Kaymakam Gürbüz Vatandaşları Davet Etti

Ilgaz Kaymakamı Gürbüz, “Yıldıztepe’de hiçbir kayak merkezinde olmayan özellikler mevcut”


Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz, Yıldıztepe kayak merkezi'nin bir cazibe merkezi haline geldiğini ve her yıl gelen misafir sayısının arttığını dile getirdi.


Ilgaz Belediyesi'nin Yıldıztepe'de yeni yapılan kafeteryada kamu kurum ve kuruluşlarına verdiği akşam yemeği sonrasında basın mensupları ile bir araya gelen Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz, Yıldıztepe'nin her türlü kayak severlere hitap edecek durumda olduğunu aktardı.


"Ilgaz Çankırı’nın gözbebeği bir yerleşim yeri" diyen Gürbüz, "Ilgaz, Ankara’ya 200 km, İstanbul’a 350 km mesafede. Türkiye’nin en önemli kayak merkezine sahip. Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde yaklaşık bin 590 metre telesiyej hattımız, 700 metre uzunluğunda çok güzel teleski hattımız bulunuyor. 200 yatak kapasitesine sahip 2 otelimiz mevcut" dedi.


"Hiçbir kayak merkezinde olmayan çok güzel özellikler var" diyen Gürbüz, "Bunlardan biri ulaşım. Ankara, İstanbul ve Karadeniz’den çok kolay ulaşıma sahip. 35 km mesafede Kastamonu Havaalanı bulunuyor. Hem hava yolu ile hem de karayolu ile ulaşım çok kolay.  Bunun yanında 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile 4 km mesafeden kayak merkezine ulaşım var. 4 km yolda sıcak karışımı asfaltla yapıldı.  hiçbir araç zincir takmadan, kaymadan çok rahat kayak merkezimize ulaşabilir. Bu yıl Kayak merkezimizin önü açık. Geçen yıl yolumuzun kötü olmasına rağmen 60 bin konaklama ve günü birlik müşterimiz vardı. Bu yıl en az 200 bin misafir ağırlamayı umuyoruz. 2 milyon lira harcayarak çok güzel çevre düzenlemesi yaptık. 400 araç kapasiteli otoparkımız mevcut. İnsanlarımız araçlarını otoparka park ettikten sonra 1 dakika içinde telesiyeje ulaşabiliyor. Kayak merkezlerinin en büyük sorunlarından biri günü birlik tesisler. Yıldıztepe’de 700 kişiyi ağırlayacak kafeterya ve restoran var. Kayak severlere 24 saat hizmet verecek şekilde tasarlandı. Kafeterya ve restoran oto park ve telesiyejin tam ortasında. Kayak pistlerimiz pist kurallarına uygun tanzim edilmiştir. 2 bin 500 metre uzunluğunda olan Dikmen pistimiz siyah bayraklı pist. Pistimize çimde ekindi. Bu karın kalma süresini artıran bir işlem. 5 km uzunluğun mavi-yeşil karışımı bir pistimiz daha mevcut. Buda her türlü kayak severe hitap edecek durumda"  dedi.


Yeni sezona iyi bir şekilde hazırlandıklarını ve her türlü önlemlerinde alındığını dile getiren Gürbüz, "Sezona çok iyi hazırlandık. Şuanda 36 santim kar mevcut. Pistlerimiz açık. Herhangi bir olumsuzluğa karşı personelimiz ve ambulanslarımız hazır. Ilgaz çok özel olarak 2018-2019 sezonuna hazır" dedi.


Doruk otelin yerine yeni otel yapılacağını aktaran Gürbüz, "Ilgaz dağında Doruk diye nitelendirilen zirvede de kayak merkezimiz var. 35 milyon lira değerinde çok özel kayak müşterisinin üşümesini engelleyen yarı kapalı, mika kaplamalı 900 metre uzunluğunda telesiyejimiz mevcut. 4 dakikada 900 metreye ulaşılıyor. Bin 200 ve 700 metre uzunluğunda 2 pistimiz bulunuyor. 180 yataklı Doruk Oteli var. Önümüzdeki yıllarda otelin yerine 600 yataklı 2 bin kişilik kongre merkezi olan, 400 araçlık kapalı oto parkı olacak yeni bir otel inşa edilecek. Sabırsızlıkla projenin hayata geçmesini bekliyoruz.


Başka bir otelimiz Derbent Otel’i de var. Bu otelimiz 50 yataklı. Sezon boyunca doluluğunu sağladı"


Gürbüz son olarak ise, "Ilgaz’da yeşilin ve ağacın her tonu mevcut. Yaban hayatı noktasında çok büyük zenginlik var. Yıldıztepe mevkiinde tabiat parkımız mevcut. Burada macera severlere hitap eden 550 metre uzunluğunda Kaytek var. Önemli bir mesire alanımız bulunuyor. Ayrıca 2 futbol sahalarımız var. Futbol takımları kondisyon çalışma için zaman zaman burayı tercih ediyorlar. Yeni yatırımlarla ulusal takımlarımızı daha sıklıkla Ilgaz’da görmeyi umut ediyoruz. Yıldıztepe’nin yanı başında Mülayim Yaylası var. Orada trenlif tutkunları ve doğaseverlere ayrı bir keyif verecek" dedi.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere 1 yorum yapılmıştır.

Tuncer Özvar ( 18.12.2018 )

Yıldıztepe son yapılan yatırımlarla çok güzel oldu. Bir de eski sistem yavaş çıkan telesiyej yerine, doruk mevkiindeki gibi önü kapalı ve hızlı bir telesiyej yapılırsa on numara olur....

Scroll To Top