya yapma projemiz var. Bu konuda siyasilerimizin büyük desteğini bekliyorum.  Eğer buraya ikinci bir kafe  daha kazandırırsak buranın potansiyeli daha da artacaktır" dedi.


“Doruk mevkiine otel yapılması en büyük temennim”


Ilgaz Belediye Başkanı Çayır, Doruk mevkiinde bulunan otel konusunda ise, "Oraya yeniden büyük  bir otel yapılacağı söyleniyor. Oranın da kısa zamanda hizmete girmesini bekliyoruz, en büyük temennim" dedi.


Son olarak gerçekleştirilen organizasyonun amacının Ilgaz'ı ve Yıldıztepeyi tanıtmak olduğunu ifade eden Çayır, "Bölgemizin ve hatta Türkiye'nin en güzel yeri olan Ilgazımızı uluslararası olarak tanıtmak istiyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.Haber Yorum Ekle

Bu Habere 1 yorum yapılmıştır.

Tuncer Özvar ( 18.12.2018 )

Yıldıztepe kayak bölgesine yapılan hizmetleri olumlu buluyor ve teşekkür ediyorum. Yalnız mevcut telesiyej eski sistem ve günübirlik gelen yayalarında zirveye çıkma istekleri nedeni ile bazen 20 dakikada zirvede oluyorsunuz. Bu oldukça uzun bir zaman. Bu arada teriniz soğuyor ve üşüyorsunuz. Olması gereken doruk mevkiine yapılan önü kapalı ve hızlı çıkan telesiyej. Önümüzdeki yıl bu konu da çözülürse Yıldıztepe hak ettiği yere gelir.

Scroll To Top