DOLAR 32,5264 0.23%
EURO 34,8806 0.35%
ALTIN 2.474,210,50
BIST %
BITCOIN 2008359-3,93%
Çankırı
18°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

139 okunma

2019-2020 Yılı Sosyal Destek Programı Güdümlü Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

ABONE OL
3 Ekim 2019 09:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

2019-2020 Yılı Sosyal Destek Güdümlü Programı Proje Bilgilendirme toplantısı Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ın katılımıyla Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ın yanı sıra, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Arı, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre Kılıç, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ile daire amirleri ve KUZKA teknik personelleri katıldı.

Toplantı KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı.

2019-2020 Yılı Sosyal Destek Güdümlü Destek Programı için 166 Milyon TL bütçesi olduğunu ve 81 İl genelinde hazırlanacak projelere göre destekler yapılacağını konuşmasında belirten KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç “Ajans olarak, Kurumlarımızın proje hazırlamasında her türlü teknik desteği vermeye hazırız dedi.”

Akabinde konuşan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş “Amacına ve Önceliklerine daha uygun projeler hazırlarsak, İlimizde bu bütçeden payını alacaktır. KUZKA bu kapsamda iyi bir çalışma yaparak, yardım alabilecek projelerin hazırlanmasında öncülük etmelidir.” Ön kontrol ve değerlendirmenin önemini vurgulayan Vali Aktaş, “Özellikle proje sorumluları ve ilgili kurumlar proje hazırlanması ve uygulamalar hakkında Proje hazırlayacak kurumlarımızın KUZKA ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

Dilek ve temenniler bölümünde bütçe destek limitleri ile proje hazırlanması ve uygulamaları hakkında istişareler yapıldıktan sonra toplantı sona erdi.

KUZKA tarafından yapılan basın açıklamasında, “2019 Yılı Sosyal Destek Programı kapsamında beşeri sermayeyi güçlendirmek, toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak, göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ortaya çıkardığı ihtiyaçlara çözüm üretmek amacıyla Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinde proje bilgilendirme çalışmalarına başladı.

2008 yılında ülke genelinde uygulanmaya başlanan Sosyal Destek Programı’nın öncelikli hedefi, dezavantajlı bölgelerde beşeri sermayeyi güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak, göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunlar ile değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermek.

Bölge içi ve nesil içi sosyal kalkınma farklarının ortaya çıkardığı sonuçlar nedeniyle ülke sathına yayılması zorunlu hale gelen Sosyal Destek Programının görece gelişmiş büyük kentlerimizde il içi ve nesil içi sosyal gelişmişlik farkını azaltmaya ve fırsat eşitliğini artırmaya dönük olarak seçilen ilçelerde uygulanması öngörülüyor. Bu amaçla KUZKA tarafından uygulanacak Sosyal Destek Programı kapsamında 2019 yılı içinde illerimiz de dâhil olmak üzere, aynı kentin farklı ilçelerinde yaşayan ve bireylerin, coğrafi ve demografik olarak dezavantajlı olabilen (çocuk, genç, kadın, yaşılar, engelliler vd.) kesimler için fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik vizyonsal projelere destek sağlanacak. 

Sosyal Program Hakkında Bilgilendirme Yapılıyor

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinde uygulanacak projeler öncesinde il merkezlerinde KUZKA tarafından ilgili paydaşlara yönelik Sinop’ta Vali Köksal ŞAKALAR, Çankırı’da Vali Hamdi Bilge AKTAŞ başkanlığında il bilgilendirme toplantıları düzenlendi. İlgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıların sonuncusu ise Kastamonu’da gerçekleştirilecek. Toplantılarda program kapsamında KUZKA tarafından desteklenecek proje konularına ilişkin ilgili paydaş kurumlara detaylı bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Sosyal Destek Programı kapsamında ülke genelinde 81 ilde uygulanması planlanan projelere merkezi bütçeden toplam 166 milyon TL destek sağlanacak. Güdümlü proje şeklinde uygulanacak projeler ise en az 1 milyon bütçeye sahip olacak ve toplam 18 ay içinde tamamlanacak.

Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur. “ ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.