pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,2228 0.04%
EURO 28,8170 -0.12%
ALTIN 1.674,38-0,10
BIST %
BITCOIN 7174490,60%
Çankırı
18°

KAPALI

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

120 okunma

Ahilik Haftası Kutlamaları Yapıldı

ABONE OL
4 Haziran 2019 11:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da 31. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü kutlamaları kapsamında dün kutlama programı yapıldı. Sabah namazına müteakip Büyük Camide yapılan kahvaltı ile başlayan 31. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü kutlamaları çerçevesinde Belediye meydanında bir program gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı program yaran gösterileri başladı. Yaran gösterilerinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çankırı Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Osman Karadeniz, “Günümüzde, esnaf ve sanatkarların oluşturduğu, kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. İlimizin sosya – kültürel yapısı üzerinde önemli yeri olan Yaran geleneğinin kökeni de Ahilik kültürüne dayanmaktadır.” dedi.

 

Belediye Başkanı Hüseyin Boz’da ahiliğin önemine değinerek, “Ahilik ve Yaran kültürümüzün özünde muhabbet vardır. Biz bu muhabbeti yaşayabilmeleri ve Anadolu’nun öz değerlerini görmeleri için herkesi Yaranlar Diyarı Çankırımıza davet ediyoruz. Ahi Evran’dan başlayıp günümüze kadar gelen bu kültür, sanat ve iş erbabını dostluk çemberi içinde kucaklayan, usta- çırak geleneği içerisinde işinin erbabı sanatkâr ve ahlaklı insan yetiştirebilme hedefini gerçekleştirebilen yegâne kültürdür. Ahilik, insanların hem maddi hem de manevi olarak kalkınmasını sağlayan bir düzendir.” şeklinde konuştu.

 

Ahiliğin bir kardeşlik teşkilatı olduğunu dile getiren AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise,  “Esnaf ahilik öğreticisi gereği iç denetim yolunu açık tutarak kusurlu mal üretiminden kaçınırken aynı zamanda tüketici haklarını koruyan bir geleneği yerine getirebilmektedir. Ahilik kısacası kardeşlik teşkilatıdır. Kardeşlikte her zaman paylaşmayı ve zor durumda olana destek olmayı gerektirir.” ifadelerine yer verdi.

 

“Ahi ülkesini ve milletini ekonomik ve sosyal saldırılara karşı koruyandır” diyen Çivitcioğlu, “Ekonomimizin ülkemizde tehditler altında olduğu günümüzde mevcut durumu fırsata çevirmeye çalışan değil milletin menfaatini gözetecek faaliyetlerde bulunur. Bu anlamda her zaman vatandaşın yanında olmaya gayret gösterir.” dedi.

 

Çivitcioğlu son olarak şunları söyledi: “Çankırı şartlarında yaran nasihatı olan eline beline ve diline sahip olmak nasihatı ile gözü gönlü ve kalbi tok olmak düşüncesinin birleştiği ortamda güçlü bir esnaf ve sanatkar profili ortaya çıkar. Bu güçlü yapı hem güçlü esnafı hem güçlü ekonomiyi gerçekleştirmek demektir. Yoksa bunları yapmaktan aciz kalırsak günümüzde  yapılmak istenen ekonomik darbeye karşı ayakta duramayız. Esnaf samimi olmalı, vatandaşı ile iç içe olmalı ve günü fırsatçılık olarak değerlendirmemeli ve uzun ömürlü ticareti düşünüyorsa ucuz aldığı malı ucuza satmalı. Hiçbir zaman samimiyetinden geri kalmamalı.”

 

Ahiliğin önemine değinen AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Ahilik ve yaren kültürü Çankırı’mızın dünyaya sunmuş olduğu bir gelenektir. Ahilik kardeşlik yaren dostluk demektir. Kardeşlik ve dostluğun dünyaya yayıldığı bir merkezdir.” dedi

 

Türk milletinin her zaman mazlumların umudu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Vali Hamdi Bilge Aktaş ise, “Tarihin derinliklerinden günümüze sağlıkla güçlü bir şekilde taşıyan zorda kalan insanların umudu haline getiren bazı değerlerimiz vardır. Bunlar Türk gelenekleri, sonrasında milletimizin İslam’la tanıştıktan sonra İslam’ın yüce değerleridir. Bu değerlerimizden bir tanesi de bugün burada toplanmamıza vesile olan günümüzde hala gururla devam ettirdiğimiz Çankırı’mızla özdeşleşen yarenliktir. Yarenlik güzel ahlaktır”.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Çankırı’da bulunmaktan dolayı son derece memnun olduğunu söyledi. Bakan Soylu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletiyorum. Dün bu saatlerde Hakkari Çukurca’da idim. Okulların açılışı nedeniyle oradaydım. Orada da söyledim burada da söylüyorum. biz büyük  bir  medeniyetin evlatlarıyız biz büyük bir tarihin çocuklarıyız. biz güçlü bir devletin güçlü bir milletin mensuplarıyız. Dün okullar açıldı ülkemin her tarafında öğretmenler var. Sadece 1 milyon 200 bin çocuğumuz eğitim öğretime adım attı tek bir eksiklik yok. Çukurca da sınıflar 20 21 kişilik. Öğretmenlerimiz orada görev yapıyorlar onlara da söyledim milletimizin kahramanı polisler askerler jandarmadır benim bir kahramanım da doğu ve güneydoğuda o körpe beyinleri bulandırmak isteyen çocuklarımıza milletimize bilimi ilimi geleceği öğretmeye çalışan öğretmenlerimizdir.  Allah onlardan razı olsun.” açıklamasında bulundu.

 

Bakan Soylu, konuşmasının şöyle sürdürdü: “Bizim medeniyetimizin kalbi maneviyatı vicdanı hayatın her alanında merkeze alan medeniyettir. Biz devlete böyle bakarız. Yaşamın her alanında olduğu gibi çalışmaya para kazanmaya ticarete de böyle bakarız. Emeği alın terini helal  lokmayı kutsal sayan dine mensubuz. Bizim dinimiz 1400 yıl önce, önce insan, hak adalet demiştir. Oysa batı önce ben ve sadece ben demiştir. Ben merkezli değil insan bakışlı medeniyetin mensuplarıyız.

 

Yaranlar diyarının çok kıymetli insanları. Yüzyıllar geçmesine rağmen neden hala ahilik üzerine toplantılar yaptığımızı böyle törenler düzenlediğimizi  hep beraber çok iyi anlamamız gerekir. Alelade bir meslek birimini kutluyor değiliz. Ahilik bize bir şeyler öğretiyor. Ahi Evran derki hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir. Bu sözü ile hayatı ile Ahi Evran gibi bizlere sabrı ahlakı çalışmayı kazanırken bir taraftan da zulmetmemeyi öğütlemektedir. İnsanlara ahlakın helal kazancın önemini anlatmak zorundayız. Ahlaklı bir toplum oluşturmak için gayret göstermek zorundayız. Biz büyük bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bunun sebebi var. Biz zenginliğimizi daha iyi arabalara binelim daha iyi evlerde oturalım diye değil. Elbette insanlarımızın  hayatlarının yükselmesi bizim temel hedeflerimizden bir tanesi ama bizim başka hedeflerimiz de var. Etrafımızdaki dünyayı görüyorsunuz. Bir tarafta düzensiz göç, bir taraftan uyuşturucu bir taraftan terörizm. Bu dünyanın böyle gitmesi mümkün değildir. Bizim güçlü olmamız lazımdır.

 

Zengin olurken analarımızın babalarımızın bize öğrettiklerini, dinimizin bize tembih ettiklerini, geleneğimizin göreneklerimizi unutamayız. Biz zengin olmalıyız ki dünyaya söyleyecek sözümüz var. Birileri denizin ortasında sadece baskıdan zulümden kaçarken 6 aylık 1 yaşında bebekler ölürken sırtını dünyaya dönen değil onlara ellerini uzata büyük bir medeniyetin evladı olduğumuzu herkese haykırmak zorundayız.

 

Suriyelilere niçin sahip çıktınız diye bizi eleştirenler oldu. Ne yapmalıydık? Genç kızlara tecavüz edilirken yıllarca birlikte yaşadığımız insanlara zulüm gösterilirken onlara sırt mı çevirseydik?  O zaman tarihimize bakmayalım geçmişimize bakmayalım. Biz herkese kucaklarını açmış bir milletiz.  Biz bugün niçin ayakta duruyoruz. Ekonomik saldırılara darbelere rağmen nasıl ayakta duruyoruz. Bilesiniz ki bu millet tarihin bütün sınavlarından başarıyla geçmiş millettir.”

 

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ödül töreni ve akabinde Şed kuşatma töreni yapıldı. Şed kuşatma töreninde Bakan Soylu’ya cübbe giydirilerek kuşak bağlandı.

 

Çankırı’da yılın ahisi Ilgaz ilçesi marangoz esnaflarından Adem Dayı, Türkiye genelinde yılın kalfası ise Çankırı’dan bayan kuaförü Gamze Demiröz, pkaletini Bakan Soylu’nun elinden aldı

 

Kutlama programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, ilçe belediye başkanları, daire amirleri, siyasi parti ve STK Temsilcileri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.