TARSİM toplantısı yapıldı

Ankara Bölge Müdürlüğünce 2016 yılı Tarım Sigortaları sezonu için gerçekleştirilen Tarsim Bilgilendirme Eğitimi dün Çankırı Ziraat Odasında merkeze bağlı köy muhtarlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Ziraat odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, üreticinin sigorta yaptırarak her türlü riske karşı tedbir alacağını söyledi. 


Gamzeli, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından ziraat odası başkanları ve muhtarlara yönelik Çankırı Ziraat Odasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, tarım sigortasının önemine değindi.


üreticilerin sigorta yaptırması gerektiğini ifade eden Gamzeli, "Üreticilerimiz sigorta yaptırarak her türlü risk olan dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, deprem ve doğal afetlerin getireceği riski karşılayabilirler. Bu edenle sigorta yaptırmak çok önemli" dedi.
Tarım bakanlığının afetlerde sigorta desteği verdiğini vurgulayan Gamzeli, "Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde pirimin yüzde 50'si Tarım Bakanlığı tarafından üreticilere destek olarak verilmekte. Meyvecilikte hassas bir nokta olan don riskine karşı don desteği yüzde 66 olarak belirlendi" diye konuştu. 


2016 yılında bazı hastalıkların da sigorta kapsamına alındığını işaret eden Gamzeli, "2016 yılında şap hastalığına yakalanan hayvanlar da sigorta kapsamında alındı. Bu yıl yine yapılan düzenlemeyle tarım ürünleri ve sebzelerde yaban domuzlarının vereceği zararlar sigorta kapsamına alındı" ifadelerini kullandı.
Tarsim Ankara Bölge Müdür Yardımcısı Hanifi Can, kurumun yapısı hakkında bilgi vererek, "Tarımsal afetlerde sigorta çok önemli. Doğal afetlere karşı ürününüz ve emeğinizi güvence altınadır. Üstelik yapılan sigortalara devletin katkısı da vardır" dedi
"Tarımla uğraşan kesimin kazancı sonuna kadar helaldir" diyen Can, tarımın stratejik bir sektör olduğunu dile getirerek, "Son zamanlarda bazı ülkelerin büyük oranda farklı ülkelerde arazi kiraladığını görüyoruz. Bu da tarımın son derece stratejik bir sektör olduğunu gösteriyor. Tarım yoksa hayat da gelecekte yoktur. Bu yüzden sizler ülkenin geleceğini idame ettiriyorsunuz" dedi.
Tarsimin kar amacı güden bir kuruluş olmadığını dile getiren Can, doğal afetler sebebiyle riskli hale gelen tarım sektöründe sigorta yaptırmanın son derece önemli olduğunu kaydetti.
Bitkisel ve hayvansal ürün sigortaları kapsamdaki ürünler ve riskler hakkında da bilgi veren Can, Tarsimin her yıl %25 oranında büyüdüğünü ifade etti.
Çankırı'da 2015 yılında Tarsim kapsamında 4 bin 657 poliçenin kesilerek 64 bin 546 hektar alan ile 3 bin 4 baş hayvanın sigortalandığını belirten Can, poliçe sayısının az olduğunu dile getirdi. 61 milyon 15 bin TL'lik ödeme yapıldığı da aktaran Can 1Ocak 2015 ile 1 Eylül 2015 tarihleri arasında 160 ihbar başvurusu yapıldığını ifade etti.
Can ayrıca, sigorta branşları olarak; bitkisel ürün, sera, büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kümes hayvanları, su ürünleri ve arıcılık konularında sigorta yapıldığını, sigorta yaptırma priminin % 50'si, meyvecilikte ise çiçeklenme zamanında meydana gelen don zararı için poliçe tutarının % 66'sının devlet tarafından karşılandığı, ayrıca bu yıl yaban domuzu zararı, bitkisel ürün poliçesi ve şap hastalığının (arilik belgesi almış işletmelerde) Hayvan Hayat Sigorta Poliçesi kapsamına alındığı vurgulandı.

Programın ardından TKDK Çankırı Koordinatörüğü tarafından muhtarlara desteklemeler hakkında bilgi verildi.Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top