DOLAR 31,1349 0.09%
EURO 33,8408 0.1%
ALTIN 2.035,380,18
BIST %
BITCOIN 17379508,44%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

107 okunma

“Aynı azimle devam edeceğiz”

ABONE OL
13 Mart 2021 13:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, “Aynı azimle devam edeceğiz”

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, gazetemiz Çankırı’da Yeni Gün’e yaptığı açıklamada, son bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Çankırı’da da pandemiyle ilgili yoğun bir mücadele sürdürüldüğünü söyledi.

Dr. Sarıkaya yaptığı açıklamada, “Son bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de pandemiyle ilgili yoğun bir mücadele sürdürmekteyiz. Covid-19 virüsünün tanımlanması ve salgının yayılmasıyla birlikte Bakanlığımız talimatları ve İl Pandemi Planımız doğrultusunda gerekli hazırlıklarımızı ivedilikle başlattık. Personelimizi eğittik, koruyucu ekipman planlamamızı yaptık. Hastanelerimizin yatak planlamasını yaptık. Yoğun bakım ünitelerimizin kapasite ve tıbbi cihaz planlamasını yaptık. Filyasyon ekiplerimizi kurduk. Tüm vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmeti sunma gayreti ile sağlık kuruluşuna başvuramayacak hastalarımızı ekiplerimiz evlerinde muayene etti. İlaçlarını evlerine götürdük” diyerek pandemi sürecinde yapılanlardan bahsetti.

“Testlerini evlerinde aldık”

Aşının bulunması ile birlikte salgında önemli bir dönüm noktasına gelindiğini ifade eden Dr. Sarıkaya, “Aşının bulunmasıyla birlikte salgında önemli bir dönüm noktasına gelindi. İlimizde, Bakanlığımızca aşılama takvimi ve öncelikli grupların açıklanması ile sağlık personelimizin aşılama çalışmalarına başladık. Personelimizde yüzde 82 oranına ulaştık. Ardından huzur evleri sakinleri, engelli ve bakım evleri sakinleri ile 90 yaş üstü büyüklerimizin aşılamasını yaptık. Bakanlığımızın açıkladığı yaş gruplarına yönelik hızlı bir organizasyon yaptık. Covid-19 aşı masası kurarak hem vatandaşlarımızın merak ettiği soruları cevaplandırdık hem de aşı sırası gelenlere ulaşarak bilgilendirme yaptık. Öncelikli yaş grubundaki büyüklerimizi aşı olabilecekleri sağlık kuruluşları hakkında bilgilendirdik. Vatandaşlarımızdan, ‘Hastanede aşı olmak istiyorum ancak aracım, götürecek kimsem yok’ diyenleri filyasyon araçlarımızla sağlık personelimiz eşliğinde hastaneye götürdük. Evinde aşı olmak isteyen büyüklerimizi doktorlu mobil ekiplerimiz evlerinde aşıladı. Hekimlerimizin gerek görmesi halinde ekiplerimize ambulans da eşlik etti” şeklinde konuştu.

Dr. Sarıkaya açıklamasının devamında bir örnek vererek, “Örneğin Korgun ilçemiz, Karatekin köyünde yaşayan  107 yaşındaki Mustafa Demiralay isimli yaşlımızı ambulansımız eşliğinde evinde aşıladık. Aşılamadan sonra aile hekimi ve çağrı merkezi hekimlerimizce takibini yaptık” dedi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın gece gündüz yanlarında olduğunu belirten Dr. Sarıkaya, “Kar, yağmur çalışmalarımıza engel olmadığı gibi mücadele azmimizi artırdı. Sayın Valimiz Abdullah Ayaz Beyefendi bu mücadelede gece gündüz yanımızdaydı. Desteklerinden güç aldık” ifadelerine yer verdi.

Dr. Sarıkaya, “Bundan sonrada aynı azimle aşılama ve salgınla mücadele çalışmalarına devam edeceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.