pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4276 0.39%
EURO 29,0873 0.12%
ALTIN 1.635,85-0,39
BIST %
BITCOIN 735351-1,21%
Çankırı
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

148 okunma

Ayrancı, “Dar’ül Hadis’i kendi özüne uygun olarak kullanacağız.”

ABONE OL
8 Ağustos 2019 09:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından 7 Ağustos 2019 Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında yakın zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne devredilen Dar’ül Hadis’in, diğer adıyla Taşmescid’in devir teslimi yapıldı.

Devir teslimi sırasında konuşan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Selçuklu döneminden, Taş Mescid olarak bilinen Miladi 1235 yılında Şifahane, 1242 yılında Darülhadis olarak inşa edilen ve Mevlevihanesi bulunan Çankırı Taş Mescit -(Cemaleddin Ferruh Dârulhadîsi) Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından üniversitemize tahsis edildi. Bu çok büyük bir eser oldu. Dar’ül Hadis’i İslami İlimler Fakültesi ile birlikte kendi özüne uygun olarak kullanacağız.” dedi.

“Çankırı’da nereye gitsem bir tarih.”

Ankara Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ziya Bal yaptığı konuşmada, ”Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 33 yılın üzerinde hizmetimiz devam ediyor. İnşallah görevimiz bitene kadar, artık ne zaman olursa ben sene demiyorum da görev diyorum. Hayır Hizmetleri Müdürü olduktan sonra ben Ankara Bölge’ye geçtim. Çankırı’da Ankara Bölge Müdürlüğü’müze bağlı illerimizden 1 tanesi. 4 ilimiz var, hepsini gezdim. Hayır Hizmetleri Müdürünün görevi tarihi eserler camiler vakıflara ait camilerin denetimlerini yapmak. Eksiğini, gediğini, fazlasını ve bu taş mescit gibi Hayrat olan değerli tarihi esere haiz binaların aslına uygun onarılması yapılması ve yerinde kullanılması ile ilgili işlevleri gücümüzün yettiğince bölge müdürlüğümüzün teşkilatımızın yardımlarıyla yapmaya gayret ediyoruz.

Biz her zaman programlar yaparız, Ramazan aylarında, bayramlarda bir de Vakıf haftamızda. Ben her sene Çankırı’ya geliyorum. Tarihe de hevesliyim. Yani Çankırı’da nereye gitsem bir tarih, köylere kadar. Kayı, geçtiği her yere bir şeyler bırakmış, Bir can bırakmış, bir eser bırakmış, isimler bırakmış. Ben her geldiğimde değişik yerler, değişik tatlar alıyorum. Her anlamda Çankırı’da böyle bir eserin hayata geçirilmesi, ayağa kaldırılması, Çankırı’ya çok katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Anadolu’nun dört büyük erenlerinden bir tanesi de sizin memleketinizde, Hacı Murad-ı Veli Hazretleri. İslamiyeti Anadolu’ya yaymak için gelen erenlerden bir tanesi işte burada. Ve yeterince ilgi görmediğini biraz merkezi yere uzak olduğu için böyle düşünüyorum. Bugün Hacı Bektaş-ı Veli hazretleri, Şeyh Şaban-ı Veli hazretleri neyse Hacı Murad-ı Veli de odur, bir farkları yok. Hacı Bayram hazretleri neyse bunların hepsi bir, hepsi eşit. Ama en atılı burada kalmış. Ben şimdi giderken de geçeceğim. Doyamıyorum, orada oturuyorum. Havası güzel, yeri güzel. Ama ben oraya hiç bir ziyarete geleni göremedim, geliyormuş ama bana denk gelmiyor demek ki. Ben inanıyorum ki Taşmescid ile beraber orası da atağa geçecek. Çankırı’ya maddi manevi yönden katkı sağlayacaktır.“ ifadelerine yer verdi.

Basın toplantısının ardından Taşmescid’e giderek Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ziya Bal, yapılan duaların ardından Dar’ül Hadis’in devir teslimini gerçekleştirdi.

ÇAKÜ tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada,”Tarihi, miladi olarak 1235 yılına dayanan, 1242 yılında ise Anadolunun ilk Dâr-ûl Hâdis olarak inşa edilen ve içerisinde Mevlevihanesi de bulunan Taş Mescit, atılan imzalar ve yapılan dualarla Vakıflar Genel Müd. tarafından üniversitemize devredildi” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.