Girişimcilerin dikkatine!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destek­leme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Çankırı Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı Proje Teklif Çağrısı hakkında girişimcileri bilgilendirdi.


Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO) Toplantı Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısına ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, Başkan Yardımcısı Ömer Karaman, KOSGEB Müdürü Yüksel Özdemir ile girişimciler katıldı.


KOSGEB Çankırı Müdürü Yüksel Özdemir, KOBİGEL KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında çağrı konularının açıklandığını, başvuru süresinin 1 Nisan – 6 Mayıs olduğunu  ve değerlendirmeler sonrası uygun bulunan projelerin başlama tarihinin 1 Temmuz 2016 olduğunu söyledi.


Özdemir, Geleneksel İmalat Sanayi Kobilerinde katma değerin arttırılması ve gelişmekte olan bölgelerde, geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesini hedeflediklerini söyledi.


Girişimcilere destek olma konusunda çağrıda bulunan Özdemir şöyle devam etti:


"Geleneksel İmalat Sanayi Kobilerinde katma değerin arttırılması adlı proje teklif çağrısında amaç Gelişmekte olan bölgelerde, geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesidir. Çankırı için destek oranı %80 ve desteklenecek üst limit 600 bin lira olup, bunun 200 bin lirası hibe, 400 bin lirası da faizsiz geri ödemeli destek şeklindedir. Projeye başvuracak işletmelerin; İmalat sektöründe faaliyet göstermesi, 2014 - 2015 Yılları verilerine göre; ortalama net satış hasılatının en az 200.000 TL, ortalama çalışan sayısı en az 2 olması ve 2014-2015 yıllarından herhangi birinde faaliyet karı elde etmesi koşullarını sağlaması gerekmektedir. KOBİ’lerin çağrı konusu kapsamında hazırlayacakları projelerde; Kobiler Geri ödemesiz (Hibe) olan 200 bin lirayı; Personel giderleri, yazılım giderleri, hizmet alım giderleri, test analize yönelik makina ve diğer giderler kapsamında, faizsiz geri ödemeli 400 bin lirayı ise makine-teçhizat ve yazılım alımlarında kullanabileceklerdir. Proje süresi en az 6 ay en fazla 12 aydır.


Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme adlı proje teklif çağrısında ise amacın Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesidir. Destek üst limiti 800 bin liradır. Bunun 300 bin lirası hibe 500 bin lirası faizsiz geri ödemelidir ve Çankırı için destek oranı %80’dir. Geri ödemesiz (Hibe) olan 300 bin lirayı; Personel giderleri, yazılım giderleri, hizmet alım giderleri, test analize yönelik makina ve diğer giderler kapsamında, faizsiz geri ödemeli 500 bin lirayı ise makine-teçhizat ve yazılım alımlarında kullanabileceklerdir. Proje süresi en az 6 ay en fazla 12 aydır. Ayrıca destek kapsamında alınacak Makine-Teçhizatın yerli malı olması durumunda destek oranlarına % 15 ilave edilecektir. Destek oranı böylece %95 olacaktır.”


KOBİGEL Kobi gelişim destek programına ilişkin çağrı konuları hakkında bilgilendirmelerin süreceğini Söyleyen Özdemir, ilimizde özellikle imalat alanında faaliyet gösteren ve işlerini büyütmek isteyen KOBİ’ler için bu destek programının büyük bir fırsat olduğunu söyledi.


Özdemir, nisan ayı sonuna kadar 16 girişimcilik kursunu tamamlayacaklarını ve Çankırı’nın destek konusunda iyi bir durumda olduğunu aktardı.


ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ise ülke olarak zor durumlar geçirdiğimizi ve birlik beraberlik içinde olmamız gerektiğini söyledi.


Çelikten, “Hibe destek programına katılımın ne yazık ki çok az oldu. Daha fazla girişimcinin gelmesini beklerdik. Bizler elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Çankırı ve ülkemizin gelişimi için ne gerekiyorsa yaparız” diye konuştu.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top