ÇATSO'da Seminer Yapıldı

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO) ev sahipliğinde işverenlere İŞKUR ve SGK il müdürlükleri tarafından istihdam semineri verildi.

Açılış konuşmasını yapan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, “’İşkur’dan ve SGK’dan  müdürlerimiz devlet destekleri ile ilgili sizlere katkı sağlayacak konular olduğunu söyledi bizde bu gün onları misafir ediyoruz. Bizde odamızda ev sahipliği yapıyoruz. İnşallah bu toplantı hayırlara vesile olur. Tekrar geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim.’’ dedi.

İstihdamla ilgili İŞKUR’un yapılan çalışmalarından bahseden İŞKUR İl Müdürü Alim Çaycı, “İstihdamın korunması günümüzde en önemli hususlardan bir tanesi. Bu anlamda kısa çalışma ödeneğinden bahsedeceğim hem SGK hem İŞKUR istihdam tekliflerini siz kıymetli iş verenlerimize aktarmak için sahada tüm kadrosu ile birlikte aktif çalışmalar gerçekleştiriyor. Nitelikli bir takım kurs ve programlardan bahsedeceğiz.’’ ifadelerine yer verdi.

İstihdamla alakalıolarak SGK’nın teşviklerinden bahseden SGK İl Müdürü Hicran Çakmakci, “7143 sayılı yapılandırma kanunu var biliyorsunuz. Bu kanun kapsamında bir, iki taksit ödenmediği taktirde yapılandırma bozuluyordu. Bununla ilgili yeniden bir düzenleme getirildi ve ilk iki taksidi 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödeme  imkanı sunuldu. Tabi o günden bu tarafa uygulanacak gecikme zammı ve faizi ile birlikte bunuda eğer varsa yapılandırma yapan üyelerimiz, işverenlerimiz var ise 28 Şubat 2019’a kadar ödemeleri yararlarına olacaktır.’’ dedi.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Hicran Çakmakci sözlerine şöyle devam etti. ‘’ Yine 01.04.2018 öncesi Genel Sağlık Sigortası borçluları için önce 31.12.2018’e kadar bir süre tanınmıştı. 31.12.2018’e kadar ana parayı ödemeleri koşuluyla gecikme zammı ve gecikme cezalarından  vazgeçiliyordu. Buna yine, yeni bir hak getirildi 28 Şubat 2019’a kadar ödeme imkanı getiridi ve bunuda bilmenizi istiyorum.
Kurumca uygulanan sigorta teşviklerinde 14 çeşit sigorta teşvikleri var. İş verenlerimizin 4A eski değimle SSK kapsamında  sigortalı çalıştırmasına yönelik istihdamın artırılması kadın çalıştırma, genç ve engelli gibi teşviklerden yararlanmamız açısından kurumca uygulanan sigorta prim teşviklerinden faydalanabileceksiniz.”


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top